Son Konu

Polis Meslek Yuksek Okulu Aydın

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
29
Credits
-6
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Aydın Polis meslek yuksek okulu
Aydın polis meslek yuksek okulu giriş şartları

EĞİTİM DAİRE BAŞKANLIĞI
POLİS MESLEK EĞİTİM MERKEZLERİ
GİRİŞ ŞARTLARI

Polis Meslek Eğitim Merkezi Mudurlukleri; Emniyet Teşkilatının ihtiyacı olan polis memurlarını yetiştirmek uzere 4 yıllık fakulte mezunlarından aranılan niteliklere sahip olup yapılacak sınavlarda başarılı olan adaylara, 6 aydan az olmamak uzere polis meslek eğitimi veren eğitimoğretim kurumlarımızdır

İstanbulArnavutkoy, İstanbulEtiler, İzmirBornova, Eskişehir, Cankırı, AmasyaMerzifon, Mersin, İstanbulAdile Sadullah Mermerci, Bilecik ve Aydın Polis Meslek Eğitim Merkezi Mudurluğu olmak uzere 10 okulda polis meslek eğitimi verilmektedir Başvuru zamanı ve şekli POMEMlere giriş sınavına başvurular, Genel Mudurluk tarafından tespit ve ilan edilen tarihler arasında (tespit edilen tarihler bu sayfada ayrıca yayınlanır), İl Emniyet Mudurlukleri Eğitim Şube Mudurluklerine şahsen yapılır Eksik belge ve posta yolu ile ya da başvuru zamanı gectikten sonra yapılan başvurular kabul edilmez

Adaylarda aranılacak nitelikler
a) Turkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
b) En az dort (4) yıllık yuksek oğretim kurumu veya bunlara denkliği Yuksek Oğretim Kurulu tarafından kabul edilen yurtdışındaki yuksek oğretim kurumlarından mezun olmak (herhangi bir oğretim kurumundan disiplinsizlik nedeniyle cıkarılmamış olmak),
c) Sınav tarihi itibariyla askerliğini yapmayan erkekler ile bayan adaylar icin 27 yaşından, askerlik hizmetini yapmış erkek adaylar icin 29 yaşından gun almamış olmak (18 yaşını tamamladıktan sonra yaptırılan yaş duzeltmeleri dikkate alınmaz ve gecerli sayılmaz),
d) Erkekler icin 167 cm, bayanlar icin 165 cmden kısa boylu olmamak,
e) Sağlık yonunden, Sağlık Yonetmeliğinin 9 uncu maddesinde aranılan sağlık şartlarını taşımak (Goz hastalıklarında aynı Yonetmeliğin goz hastalıkları A dilimi 1, 2, 3, 4 ve 7 nci maddelerinde aranan şartları taşımak),
f) Turistik işletme belgesi olan yerler haric olmak uzere, daha cok sucluların barındığı veya suc işlemeye musait yerlerde calışmamak, genelev, birleşme yeri, randevu evi, tek başına fuhuş yapılan mesken ve bu gibi yerlerde aracılık, bekleyicilik ve benzeri bir iştigali bulunmamak; genel ahlaka aykırı oyun, temsil, film, video bant, vcd, teyp kaseti, şarkı sozu ve teknolojinin gelişimi ile ortaya cıkan benzeri muzır neşriyat vb işler uzerinde calışmaktan haklarında herhangi bir adli veya idari takibat devam ediyor olmamak veya hukum giymemiş olmak,
g) Taksirli suclar haric olmak uzere, hapis veya 6 aydan fazla hapis veyahut affa uğramış olsalar bile, Devletin şahsiyetine karşı işlenen suclarla, basit ve nitelikli zimmet, irtikap, ruşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, inancı kotuye kullanma, dolanlı iflas gibi yuz kızartıcı veya şeref ve haysiyeti kırıcı suctan veya istimal ve istihlak kacakcılığı haric; kacakcılık, resmi ihale ve alım satımlara fesat karıştırma, devletin sırlarını acığa vurma suclarından dolayı hukumlu bulunmamak veya bu suclardan dolayı haklarında devam etmekte olan bir adli kovuşturmaya tabi olmamak,
h) Başvuru tarihinde herhangi bir siyasi partiye veya parti kollarına uye bulunmamak, daha onceden uyeliği var ise ayrıldığını belgelemek,
i) Alkol, uyuşturucu ve psikotrop maddeler ile kumar alışkanlığı bulunmamak,
j) Eşi hakkında; affa uğramış olsa bile, Devletin şahsiyetine karşı işlenen suclar ve 181999 tarihli ve 23773 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan 4422 sayılı Cıkar Amaclı Suc Orgutleriyle Mucadele Kanunu kapsamındaki suclarla, basit ve nitelikli zimmet, irtikap, ruşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, inancı kotuye kullanma, dolanlı iflas gibi yuz kızartıcı veya şeref ve haysiyeti kırıcı suctan veya istimal ve istihlak kacakcılığı haric; kacakcılık, resmi ihale ve alım satımlara fesat karıştırma, devletin sırlarını acığa vurma suclarından dolayı hukumlu bulunmamak veya bu suclardan dolayı hakkında devam etmekte olan bir adli kovuşturmaya tabi olmamak,
k) Kamu haklarından mahrum bulunmamak,
l) İl Değerlendirme ve Secme Kurulu tarafından haklarında 8 inci maddenin (d) bendinde belirtilen durumlar haric, “POMEM oğrenci aday adayı olamaz kararı verilmemiş olmak,
m) Emniyet Genel Mudurluğu bunyesindeki herhangi bir eğitim kurumundan cıkmış veya cıkarılmış olmamak,
n) Puan turu ve puan alt sınırı Genel Mudurlukce belirlenecek KPSS puanının uzerinde puan almış olmak (Her sınav doneminde belirlenerek ilan edilir) şartları aranır
Başvuru esnasında istenen belgeler
a) Form dilekce,
b) Nufus cuzdanı fotokopisi veya noterden tasdikli orneği,
c) Lisans diploması veya cıkış belgesi fotokopisi veya noterden tasdikli orneği,
d) Sınav tarihinde askerlikle ilişiği bulunmadığına dair belge, (Askerliğini yapan adaylardan terhis belgesi istenecek, askerliğini yapmayan adaylardan başvuru anında belge istenmeyecek ancak sınavı kazanmaları halinde Polis Meslek Eğitim Merkezi Mudurluklerince kayıt esnasında “Kayıt Olmasında Askerlik Yonunden Sakınca Yoktur ibareli belge istenecektir)
e) 25101982 tarihli ve 17849 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Calışan Personelin Kılık ve Kıyafetine Dair Yonetmeliğin 5 ve 10 uncu maddelerinde belirtilen hususlara uygun olarak son bir yıl icerisinde cekilmiş 6 adet vesikalık fotoğraf,
f) İkametgah belgesi,
g) Vukuatlı nufus kayıt orneği,
h) Kendisinin ve evli ise eşinin adli sicil belgeleri,
i) Evli ise evlenme cuzdanı fotokopisi veya noterden tasdikli orneği,
j) KPSS sonuc belgesinin fotokopisi veya noterden tasdikli orneği istenir Belgelerin aslı başvuru sırasında gorevliye ibraz edilir Adaylardan alınan belge fotokopileri gorevli tarafından asıllarıyla karşılaştırılarak kontrol edildikten sonra “Aslı Goruldu ibaresi ile sicil yazılarak imza edilir ve belgelerin aslı adaya geri verilir
On Değerlendirme ve Mulakat Sınavına Katılacak Adayların Belirlenmesi
İl Değerlendirme ve secme kurulunca yapılacak on değerlendirme işlemleri Adayların ikamet ettiği İl Emniyeti Mudurluğune başvuru esnasında istenen belgelerle birlikte belirlenen tarihler arasında başvurmaları gerekmektedir İl Değerlendirme ve Secme Kurulunca adaylar bizzat gorulerek; fiziki gorunuşu, konuşma duzgunluğu ile Emniyet Teşkilatı Sağlık Şartları Yonetmeliğinde belirtilen hususlara gore değerlendirmesi yapılır On değerlendirme oy cokluğu ile yapılır ve “POMEM oğrenci aday adayı olur veya “POMEM oğrenci aday adayı olamaz şeklinde karar verilir İl Değerlendirme ve Secme Kurulu kararına itirazda bulunulamaz

Mulakat ve Fiziki Yeterlilik Sınavlarına katılacak adayların belirlenmesi
On değerlendirme sonucuna gore;
1Haklarında “POMEM oğrenci aday adayı olur kararı verilenlerin, Başkanlıkca KPSS puanına gore, erkek ve bayan olmak uzere en yuksek puandan başlanarak ayrı ayrı listeleri oluşturulur O yıl belirlenen kontenjan miktarının erkek ve bayan toplam oğrenci sayısının en fazla uc (3) katı kadar aday mulakat sınavına katılmaya hak kazanır
2Genel Mudurlukce belirlenen mulakat sınavına girecek ve girmeyecek adayların listeleri tebliğ edilmek uzere İl Emniyet Mudurluklerine gonderilir Listeler ilan panolarına asılarak beş (5) gun sureyle ilanen tebliğ edilir
3İl Emniyet Mudurluklerince sınavlara katılmaya hak kazanan adaylara fotoğraflı sınavlara giriş belgesi duzenlenerek verilir Bu belge ile adaya sınavlara gireceği yer ve tarih tebliğ edilmiş olur Mulakat sınavı, On değerlendirme sonucunda POMEM oğrenci aday adayı olur kararı verilenlere, belirtilen bolge merkezlerinde yapılır

Mulakat sınavında;
a) Adayların her birinden, Genel Mudurlukce belirlenecek konuların yazılı olduğu kartlardan birisini cekmeleri istenir ve cektikleri konu ile ilgili konuşma yapmaları sağlanır Her bir adaya konu hakkında duşunmesi ve sunum yapması icin eşit sure verilir Mulakat sınavında adayların; Konu Hakkında Bilgi Duzeyi, Kendisinden İstenileni Kavrama, Kendine Guven Duyma ve Sozlu İfade Becerisi olmak uzere dort (4) ayrı kritere gore değerlendirmesi yapılır
b) Değerlendirme, her bir kriter icin 15er puan olmak uzere toplam 60 puan uzerinden yapılır Komisyon uyelerinden her biri bir kriteri değerlendirir Adayın mulakat puanı; komisyon uyelerinin vermiş oldukları puanların toplamından oluşur

Fiziki Yeterlilik Sınavı
Fiziki yeterlilik sınavında, adayların fiziksel hareket kabiliyetleri Genel Mudurlukce belirlenecek alanlara ve kriterlere gore olculur Adayların fiziki yeterlilik puanları, komisyonun ortak kararıyla belirlenir Adayların fiziki yeterlilik kabiliyetleri 40 puan uzerinden yapılır

Başarı Listesinin Duzenlenmesi
KPSS ve mulakatfiziki yeterlilik sınavı puanlarının toplamına gore, en yuksek puandan başlanarak erkek ve bayan olmak uzere ayrı ayrı başarı sıralaması yapılır Sıralama sonucu eşitlik olması halinde, once KPSS puanı fazla olan, onun da eşit olması halinde yaşı kucuk olan tercih edilir Sıralama sonucuna gore, o yıl belirlenen kontenjan miktarı kadar aday asil, bu miktarın % 30u kadar aday yedek olarak belirlenir
BAŞVURU YERLERİ:

Muracaat ve On Değerlendirme: Adayın ikamet ettiği İl Emniyet Mudurluğu Eğitim Şube Mudurluğu
Mulakat ve Fiziki Yeterlilik Sınavı: Adayın ikamet ettiği İle gore belirlenecek Bolge Merkezleri

BİLGİ İCİN:
EGM Eğitim Dairesi Başkanlığı Necatibey Caddesi No:70 CankayaANKARA ve İl Emniyet Mudurlukleri Eğitim Şube Mudurlukleri

İrtibat Telefonları:
Eğitim Dairesi Başkanlığı POMEM Şube Mudurluğu: (312) 412 14 62–63–64–66–68

Detaylı bilgi icin TIKLAYIN

Üst Alt