Son Konu

Pınar Mermer'den Yavaş Ebeveynlik 2

nicebayan

Yeni Üye
Tepkime
2
Web
nicebayan.com
Credits
-1
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
*
Uzman Psikolog Pınar Bilye, birincil bebeği Uzay ’a gebe kalması ile başlayan kaygıları ve mükemmeliyetçi yanıyla nasıl başa çıkmaya çalıştığını, danışanlarının mutsuzluk nedenlerini slowlylife felsefesine dayanarak Yavaş Ebeveynlik kitabında kaleme almış ve okurlarının beğenisini kazanmıştı Bilye, ikinci bebeği Mercan ile ebeveynlik yolculuğuna devam ederken deneyimlediklerini kaleme almaya devam ediyor ve ikinci kitabında farkındalıkla kendini iyileştirme konusuna şive yapıyor Çünkü ruh sağlığı yerinde çocuklar geliştirmek için önce ruh sağlığı yerinde ebeveynler olmak gerektiğini belirtiyor! Ve tabii yavaşlamak gerektiğini…
*
Kendiyle ağız dalaşı eden, kendine küsmüş bir insan
nasıl öğretir çocuğuna kendini olduğu gibi sevmeyi?
*
Ruh sağlığı yerinde çocuklar geliştirmek için bebeğin anne karnındaki yolculuğundan başlayan sürecin öneminin farkında olan olmak gerekiyor Ebeveynlik yolculuğu işte orada başlıyor…
Fakat aynı anda da kaygılar…
*
Çocuğumu sık sık eleştiriyor, onun zayıflıkları üstünde mi duruyorum, yoksa enerjik taraflarını görüp takdir mi ediyorum?
*
Çocuğumun hatalarını görme eğilimim mi var yahut içten yaptıkları üzerinde mi duruyorum?
*
İyi ve fena yaptığı her şeyi kendisi için yaptığını ona fark ettiriyor muyum?
*
Çocuğuma reel dünyada ihtiyacı olarak gerekli eğitim, bilgi, stres yönetimi becerilerini verebiliyor muyum?
*
Onu korumaya çalışıp takviye etmeye çalışırken acaba ona, “Bunu sen yapamazsın, mesajı mı veriyorum?
*
Siz de bu sorular arasında boğuluyorsanız, gerçekten farkındalık başlamıştır Derhal, ebeveyn olarak kendinizi suçlu hissetmenize niçin olan aşırıcı yaklaşımları bırakmaya, kendinizle kavganızı sona erdirmeye hazırlanmış mısınız? Kendisiyle kavga eden, kendine küsmüş bir insan nasıl öğretir çocuğuna kendini olduğu gibi sevmeyi?
Her şeyden önemlisi kendinize niçin bu değin yükleniyorsunuz? Durun, yavaşlayın ve fark edin!
*
Unutmayın, önemli olan fark etmek, bozdurmak için uğraş kullanmak!

Üst Alt