Son Konu

Psikolog ve Psikiyatr Kimlere Denir?

Welcome! You have been invited by Alimetim to join our community. Please click here to register.

iltasyazilim

Yeni Üye
Tepkime
1
Credits
-2
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Psikolojide birçok öbür alanda egzersiz imkanı bulunmasına karşın, öğrencileri*çoğunluğu psikologların yalnızca birer danışman veya terapist olduğunu düşünür Psikolojide uzmanlaşmak için, üniversiteyi bitirdikten sonradan iki veya üç sene daha yüksek öğrenime devam edip yüksek lisans diploması alınır
Bazı ülkelerde yüksek lisans diploması olan şahısların psikolog unvanı almalarına izin verilmektedir*Klinik psikolog; klinik daha aşağı alanlarda uzmanlaşarak doktora derecesi almış, anormal davranışlara tanı düzenlemek ve çare etmek üzere deneyim nedeniyle bir sene staj yapmış kişiye denirDoktora derecesi alabilmek için ise dört veya beş yıllık bir eğitim gerekmektedir Bazı kariyer ya da çalışma alanları yüksek lisans diploması gerektirirken, bazıları için doktora derecesi gerekir Birçok öğrencinin kafası psikolog, klinik ya da danışman psikolog ve psikiyatr arasındaki fark yüzünden karışabiliyor*Psikolog; 45 yıllık lisans üstü eğitimini tamamlamış, doktora derecesi sahibi kişiye denir
Danışman psikologlar; klinik psikologların verdiği çoğu hizmeti sunmakla beraber evlilik, aile ya da mesleki danışmanlık gibi ayrı alanlarda çalışırlar Ne klinik psikologlar ne de danışman psikologlar, zihinsel rahatsızlıkları nörolojik olarak değerlendiremezler ve az önce psikiyatrlar gibi ilaç yazma yetisine sahip değildirler
Psikiyatr; olağandışı davranışların olası fiziki ve nörolojik sebeplerine teşhis hazırlamak ve genelde ilaç kullanarak bunların tedavisini yerine getirmek üzere, birkaç yıllık klinik eğitim almış olan tıp doktorlarıdır
Psikologların çoğunluğu terapisttir, geri kalanlar ise dört ayrı alanda çalışmaktadır Amerika ve Kanada ’da psikologların çoğunluğu doktora sahibidir ki bu fazladan 45 yıllık bir eğitim gerektirir Çoğu ülkede ise psikologlar, liseden sonra 45 takvim bir eğitim gerektiren üniversite diploması sahibidir 1950 ’li yıllarca terapisıhhat alanında çalışan psikologların sayısı artarken akademikaraştırma alanında çalışan psikologların sayısı azalmıştır
Amerika Birleşmiş Devletleri Egzersiz Bakanlığı, önümüzdeki yıllarda psikologların meslek bulgu imkanlarının öteki mesleklere tarafından fazla daha süratli büyüyeceğini varsayım etmektedir
Amerika ’daki psikologların büyük bir bölümü, psikoloji veya psikiyatri kliniği; ruh sağlığı merkezi; bir hastanenin psikiyatri, uyuşturucu veya rehabilitasyon bölümü; özel muayenehane veya terapi ortamında klinik veya danışman psikolog olarak çalışmaktadır Klinik veya danışman psikologların görevleri aralarında bireysel terapi ya da grup terapisi yapmak; uyuşturucu, gerginlik, fazla kilo, evlilik, aile ya da meslek gibi konularda sorunları olan hastalara yardımcı olmak; daha sağlıklı bir yaşam için programlar tasarlamak ya da hastaları nörolojik sorunlardan kaynaklanan psikolojik sorunlar için test etmek gibi işler bulunmaktadır
Psikologların ikinci büyük bölümü üniversite ve kolej gibi akademik ortamlarda çalışmaktadırlar Akademisyen psikologlar başlıca derslik öğretmenliği, danışmanlık, rehberlik ve ilgi alanlarına tarafından incelemek gibi görevlerden bir veya birkaç tanesini üstlenirler
Psikologların üçüncü büyük bölümü farklı meslek ve kariyer alanlarında çalışmaktadırlar
Psikologların dördüncü büyük bölümü firmalar ve danışmanlık şirketleri gibi endüstriyel alanlarda çalışmaktadır Başlıca endüstriyelörgütsel psikolog olarak adlandırılan bu psikologlar personel alımı, üretimin artırılması ya da iş memnuniyetinin yükseltilmesi ile emekçipatron ilişkilerinin geliştirilmesi gibi konularda çalışmaktadırlar
Psikologların en ufak bölümü ortaöğretim ve öteki alanlarda çalışmaktadır Mesela, okul psikologları akademik performansı ve kariyer eğilimini ölçen testler hazırlar ve farklı alanlara yönlendirilmiş psikolojik sorunlarda danışmanlık yaparlar
Yazan:*Rahman Karasu

Üst Alt