Son Konu

Piraye (Canan Tan) Özeti,Konusu,Karakterleri ve Okur Yorumları

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
31
Credits
-6
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Piraye (Canan Tan) Özeti,Konusu,Karakterleri ve Okur Yorumları piraye kitap özeti canan tan piraye özeti özet canan tan karakterleri kitap 1549299942 1549299942 pirayecanantanozetikonusukarakterleriveokuryorumlari5c5870eabe3eepirayecanantanozetikonusukarakterleriveokuryorumlari5c5870eabe3eepirayecanantanozetikonusukarakterleriveokuryorumlari5c5870eabe3ee Kızıl saçlıymış Piraye Kendimi, keşke ben de kızıl saçlı olsaydım, diye hayıflanırken yakaladım kaç kere Okudukça, dizelerin arasına dalıp kendimden geçtikçe, tehlikeli bir biçimde özdeşleşiyordum Piraye'yle Tiyatro sahnemde, bundan sonraki rolüm belliydi artık Nâzım Hikmet'in Piraye'si rolünü oynamak Peki bana eşlik edecek oyuncu kim olacaktı? Bunu düşünmek aldatma anlamsızdı; karşımda Nâzım vardı ya ŞİİR YÜZLÜ PİRAYE kendi yazdığı senaryolarda yaşıyor Kim olursa olsun; evleneceğim insan, benim varlığımı yok sayarak bir başkasıyla beraberlik yaşayacak ve ben buna seyirci kalacağım ha Yazgıymış! İnanmıyorum yazgıya falan Onu yaratan da, şekillendiren de bizleriz Benim yazgım kendi çizeceğim yoldur! O yolda beraber yürümeyi kabullendiğim insanı da kimseyle paylaşamam ben YAZGIYA BİLE KAFA TUTACAK DEK IYI KALPLI Özgürlüğe âşık! Fakat, başkaları göre yerinden oynatılan kilometre taşlarının, yine başkalarınca rasgele dizilmesiyle önüne serilen yolda yürümeye mecbur bırakılınca İşler değişiyor Hiç hayıflanma, o şiirsellikten uzak düştün diye Gözlerini aç ve o günlerde göremediğin gerçeği gör bundan böyle Nâzım da o sevda yüklü dizelerini eliyle bir kenara itip, daha sıcak bulduğu kollara koşmamış mıydı? Haşindin yaptığı, onunkinden çok mu farklı? Kendince tanrılaştırdığın tapınmaktan gurur duyduğun putların, gerçekte kolay birer taş parçası olduğunu ne vakit kavrayacaksın? Fakat, gönlün gerilerde bir noktaya takılı kaldıysa eğer, sevinebileceğin bir gerçeklik duruyor orada İşte şimdi, Nâzım'ın kızıl saçlı Piraye'siyle tam olarak özdeşleştin Kutlu olsun Fırtına gibi bir hayat öyküsünün başoyuncusu oluveriyor PİRAYE  

Üst Alt