Son Konu

Patatesli Börek (Şipşak Mayasız)

iltasyazilim

Yeni Üye
Tepkime
1
Credits
-2
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Patatesli Börek (Şipşak Mayasız) Tarifi İçin Malzemeler Hamuru için

*3 subardağı un
*1 tatlılaştığı tuz
*1 subardağı su

İçi için;

*1 tane soğan
*3 patates
*Birkaç dal maydanoz
*Tuz ,karabiber ,kırmızıbiber
*Yarım çay bardağı sıvı yağ

Kızartmak için;

*1 subardağı kadar sıvı yağ
*Yağsız pişirmek isteyen teflon tavada yağsız pişirip tereyağı sürebilir

Patatesli Börek (Şipşak Mayasız) Tarifi Yapılışı Herkese musmutlu huzur dolu günler diliyorum oğlumun anne börek yaparmısın dedi ,hemen kendimi mutfağa attım kuzucuklar isterse anneler yapmaz mı ilk önce soğanı soyup küçük küçük doğradım, yarım çay bardağı yağla sote ettim üzerine rendelediğim üç patatesi koyup soteye devam patatesler biraz pişince, karabiber, kırmızı biber, tuzunu atıp maydanozu doğrayıp ocağı kapatalım, soğusun bizde bu ara hamurumuzu yoğuralım, üç su bardağı unu yoğurma kabına koyup tuzunu suyunu yavaş yavaş ekleyip yoğuralım, çok sert bir hamur olmasın zor açılır ,elimizi hafif hafif ıslatıp üç dakika kadar hamurumuzu yoğuralım, hamurumuz hazır hamurdan yumurta büyüklüğünde parçalar koparalım merdane yada oklava yardımı ile açalım çok fazla inçe olmasına gerek yok iç harcınızı koyup ikiye katlayalım Tavamızı ocağa koyup sıvı yağın iyice ısınmasını bekleyelim ısınan yağda böreklerinizi nar gibi kızarana kadar pişirelim,sanki mayalı hamur gibi nasıl kabardığına hayret edeceksiniz ,mis gibi dilerseniz kahvaltıya dilerseniz, misafirlerinize hatta fazla yapıp dondurucuya atıp acil bir anınızda çıkarıp kızartabilirsiniz, deneyecek arkadaşımıza şimdiden kolay gelsin afiyet olsun*?

Üst Alt