Son Konu

Peygamber Duaları

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
31
Credits
-6
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Kur'an'da Gecen Peygamber Duaları

Ey Rabbimiz!Gunahlarımızı ve işlerimizdeki aşırılıkları bağışla Adımlarımızı sağlamlaştır ve hakikati inkar eden kafirlere karşı bize yardım et(Ali İmran,3147)

Bir fiil dua orneği olan sabır, gorevde sebat edip gerekli tum tedbirleri aldıktan sonra Allah'tan zafer dilemekbutun peygamberlerin dualarına konu olan ortak bir tema ve ortak bir tavırdır

Kur'an'da ornek gosterilen peygamber duaları, peygamberlerin ağzından ilahi kelamın beyan edişiile Kur'an'da yer almaktadır Tum gerekli ayrıntılarıyla bu model dualar, bir işin başında, ortasında ve sonunda; bir sevinc veya uzuntu esnasında Sonsuz Kudret Sahibi Yuce Allah'ın merhametine sığınma şeklinde olmaktadır

1Adem as ve eşinin yaptığı yakarış
Adem as ve eşinin gunahı itiraf, tevazu ve gonulden yakarışın sozlu ifadeleri olan bu duaları, ilahi mağfirete muhtac olan butun insanların ornek alması gereken bir muhteva ile tefekkur ehlinin ilgisini beklemektedir:
Ey Rabbimiz!
Biz kendimize yazık ettik, bizi bağışlamaz bize merhamet etmezsen, ebediyyen kaybedenlerden olacağız(Araf,723)

2)Nuh Peygamber
a) Tebliğ ve İnayet Duaları
Nuh Peygamber butun Elciler gibi başarısını da başarısızlığını da sıkıntısını da mutluluğunu da Alemlerin Rabbi Olan Allah'a itiraf etmiş, O'nunla dua formunda konuşup dertleşmiştir:
Ey Rabbim! Senden hakkında bilgi sahibi olmadığım her hangi bir şeyi istemekten sana sığınırım Cunku beni bağışlamaz, beni acıyıp esirgemezsen şuphesiz kaybedenlerden olurum(HUd,1147)
Ey Rabbim! Ben halkıma gecegunduz cağrıda bulunuyorum Ama bu cağrım onları senden daha da uzaklaştırmak(tan başka bir işe yaramadı) Ve doğrusu onlara bağışlayıcılığını gostereceğin umidiyle ne zaman cağrıda bulunduysam parmaklarını kulaklarına tıkadılar; gunahkarlık giysilerine burunduler; daha fazla inada kapıldılar ve boş gururlarında daha da azgınlaştılar Doğrusu ben onları acık acık cağırdım Onlara acıktan tebliğde bulundum; ayrıca onlara gizlice ozel olarak da konuştum Ve dedim ki: Rabbinizden gunahlarınızın bağışlanmasını dileyin; cunku o kuşkusuz bağışlayıcıdır (Nuh Suresi,71510)
Ey Rabbim! Onlar bana tamamen karşı cıktılar, zaten onlar serveti ve cocukları yuzunden hızla yok olmaya doğru giden kimselere uyarlar; ve sana karşı en korkunc tuzakları kuranlara; cunku onlar (kendilerine uyanlara): 'İlahlarınızı hicbir zaman terk etmeyin; ne Vedd, ne Suva ne YeğUs, ne Ye'Uk, ne de Nesr'i terk etmeyin' demişlerdi Onlar boylece coğu kimseyi saptırdılar O halde Sen bu zalimlere yalnızca ozlem duydukları şeylerden uzaklaşmalarını emret!(Nuh,712124)

Nuh peygamber tevazu sahibi bir gonlun en guzel yakarış orneklerini sunduğu dualarında, Allah'a teslimiyetin Cahiliyye toplumundan tam bir kopuşla kopmayı gerektirdiğini de gostermiştir:
Ey Rabbim! O cahillerin beni yalanlamalarına karşı bana yardım et Ey Rabbim! bu kafirlerin yalanlamalarına karşı bana destek ol!(Mu'minUn, 2326,39)
Nuh peygamber gecegunduz, gizliacık bıkıp usanmadan hakikati halkına anlatmıştır Onu yalanlayan, kendisine sebatından ve direngen onurlu duruşundan dolayı kavmi ona budalademişti O, bu caresiz durumdan kurtuluş icin zalimlerle uzlaşma yolları aramamış, her salih muminin yapması gerektiği gibi kalbinden gecenleri Allah'a tevekkul ederek şoyle arz etmiştir:
Doğrusu ben yenik duştum, artık sen gel ve bana yardım et!(Kamer,5410)

b)Helak İcin Kahhariye Yakarışları
Kahhariye duaları, onulmaz hatalar işledikleri halde hicbir kurtuluş gayreti gostermeyen kafir ve zalim bir toplumun sınır tanımaz ayartılarına karşı Allah'tan istenen bir tur yardım, gorece başarısızlıkların itiraf edilip Allah'a tevekkul etmektir Bir sabır abidesi ve bir direniş timsali olan Nuh peygamber, fesadı ve sapıklığı inatla surduren ve artık butun uyarılara kulak tıkayan halkının kalpleri curuten, tum toplumu ifsad eden hataları dolayısıyla helak edilmeleri icin şu yakarışlarda bulunmuştur:
Ey Rabbim! İşte halkım beni yalanladı Bu yuzden benimle onlar arasında gerceği butun acıklığıyla ortaya koy Beni ve benimle beraber olan muminleri kurtar!(Şuara,26117118)
Ey Rabbim!Yeryuzunde bu hakikati inkar edenlerden hic kimseyi bırakma Cunku sen onları bırakırsan , Sana kulluk edenleri hep saptırmaya calışırlar ve yalnızca fesada ve inatla surdurulen kafirliğe sebep olurlar
Ey Rabbim! Bana, annemebabama, evime mumin olarak giren herkese ve daha sonraki butun mumin kadınlara ve erkeklere bağışlayıcılığını goster ve zulum işleyenleri her zaman helake uğrat!(Nuh,712124,2628)

c) Guvenli Belde Duası
Tufan'dan ilahi yardımlarla kurtulan Nuh peygamber gemide Allah'a hamd ederek mubarek bir menzileşirkin uğramadığı kutsal bir konaklama yerine ulaştırması icin şoyle yakarmıştır:
Butun ovgulerin gercek layığı olan ve bizi bu zalimler topluluğundan kurtaran Allahım! Senin tarafından kutlanmış, guvenli kılınmış bir yere eriştir beni Cunku insana erişmesi gereken yere nasıl erişeceğini en iyi gosteren sensin(Muminun,2329)

d) Hamd Duaları
Mu'minlerle birlikte yolculuk hazırlıklarını tamamlayıp gemiye bindiği zaman emredildiği gibi Allah'a şoyle ovgude bulunmuştur:
Hamd, bizi bu zalimler topluluğundan kurtaran Allah'a aittir(Mu'minUn,2328)

Üst Alt