Son Konu

Peygamber Efendimizin Hicreti

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
29
Credits
-6
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
hz muhammedin hicreti
peygamberimizin mekkeden medineye hicreti

Peygamber Efendimizin Hicreti

Peygamberimizin Hicreti Daru'nNedve'nin Korkunc Kararı

Akabe goruşmeleri ile Muslumanlık Medine'de yayılmağa başlamış, muşrikler korktuklarına uğramışlardı Ustelik Mekke'deki Muslumanlar da Medine'ye goc etmişlerdi Şimdi Hz Muhammed (sas) de Medine'ye gider, Muslumanların başına gecerse, Mekkelilerin Şam ticaret yolu kapanabilirdi Mekke muşrikleri Muslumanlara son derece kotu davranmışlar, tarihte eşine az rastlanan işkence ve hakarette bulunmuşlardı Bunlar Medinelilerle birleşip, kuvvetlendikten sonra kendilerinden oc alabilirlerdi Durumun ciddiliğini anlayan Kureyş muşrikleri, Mekke'de yapayalnız kalan Peygamber Efendimize ne yapmak gerektiğini kararlaştırmak uzere Daru'nnedve'de toplandılar Muslumanlık tehlikesinin onlenmesiyle ilgili ceşitli fikirler ileri surduler

EbU Cehil:

Kureyş'in butun kollarından birer temsilci secelim Bunlar aynı anda hucUm edip Muhammed (sas)'i bir hamlede oldursunler Kimin vurduğu, kimin darbesiyle olduğu belli olmasın Boylece kanı butun Kureyş kabilesine dağılsın, Haşimiler butun Kureyş kollarına karşı cıkamayacaklarından kan davasına kalkışamazlar Caresiz diyete (kan bedeline) razı olurlar Bu iş boylece kapanır dedi EbU Cehil'in teklifi ittifakla kabUl edildi Diğer teklifler beğenilmedi Hemen Kureyş kollarında 40 yeminli kişi secip toplantıyı bitirdiler

Peygamberimizin Evinin Muşrikler tarafından Kuşatılması

Muşriklerin bu korkunc planını Cebrail (as) Peygamber Efendimize haber verdi Bu gece, her zaman yatmakta olduğun yatağında yatmayacaksın, evini terkedeceksindedi Boylece Peygamberimize de hicret icin izin verildi Peygamberimiz Hz Ali'yi cağırdı

Ben Medine'ye gidiyorum Sen bu gece benim yatağımda yat, hırkamı ustune ort Muşrikler beni yatıyor sansınlar, onlara bir şey sezdirme Sabahleyin şu emanetleri sahiplerine ver Ondan sonra sen de hemen geldedi

Ortalık kararınca, Kureyş'in secme canileri evin etrafını sardılar Sabahleyin evinden cıkarken hep birden saldırıp oldureceklerdi Hz Ali, RasUlullah (sas)'in yatağına yattı Hz Peygamber (sas) eline bir avuc kum alıp, evini ceviren muşriklerin uzerine sactı Sacılan kum taneleri canilerden herbirine isabet etmiş, hepsi de derin bir uykuya dalmışlardı RasUlullah (sas) YaSin SUresinin başından:

Biz onların onlerine ve arkalarına birer sed cektik, boylece gozlerini perdeledik Onlar artık elbette gormezleranlamındaki 9'uncu ayetine kadar olan kısmı okuyarak, aralarından gecip gitti Muşrikler Hz Muhammed (sas)'in yatağında yattığını sanıyorlardı Sabahleyin, yatakta yatanın Ali olduğunu gorunce, donakaldılar, ne yapacaklarını şaşırdılar; hiddetlerinden cıldıracak hale geldiler Hemen her tarafı aramağa koyuldular Mekke'yi alt ust ettiler Fakat Hz Peygamber yoktu

Muhammed (sas)'i bulana 100 deve verilecek, diye ilan ettiler Bu haber duyulunca, ne kadar maceracı, cani, katil varsa, hepsi etrafa yayıldı Mekke'de ve Mekke dışında, harıl harıl Hz Peygamber (sas)'i arıyorlardı

RasUlullah (sas), gece evinden ayrıldıktan sonra Kabe'yi tavaf etti Ey Mekke, sen Allah katında yeryuzunun en hayırlı ve bana en sevimli yerisin; eğer cıkmak zorunda bırakılmasaydım, senden ayrılmazdım, dedi Ertesi gun oğle sıcağında Hz EbU Bekir'in evine vardı Allah'ın emri ile, beraber hicret edeceklerini bildirdi Hz EbU Bekir, sevinc goz yaşları ile, 4 aydır dışarıya bırakmayıp, ağac yaprakları ile beslemekte olduğu iki cins devesini işaret ederek: Dilediğini sec, Ya RasUlallah, dedi

Mağarada Gizlenmesi

Gece olunca, her ikisi evin arka penceresinden cıktılar Ayakkabılarını cıkarıp, ayaklarının uclarına basarak ıssız yollardan Mekke'nin guneyine doğru ilerlediler 15 saat (3 mil) mesafede Sevr Dağı'nın tepesindeki mağaraya vardılar Kureyşin araması bitinceye kadar, (perşembeyi cumaya bağlayan geceden pazar gunune kadar) uc gun bu mağarada gizlendiler

EbU Bekir'in oğlu Abdullah, geceleri mağaraya gelip Mekke'de olup biteni anlatıyor, ortalık ağarmadan gene Mekke'ye donuyordu Kolesi Amr b Fuheyre de koyunlarını otlatırken akşamları Sevr dağına goturup onlara sut veriyordu

Peygamber Efendimizi ve EbU Bekir'i arayanlar, iz surerek, nihayet Sevr'deki mağaranın ağzına kadar geldiler Ayak sesleri ve konuşmaları iceriden duyuluyordu Hz EbU Bekir, başını kaldırdığı zaman onların ayaklarını gormuş ve heyecanla:

Ya RasUlallah, eğilip baksalar, bizi gorecekler, demişti, bunun uzerine Peygamber Efendimiz:

Korkma, Allah'ın yardımı bizimledir buyurdu

Takipciler Sevr dağı'na henuz cıkmadan, bir orumcek mağaranın ağzına ağ ormuş, bir cift beyaz guvercin yuva yapıp yumurtlamıştı Bu durumda Kureyşliler mağaranın icine bakmanın ahmaklık olacağını duşunerek bırakıp gittiler

Peygamberimizin yola cıktığı Medine'de duyulmuştu Bu yuzden Medineliler, onu karşılamak uzere her sabah şehir dışına cıkıp bekliyorlardı 12 Rabiulevvel 23 Eylul 622 Pazartesi gunu yine oğleye kadar beklemişler, sıcak bastırınca umitlerini kesip donmuşlerdi Bu esnada bir iş icin evinin yuksek kulesinden etrafı seyreden bir YahUdi, beyazlar giyinmiş bir kafilenin uzaktan gelmekte olduğunu gordu ve yuksek sesle:

İşte gunlerdir yolunu beklediğiniz devletli geliyor, diye haykırdı

Medineye Varış

Medineliler derhal silahlanarak, bir bayram sevinci icinde yollara dokulduler Peygamberimizi Medine'ye bir saat uzaklıkta Kuba Koyunde karşıladılar Peygamberimiz Kubada bir mescit yaptı ve burada namaz kıldı

alıntı

Üst Alt