Son Konu

Özel Eğitim Programları Süreleri

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
29
Credits
-6
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Özel Eğitim Programları Süreleri ÖZEL EĞİTİM PROGRAMLARI SÜRESİ Özel eğitime gereklilik duyan bireylere verilecek eğitimin süresi sınırsız değildir, hiçbir vakit da sınırsız olmamıştır Eğitim alacak birey ULUSAL EĞİTİM BAKANLIĞI NA BAĞLI REHBERLİK ARAŞTIRMA MERKEZLERİ bünyesinde oluşturulan Özel Eğitim Değer Biçme kurulları kadar incelendikten daha sonra bir yıl süreli eğitim almasını sağlayacak olan ÖZEL EĞİTİM DEĞERLEME KURULU RAPORU ile 1 yıl süreli özel eğitim almaya hak kazanmış olur Özel Eğitim Kurulu Raporlarında çocuğun ne nesil eğitim alacağı hangi cins özel eğitim kurumlarına gidebileceği belirtilir Bu rapor aileden başkasının müracaatında verilmez raporda ailenin imzası bulunur Bir takvim eğitim süresi sonunda öğrenci baştan aynı kurul tarafından değerlendirilerek özel eğitime devam etmesi gerekip gerekmediğine karar verilir gerekirse rapor yenilenir yahut rapor iptal edilir neticede raporlar bir sene sürelidir ve bu süre sonunda gereksinim duyulup duyulmadığına karar verilmektedirYapılmak istenen değişiklikle bu koşul ortadan kalkmakta bir defa rapor alıp eğitim gören birey kurs programını tamamlamış kabul edilip ikinci sene için değerlendirilmeye dahi alınmayacaktır Buradaki mantık sürücü kursları gibi işlemektedir Şoför kursuna kayıt yaptıran birey örneğin 30 saat ilkyardım, 30 saat motor, 30 saat trafik ve 30 saat direksiyon eğitimi olmak zorundadır Programı tamamlayan birey bitmiş kurs alamaz, sınavı veremese deha imtihan her tarafta girer Çalıştığımız çocuklarda gelişim hızları doğal olarak farklılıklar göstermektedir Bir otistik çocuğun belirli seans saati ile sınırlı bir çalışmaya alınması ve diğer çocuklarla aynı performansı göstermesini ummak haksızlık olur Bir çocuğun kuruma adaptasyonu bir hafta süreceği gibi bir diğerininki 3 ay sürebilir Özel eğitim işi mekanik belirli sürelere sıkıştırıla bilecek bir işlem değildir Sucuk makinesi gibi bir taraftan harmanlanmış et koyup üstelik sucuk çıkmasını beklemek büyük hayalcilik olurNormal gelişme belirten bir bireyin okuma yazma öğrenme sürecine bir bakalım Çocuğun 6 yaşına gelmesi beklenir, daha öncesinde de okul öncesi eğitim kurumlarında eğitim alarak okula, okuma yazma çalışmalarına hazırlanır Okul jurnal sıradan 6 saat haftalık 30 saatlik bir program uygular birinci sene için beklenen gelişme okuma yazma öğrenme, basit matematik 20 içerisinde birleştirme sonuç vb beceriler kazanmasıdır Haftalık 30 saatlik eğitim evde haftalık sıradan 10 saatlik bir anne baba çalışması ile desteklenir ve toplamda haftalık 40 saatlik alıştırma gerçekleşmiş olur Bu çalışmanın 30 saati grup 10 saati bireysel eğitim şeklinde gerçekleşir 44 hafta aralıksız eğitim sonunda çocuk toplam 1760 saatlik bir eğitim programından geçmiş olurBu eğitim sreci sonunda öğrencimiz 2 sınıfa geçer Bu 1760 saatlik eğitim süreci sonunda çocuğumuz; okuma yazmayı öğrenmiş, (sıradan olmalarına rağmen bir takım çocuklarımız öğrenememiş ) 20 içersinde toplama tümdengelim işlemi yapabilen, kolay sosyal kuralları haberdar olan, istenen bazı esas bilgileri ezberlemiş (Türkiye’nin başkenti Ankara, Atatürk’ün annesinin adı Zübeyde vb) olarak programı tamamlarPeki engelli çocuğumuza bakalım hatta engeli olduğunu da unutalım okuma yazma becerisini kazanabilmesi için 1760 saatlik bir eğitimden geçmesi için ne kadar süre eğitim alması gerektiğine bakalım Bu öğrenci Özel Eğitim Merkezinden 6 seans kişisel 4 seans grup edinmek üzere ayda toplam 10 seans eğitim alır Aileler ne yazık ama bambaşka gelişene öyle oturtmak istemezler ve evde de verilen çalışmaları böylece yaptırmazlar 1sınıf öğrencisi ile 2 saat çalışan aile farklı gelişenle 10 dakika çalışmaz lakin günlük 1 saatlik çalışıldığını kabul edelim öğrencimizin toplam eğitim süresi aylık 30 seansı bulur bunun 26 seansı kişisel 4 seansı grup eğitimidir44 haftalık yani 11 aylık eğitim süresinde toplam 330 seans bir çalışmayı tamamlamış olur Bu eğitim çalışması sonucunda öğrenciden okuma yazmayı öğrenmesi, 20 içerisinde basit toplama sonuç yapabilmesi vb gelişmeleri göstermesi beklenirNormal öğrenciye 1760 saat Bambaşka gelişene 330 saat ve aynı sonuca ulaşmaya çalışmak Burada bir yanılgı yok mudur?Bireylere, eşit olmamalarına rağmen eşdeğer olanak mı sunulmuştur?Bu adaletsizlik yok midir?Özel eğitimde çalışan meslek elemanlarının üzerinde bu şart zorlama oluşturmaz mı?Ailelere özel eğitimden yarar görmedim, çocuğu bundan böyle göndermeyeceğimdedirtmez mi?Bu kimin suçudur? Peki derhal tamamlanmak isteyen nedir?Özel eğitime ihtiyaç duyan bireyi, bundan böyle 660 saatlik bir programla normalleştir, yoksa zaten özel eğitim hakkı kalmayacak seslenmek yok midir?Oturup bitmiş düşünmek gerekmektedir Bu adil midir?Modern bir teşebbüs mıdır?Eğitimin, özel eğitimin esas ilkeleriyle uyumlumudur? Lütfen cümbür cemaat sorumluluğunu bilip, yaptığı işe saygılı olsun, bu değişiklik önergesine karşı tepkili olsun Sevgiyle kalın Dikte Akdağ​  

Üst Alt