Son Konu

Pirinçli Sebze Çorbası (+6 Ay)

morfeus

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
pirincli-sebze-corbasi-6-ay.jpg

Pirinçli Zerzevat Çorbası (+6 Ay) Tanımı İçin Gereçler

• 1 adet yeşil kabak
  • Yarım adet kırmızı kapya biber
  • 1 adet havuç
  • 2-3 adet arpacık soğan ya da yarım kuru soğan
  • 1 kahve fincanı beyaz pirinç
  • 1 yemek kaşığı az yağlı çift çekilmiş kuzu kıyma (yaklaşık 40-50 gram yeterli)
  • 2- 2.5 su bardağı su (ılık suyu, et suyu yahut tavuk suyu da kullanabilirsiniz)

Pirinçli Zerzevat Çorbası (+6 Ay) Tanımı Yapılışı
Not EkleTanımı Yazdır
  1. Kabak ve havuçları soyup rendeliyoruz.
  2. Kapya biberi küçük küpler halinde doğruyoruz.
  3. Arpacık soğanı ya da yarım kuru soğanı da soyup küp küp doğruyoruz.
  4. Pirincimizi sıcak lakin kaynar olmayacak suya koyuyoruz ve 20-25 dakika bekletiyoruz. (bunun sebebi, şayet pirinçte ilaç vs. Üzere hususlar varsa bu müddet zarfında arınmış oluyor. Ayrıyeten fazla nişastasından da arınıyor. ).
  5. Uygun bir tencereye kıymamızı, kırmızı biberi ve soğanı koyup bir çay bardağı kadar suda evvelce haşlıyoruz.
  6. Kıymalı karışım, beş dakika kaynadıktan sonra sırasıyla kabağı ve havucu katıyoruz.
  7. En son da pirinçimizi ekliyoruz.
  8. Dilerseniz olağan steril içme suyu dilerseniz de ilik ya da tavuk suyunu katıyoruz ve kaynamaya bırakıyoruz.
  9. 25 dakikada pişiyor. Yeniden de siz tadım yapıp denetim edin lütfen.
İşte zerzevat çorbamız hazııır. Şimdiden ellerinize sıhhat ve bebişlerinize de afiyet olsun.

Not: bebeğiniz ek besine yeni geçmişse, beslenmesinde baharat kullanılmamalıdır. 1 yaşından sonra tuz, bu türlü çorbalara yahut yiyeceklerine bir fiske biçiminde denenerek başlanabilir.

Kırmızı biber, alerjen bir besin unsuru olabiliyor. Bunun için lütfen deneyerek verin.

Bu çorbayı ben kızıma iki gün yediriyorum. Siz dilerseniz materyalleri yarı yarıya azaltıp yapabilirsiniz. Buzdolabında iki gün sağlam duruyor, merak edenler için onu da söyleyeyim. Afiyet olsun

Üst Alt