Son Konu

Petrol "tarihi" üretim kısıntısı anlaşması sonrası yükseldi

bilgisayarci

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
2252792_720x360.jpg

Petrol fiyatları, erken saatlerde sert dalgalandıktan sonra, yatırımcıların dikkatlerini dünyanın en büyük üreticilerinin tarihi üretim kısıntısı anlaşmasının koronavirüsten dolayı çöken piyasaya istikrar kazandırmaya yetip yetmeyeceğine çevirmeleri ile birlikte yükseldi.

Vadeli petrol kontratları Londra'da, OPEC + koalisyonunun üretimi Mayıs ayından itibaren günlük 9.7 milyon varil kısma kararı alması ve böylelikle Suudi Arabistan ve Rusya arasındaki yıkıcı fiyat savaşının sona ermesinin ardından yaklaşık yüzde 4 yükselerek varil başına 33 dolar civarına çıktı. Grup, günlece süren yoğun müzakereler sonrası, Meksika'nın Perşembe günkü orijinal anlaşmayı imzalamayı reddetmesinin ardından anlaşmaya vardı.

ABD, Brezilya ve Kanada üretim kısıntısına üretimlerinin düşmesi ile birlikte 3.7 milyon varil katkı sağlarken, G-20 ülkelerinin kalan kısmı ise 1.3 milyon varillik ilave kısıntıya gidecek. G-20 ülkelerinin rakamları gönüllü üretim kısıntılarından ziyade düşük fiyatlardan dolayı zaten üretimde görülen ve görülecek azalmayı temsil ediyor ve gerçekleşmesi aylar alacak ve belki de bir yılı aşacak.

Petrol fiyatları, dünyanın en büyük ekonomilerinin bazılarının koronavirüs salgınının yayılmasını önlemek için karantinaya gitmeleri ile birlikte Şubat ayının ortalarından bu yana serbest düşüşte. OPEC + koalisyonunun bu kısıntısının günlük 35 milyon varile ulaştığı söylenen talep kaybı sonrası piyasaya istikrar kazandırıp kazandırmayacağı belirsiz. Öte yandan petrol depolama kapasitesi de hızlı bir şekilde azalıyor. Goldman Sachs Group Inc., anlaşmayı "tarihi ancak halen yetersiz" olarak niteledi.

Lipow Oil Associates LLC'nin başkanı Andy Lipow, "Anlaşma, Meksika'nın katılmamasından dolayı beklenenin biraz altında
kaldı," dedi ve "Piyasanın önünde zor bir dönem var, zira OPEC+ koalisyonunun günlük 10 milyona yaklaşan üretim kısıntısına gerçekte uyacağı konusunda kuşkular var" değerlendirmesinde bulundu.

Haziran vadeli Brent petrolü, Londra merkezli ICE Futures Europe piyasasında yüzde 4.4 yükselerek Singapur saati ile 12:49'da varil başına 32.85 dolara çıktı. Kontrat geçen hafta yüzde 7.7 düştü ve geçen yılın sonundaki seviyesi olan 66 dolardan buralara geldi. Küresel gösterge Brent petrolünün Haziran-Aralık kontratları arasındaki fiyat farkında contango durumu (yakın vadenin fiyatının uzun vadeliden yüksek olması) biraz daha arttı. Bu durum traderların üretim kısıntısı anlaşmasına rağmen fiziki arz bolluğunun daha da artmasını beklediğini işaret ediyor.

Mayıs vadeli Batı Teksas petrolü (WTI), Nymex piyasasında, geçen hafta yüzde 20 düştükten sonra yüzde 5.1 artarak varil başına 23.91 dolara tırmandı.

Üst Alt