Son Konu

Prof. Dr. Şükran Köse: 'CoronaVac Çok Etkili, Herkes Aşılansın'

morfeus

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
s-2c591e3c0d4cb2c7ca37aa049b929c193374b242.jpg

İzmir'deki Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Kliniği eğitim sorumlusu Prof. Dr. Şükran Köse, gerçekleştirdikleri Faz- 3 etabının 'CoronaVac' aşısının epey tesirli bir aşı olduğunu ortaya koyduğunu söyledi. Aşıyı olduktan sonra virüse yakalanılması halinde hastalığın yüzde 100 hafif geçirileceğinin belirlendiğini söz eden Prof. Dr. Şükran Köse, sağlıklı şahıslar de dahil herkesin aşı olması gerektiğini bildirdi..

Hacettepe Üniversitesi, Ankara Üniversitesi ile Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin de ortalarında bulunduğu toplam 24 merkezde gönüllülerin iştirakiyle koronavirüs aşısının Faz- 3 kademesi yapılıyor. İzmir'deki Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde ise çalışmalar, Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Kliniği eğitim sorumlusu Prof. Dr. Şükran Köse öncülüğünde yürütülüyor. Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde 14 Eylül 2020 itibariyle başlayan Faz- 3 etabının sürdüğü, çalışmaya katılan gönüllülerin 1 yıla kadar takiplerinin yapılacağı kaydedildi. Geliştirilen aşının deney hayvanlarında ya da insanlarda mikro dozlar halinde uygulanarak etkene verilen karşılığın araştırıldığı tabir edildi. Aşının tesirli doz sonları, klinik aktifliği, biyolojik aktivitesi, fayda ve güvenilirliğinin araştırıldığı bildirildi.

"Türkiye'de birinci defa bir aşının Faz- 3 çalışması yapılıyor bu açıdan çok önemli"

Faz- 3 çalışmalarının temel emelinin eserin aktifliği ve yan tesirlerin izlenmesi olduğunu kaydeden Prof. Dr. Şükran Köse, "Faz çalışmaları 0, 1, 2, 3, 4 etaplarında olur. Faz- 0 etabında hayvanlara küçük dozlarda etken verilir. Faz- 1'de ise sağlıklı gönüllülerde, küçük bir kümede çalışılır. 40- 50 kişilik bir kümeyle yapılan çalışma, verdiğimiz etkenin güvenilirliği açısından kıymetli. Faz- 2'de ise hasta gönüllülerle çalışılır. Verdiğimiz aşının aktifliği araştırılır. Faz- 3'te ki biz bu etaptayız. Tekrar sağlıklı gönüllülerde çalışılır. İlacın yan tesirleri izlenir. Türkiye'de birinci kere bir aşının Faz- 3 çalışması yapılıyor bu açıdan çok kıymetli. Bu çalışmayı yapan hocalarımıza ve gönüllülerimize minnet duyuyorum. Çok değerli, zira öncülük yaptılar" dedi.

"Aşının ne kadar tesirli olduğunu ve bizi koruduğunu gösteriyor"

Salgın periyodunda acil kullanım gerektiği için Faz- 3 çalışması tamamlanmadan orta periyot sonuçlarının yayınlandığını söyleyen Prof. Dr. Şükran Köse, "Bakanlığımız tarafından bu durum basına bildirildi. Aktifliği belirlendikten sonra başta sıhhat çalışanları olmak üzere halkımıza uygulanmaya başlandı. Faz çalışması bu nedenle değerli. Gönüllülerin de ne kadar değerli olduğu yeniden anlaşılıyor" dedi. CoronaVac'ın yüzde 83,5 ile tesirli bir aşı olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Şükran Köse, "O yüzden yaygın olarak halkımıza uygulanmaya başlandı. Bu yüzde, aşının ne kadar tesirli olduğunu ve bizi koruduğunu gösteriyor. Ayrıyeten aşıyı olduktan sonra virüse yakalanırsak bile yüzde 100 hastalığı hafif geçireceğini de gösteriyor" diye konuştu.

Üst Alt