Son Konu

Peygamber Efendimizin Faziletleri

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
26
Credits
-6
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Peygamber Efendimizin Faziletleri
Peygamber Efendimizin Faziletleri Nelerdir
Hz Muhammed (sav) in faziletleri

Mevahibi ledunniyye ve Mirati kainat kitaplarında bildirilen faziletlerinden bazıları şoyledir:

Canlılar icinde ilk olarak Muhammed aleyhisselamın ruhu yaratıldı Hak teala (Her şeyi senin icin yarattım, sen olmasaydın, hicbir şeyi yaratmazdım) buyurdu
Tevrat, İncil ve Zeburda ovulup mujdelenmiştir Amine validemiz ona hamile olunca, butun putlar yuzustu devrildi Butun şeytanlar ve sihir yapan buyuculer aciz kalıp, işlerini yapamaz oldular Doğunca da butun putlar yıkıldı Doğduğu gece, Kisranın sarayı yıkıldı
Mecusilerin bin yıldan beri yanan ateşi sondu Save golunun suyu kurudu
Safiye Hatun anlatır, doğduğu gece 6 alamet gordum;
1Doğar doğmaz secde etti
2Başını kaldırıp “La ilahe illallah inni Resulullah dedi
3Her taraf aydınlandı
4Yıkayacaktım, biz Onu yıkadık diye bir ses işittim
5Gobeği kesilmiş ve sunnet edilmiş gordum
6Sırtında nubuvvet muhru vardı İki kureği ortasında “La ilahe illallah Muhammedun Resulullah yazılı idi

Cocuk iken, başı hizasında bir bulut golge yapardı
Ona salevat okumak ayeti kerime ile bildirildi Kelimei şehadette, ezanda, ikamette, namazdaki teşehhudde, bircok dualarda ve Cennette Allahu teala, Onun ismini kendi isminin yanına koymuştur Allahu teala, Onu kendisine habib sevgili yaptı, herkesten daha cok sevdi Kimseden bir şey oğrenmemiş iken, Allahu teala Ona, her ilmi, her ustunluğu verdi Her yerde her zaman mubarek kalbi hep Allahu teala ile idi Allahu teala, butun peygamberlere (Ya Adem, ya Musa, ya İsa) diyerek ismi ile hitap ederken, Ona (Ya eyyuhennebiyyu, ya eyyuherresul) diye ozel hitap ediyor Namazda otururken, (Esselamu aleyke eyyuhennebiyyu ve rahmetullahi) okuyarak, Ona selam vermek emrolundu Namazda, başka bir Peygambere boyle soylemek caiz olmadı Her peygamber kendi milletine, o ise her millete gonderilmiştir Her peygamber, iftiralara kendisi cevap verdi, fakat ona yapılan iftiralara Allahu teala cevap verdi İsmi ile cağırmak, yanında yuksek sesle konuşmak haram idi Hazreti Cebrail 24 bin kere geldi Başka Peygamberlere cok az geldi Mubarek hanımları muminlerin anneleri idi ve onlarla evlenmek başkalarına haram edildi Onunden gorduğu gibi, arkasından da gorurdu Mubarek teri, gul gibi guzel kokardı Uzun kimselerin yanında iken, onlardan yuksek gorunurdu Guneş ve Ay ışığında golgesi yere duşmezdi Ustune sinek ve başka hicbir bocek konmazdı Camaşırları, ne kadar cok giyse de hic kirlenmezdi Taş ustune basınca, izi kalır, kum ustunde iz bırakmazdı Sozu cok vecizdi Az kelime ile cok şey anlatırdı Eshabının hepsi, peygamberler haric, butun insanlardan ustundur Onun ummeti de butun ummetlerin en ustunudur Onun mubarek ismini taşıyan mumin Cennete girer Onu ve ehli beytini sevmek farzdır Hazreti Azrail, iceri girmek icin izin istedi Başka hic kimseden izin istemedi Kabrinin toprağı, her yerden ve Kabeden daha kıymetlidir

Üst Alt