Son Konu

Prasalı Arnavut Böreği

iltasyazilim

Yeni Üye
Tepkime
1
Credits
-2
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Prasalı Arnavut Böreği Tarifi İçin Malzemeler Hamur için

*3 buçuk su bardağı un
*1 kaşık zeytin yağı
*Tuz, su

İçi için;

*1 kilo pırasa yesil yapraklı
*Yarım çay bardağı sıvı yağ
*1 er tatlı kaşığı biber ve domates salçası
*Hamurun ara katlarına sürmek için
*Sıvı yağ
*Yeterince tuz
*Yarım su bardağı yoğurt

Prasalı Arnavut Böreği Tarifi Yapılışı Öncelikle hamur malzemeleriyle yumuşak bir hamur yoğurup 15 bezeye ayırıp 30 dakika dinlendiriyoruz, bu arada tencereye sıvıyağı salçaları alıp 1 2 dakika açıp yıkayıp ince ince doğradığımız pırasaları alıyoruz pırasalar yumuşayana dek pişiriyoruz ,tuzunu ekleyip tencerenin altını kapatıp soğumaya bırakıyoruz ,diğer yanda dinlenen hamurları pasta tabağı büyüklüğünde açıp aralarını sıvı yağla yağlayıp üst üstte koyuyoruz, 7 tanesi alta 8 tanesi üste gelecek şekilde hazırlıyoruz tepsini Altını yağlayıp ilk olarak yedi tane olan hamurumuzu seriyoruz, kenarları biraz fazla olsun soğuyan pırasalı harca yarım bardak yoğurt ekliyoruz karıştırıp hamurun üstüne serip düzeltiyoruz, diğer hamuru da pırasanın üstünü örtecek kadar açıp tepsiye alıyoruz,alttaki hamurun fazla gelen kenarlarını da üste kıvırıp 3 kaşık yoğurt 3 kaşık sıvı yağ karıştırıp üzerine sürüyoruz, önceden ısıtılmış 175 derecede ustu kızarana kadar pişiriyoruz Ben bu tarifi cahide jibekten almıştım damak zevkimize göre değişikler yaptım yapmak isterseniz afiyet olsun

Üst Alt