Son Konu

RAR Dosyası Nedir, Nasıl Açılır, Nasıl Oluşturulur?

dagcı

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
rar-nedir-nasil-acilir-1629111439.jpg

Yüzlerce belgeyi ya da onlarca klasörü transfer etmenin pek çok farklı alternatif formülü var. Lakin bunlar kullanıcıları ister istemez bir karmaşanın içine sürüklerler. Bu nedenle tüm bu belge ve klasörleri tek bir belge yani RAR belgesi haline getirmek en tesirli depolama ve transfer usulüdür. RAR evrakı ile evrak ve klasörlerinizi hem organize etmiş hem de boyutunu oldukça düşürmüş olursunuz.

RAR evrakı deyince akla gelen birinci yazılım ise elbette sonu gelmez deneme sürümü ile WinRAR oluyor. WinRAR da bu mevzuda onlarca farklı alternatif yazılımdan bir tanesi fakat o kadar uzun vakittir hayatımızda ki bu ikiliyi birbirinden başka düşünmek mümkün olmuyor. Gelin RAR belgesi nedir, nasıl açılır, nasıl oluşturulur, şifreli belge nasıl kırılır üzere merak edilen soruların karşılıklarına biraz daha ayrıntılı olarak bakalım.

be6406eee4e55ed4727b4afb2bee9fac2bc9004e.jpeg

RAR evrakı nedir?

Roshal Archive Compressed tarifinin kısaltması olan RAR evrakı, en genel tarifiyle birden çok evrak ve klasörün tek bir belge olarak depolandığı ve sıkıştırıldığı bilgi alanıdır. Bir kap olarak düşünebileceğiniz bu alandaki birbirinden farklı belge ve klasöre tek bir belge üzerinden ulaşılır.

RAR belgesinin kullanılmasının en kıymetli emeli, belge boyutunu küçültmektir. RAR evrakına sıkıştırılan belge ve klasörlerin boyutu, hatırı sayılır oranda düştüğü için basitçe transfer edilir. Birebir vakitte bu belge çeşidi şifreleme imkanı sunar. Ele geçirilse bile herkes tarafından görülmesi istenmeyen evrak ve klasörler, RAR evrakında şifrelenerek azamî güvenlik sağlanır.

RAR belgesi ne için kullanılır?

7edd06ccee0f80957f0fc475b9a7e263ca3481e1.jpeg

Artık bulut depolama hizmetleri üzerinden bile kolay kolay evrak transferi yapabildiğimiz bir periyotta neden hala RAR belgesi kullanılıyor sorusu baş karıştırabilir. Haklısınız lakin şöyle düşünün; elinizde tahminen yüzlerce fotoğraf var. Bunları tek tek bulut depolama alanına yükleyerek transfer etmek yerine tek bir RAR belgesine dönüştürüp çok daha tertipli ve kolay bir formda paylaşabilirsiniz.

Bir RAR evrakına eklediğiniz tüm klasörler ve belgeler sıkıştırılarak saklandığı için bilhassa yüksek boyutlu belgelerde yükleme ve indirme kolaylığı sağlar. Dikkat ettiyseniz pek çok yazılım RAR belgesi halinde indirilir. Bu yazılım bir RAR evrakı olmasa tahminen günlerce indirmeye çalışacak ve elinize geçen karmaşık evraklarda neyin ne olduğunu çözmeye çalışacaksınız.

RAR belgesi nasıl açılır?
  • Adım #1: Buradan WinRAR programını indirin ve konseyimi tamamlayın.
  • Adım #2: RAR belgesini indirin.
  • Adım #3: İndirmiş olduğunuz RAR evrak biçimi WinRAR tarafından destekleniyorsa direkt olarak açılır.
  • Adım #4: Süreç tamam.
d9c4f361f7f88dc23883cff918712327c01ea948.jpeg

RAR evrakı açmak için üçüncü taraf bir yazılıma gereksiniminiz var. Kullanılan işletim sistemlerinde bu belgeleri açma marifeti bulunmuyor. Bu nedenle WinRAR yazılımını indirin, tüm evrak biçimlerini desteklediğinden emin olun ve konseyimi tamamlayın.

İndirmiş olduğunuz RAR belgesi, WinRAR tarafından desteklenen onlarca farklı belge biçiminden birine aitse zati o evrak tabiatıyla WinRAR ile açılacaktır. RAR evrakını açtıktan sonra içindeki belge ve klasörleri sürükleyip bırakarak dilediğiniz amaç klasöre yönlendirebilirsiniz.

RAR belgesi nasıl oluşturulur?
  • Adım #1: WinRAR programını indirin ve konseyimi tamamlayın.
  • Adım #2: RAR belgesi haline getirmek istediğiniz evrak ve klasörleri seçin.
  • Adım #3: Sağa tıklayın.
  • Adım #4: Arşive Ekle seçeneğine tıklayın.
  • Adım #5: Oluşturmak istediğiniz RAR evrakının ayrıntılarını belirleyin.
  • Adım #6: Süreç tamam.
04af226969b1e6c593b5f1a10a542944c5607798.jpeg

RAR evrakı oluşturma süreci için de tekrar WinRAR kullanmanızı öneriyoruz. Konseyimi tamamladıktan sonra sıkıştırmak istediğiniz belge ve klasörleri seçerek sağa tıklayın. Arşive Ekle seçeneğine tıklayın ve evrak ayrıntılarını belirleyin. Artık elinizde, seçmiş olduğunuz tüm o evrak ve klasörlerin çok daha düşük boyutlu bir versiyonu tek bir evrak halinde var.

Oluşturmuş olduğunuz RAR belgesini dilediğiniz bulut depolama alanına ve harici depolama alanına aktarabilir ya da farklı platformlar üzerinden dilediğiniz üzere paylaşabilirsiniz. Oluşturmuş olduğunuz RAR belgesini indiren kullanıcılar, WinRAR ya da farklı bir RAR programını kullanarak bu belgeyi açabilir ve içindeki belgelere ulaşabilirler.

RAR şifresi kırma süreci nasıl yapılır?
  • Adım #1: Buradan Free RAR Password Cracker Expert programını indirin. ya da
[*]Adım #2: Buradan Free RAR Password Recovery programını indirin. [*]Adım #3: Konseyimi tamamlayın. [*]Adım #4: Şifreli RAR belgesini program üzerinden açın. [*]Adım #5: Şifrenin gücüne bağlı olarak değişen bir mühlet sonunda evrak açılacaktır. [*]Adım #6: Süreç tamam.
6adf42a28b4162faede458453b51eadf936f868a.jpeg

RAR belgelerinin güvenlik maksadıyla şifrelenebileceğini söylemiştik. Şayet kelam konusu şifreyi bilmiyorsanız belgeyi açamazsınız. Şifreli RAR belgesini bir arkadaşınızdan aldıysanız ona sorabilirsiniz. Şayet şifreli RAR evrakını bir internet sitesinden indirdiyseniz yönetici ile bağlantıya geçerek şifreyi sorabilirsiniz.

Bir türlü açamadığınız şifreli RAR belgesini siz oluşturduysanız ve şifrenizi hatırlamıyorsanız üstte anlattığımız prosedürü uygulayabilirsiniz. Lakin belirtmeden geçmeyelim; her iki program da şifreyi kırmak için elinden geleni yapıyor fakat garanti vermiyor. Bu nedenle evrak şifrenizi evvelce bir yere not almayı ihmal etmeyin.

Birden çok evrak ve klasörü sıkıştırarak saklamanızı ve transfer etmenizi sağlayan RAR belgesi nedir, nasıl açılır, nasıl oluşturulur sorularını yanıtladık ve bu evrak formatı hakkında bilmeniz gereken ayrıntıları anlattık.

Üst Alt