Son Konu

Peygamber Efendimizin En Çok Okuduğu Dua

nicebayan

Yeni Üye
Tepkime
2
Web
nicebayan.com
Credits
-1
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Peygamber Efendimizin Okuduğu Dualar

Peygamber Efendimizin En Çok Okuduğu Dualar

Peygamber efendimizin en çok okuduğu dua

Peygamber efendimizin en çok okuduğu dua, Rabbena âtina duasıdır Bir hadisi şerif meali:
(Ey Âdemoğlu, sen Allahın azabına takat getiremezsin Onun için, Rabbena âtina fiddünya haseneten ve filâhireti haseneten ve kınâ azâbennâr demelisin)

Peygamberimizin Duâlarından Örnekler

Abdullah bin Abbas radıyallahu anhümadan rivâyete tarafından Peygamber Efendimiz'in duâlarından biri şu duâ idi:

Yâ Rabb! Kalbimi nurlandır, gözümü nurlandır, kulağımı nurlandır, sağımı nurlandır, solumu nurlandır, üstümü nurlandır, altımı nurlandır, önümü nurlandır, arkamı nurlandır ve beni nûr eyle (bir diğer rivayette) benim damarlarımı nurlandır, etimi nurlandır, kanımı nurlandır, saçımı nurlandır, yüzümü nurlandır

Mugîre bin Şu'be'den söylenti olunduğuna göre Resuli Ekrem sallallahu aleyhi ve sellemin dualarından biri de şu idi:

Diğer bir ilâh yok, ancak Allah var Onun şerîki yoktur Mal O'nundur, hamd de O'nundur O her şeye kaadirdir Allah'ım, Senin verdiğine engel olacak da yoktur, vermediğini verecek de yoktur Ve servet sahibi olanlara servetleri sana karşı bir üstünlük veremez Yani servetine güvenerek sana âsî olanları o servetleri kurtaramaz

Abdullah bin Abbas radıyallahu anhümadan rivâyete tarafından Resûli Ekrem sallallahu aleyhi ve selleme bir takım kimseler gelip:

Halk Müziği; yâni Ebû Süfyân ve arkadaşları sizinle muharebe etmek için adam ve silâh toplamışlar, hazırlık yapmışlar Onlara mukabele edecek derecede kudretiniz yoktur Onlardan sakınınız diye ödünü koparmak istediklerinde, bu söz mü'minlerin yakîn îmânlarını ve cesaretlerini artırıp, Nebiyyi Ekrem sallallahu aleyhi ve sellem Efendimiz de:

Allah bize kâfidir, o ne hoş vekîldir!buyurdu Mü'minler de böyle söylediler

Enes bin Mâlik radıyallahu anhdan rivâyete tarafından: Resûli Ekrem sallallahu aleyhi ve sellem Efendimiz'in çok kere duâsı:

Ey Rabbimiz, bize dünyâda da iyilik, güzellik ver, ahirette de iyilik, çekicilik ver Bizi alev azâbından koru, meâlindeki duâ idi

Ebû Musâ elEş'ârîden rivâyete tarafından Resûli Ekrem sallallahu aleyhi ve sellem Efendimiz şöyle duâ ederlerdi:

Yâ Rabb, benim hatâlarımı, bilmeden yapdıklarımı, işimde aşırı gitmemi, ve Senin benden mükemmel bildiğin hallerimi mağfiret eyle Allah'ım, benim latifeleşmelerimi, vakar hallerimi, hatâen ve kasden yaptıklarımı ve bende olan her şeyimi mağfiret eyle!

Ebû Hüreyre radıyallahu anhdan rivâyete göre Resûli Ekrem sallallahu aleyhi ve sellem Efendimiz şöyle buyurmuşlardır;

Ey Ebû Bekr'in kızı! Sana diğer duâları da içinde toplayan duâları söyleyeyim mi? Şöyle duâ et:

Ey Rabbim! Senden bildiğim ve bilmediğim hayrın keza tez, hem geç olanını istiyorum Ey Rabbim Resûlünün senden istediğini istiyorum, Resûlünün sana sığındığı şeyden ben de sana sığınıyorum Allah'ım benim için kaza ettiğin şeyin âkibetini dürüst yola ulaştır

Sana bir kısım sözler öğreteyim mi fakat, Allah Teâlâ kimin hayrını murâd ederse onları ona öğ*retir, daha sonra ebediyyen unutturmaz De ki:

Ey Rabbim! Ben zayıfım, rızân yolunda benim zaafımı kuvvetlendir Beni nâsiyemden tutup hayra sevk et İslâm'ı rızâmın en son noktası kıl Ey Rabbim, ben zayıfım, beni kuvvetlendir Ben zelîlim beni azîz kıl Ben sana muhtacım, beni rızıklandır *

Üst Alt