Son Konu

Pide

morfeus

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
pide.jpg

Pide Tanımı İçin Malzemeler

• Pidemizin hamuru için;
  • 1 paket kuru maya
  • 1 tatlı kaşığı şeker
  • 1,5 tatlı kaşığı tuz
  • Yarım çay bardağı sıvı yağ
  • 1 buçuk su bardağı ılık su (250 ml’lik bardak)
  • Yaklaşık 4 su bardağı un
Harç materyalleri;
  • Yarım kg ıspanak
  • 1 adet kuru soğan
  • 2 adet yumurta (1 inin sarısı üzerine)
  • Kaşar peyniri rendesi (1 çay bardağı kadar)
  • Çörekotlu peynir (1 çay bardağı kadar)
  • Sucuk (6-7 dilim)

Pide Tanımı Nasıl Yapılır?
Not EkleTarifi Yazdır
  1. Un hariç öteki materyallerimizi yoğurma kabımıza alıp güzelce karıştırıyoruz daha sonra yavaş yavaş unumuzu ekliyoruz. Ele hafif yapışan bir hamur elde ediyoruz elimizi biraz yağlayıp hamuru toparlıyoruz.
  2. Hamurumuzu 30 dk mayalanmaya bırakıyoruz ben bu esnada iç harçlarımı hazırladım. Ben 3 çeşit harç hazırladım.
  3. Ispanaklı (Soğanı ve ıspanakları baharat ile kavurdum) Ispanaklı yumurtalı (Ispanaklı harcıma yumurta ekledim) Peynirli baharatlı (Soğanlarımı hafif yağda soteleyip çörekotlu peynir ve pul biber ile karıştırdım) Kaşarlı sucuklu.
  4. Mayalanan hamurumuzu unladığımız tezgahımıza alıyoruz ben bu tanımdan 6 adet büyük uzunluk elde ettim siz daha küçük yaparsanız 8 adet pide rahat çıkar.
  5. Pidemizi uzunlamasına açıyoruz. İç harcımızı koyup kenarlarını kapatıyoruz, iç harç eklenince tezgahtan kaldırmak daha güç oluyor açtıktan sonra yağlı kağıt serili tepsiye koyup iç harcını orda ekleyip kenarlarınıda orda kapatabilirsiniz.
  6. Hazırladığımız pidelerimizin kenarlarına yumurta sarısı sürüp 180-200 derecede evvelce ısıtılmış fırında pişiriyoruz piştikten sonra ben kenarlarına tereyağı sürdüm şimdiden ellerinize emeğinize sıhhat afiyet olsun
Pide Tanımı Fotoğraflı Yapılışı

Üst Alt