Son Konu

Rehin Aldığı Kişiye Etek Giydirip Videoya Çeken Sanığa Tahliye

seocu

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
s-8f6356f468c9fc3084abbd7aa1683aa85e803e97.jpg

Bursa'da, husumetli oldukları iki kişiyi meskende alıkoyup, birine silah zoruyla mermi yutturarak gecelik giydiren 4 şüpheliden Ebubekir T.’nin, bir diğer şahsa de kırmızı etek giydirip cep telefonu kamerasıyla kayda aldığı ortaya çıktı. Mahkeme heyeti, sanık Ebubekir T.’nin tahliyesine karar verdi.

Olay, 10 Şubat günü Yıldırım ilçesi, Karaağaç Mahallesi'nde meydana geldi. Gamze Ü. isimli birebir kızı seven E.M. ile Yaşar Ç., ortalarındaki hasımlığı çözmek için bir ortaya geldi. E.M. arkadaşı M.Ş. ile birlikte Yaşar Ç.’nin konutuna gitti. Burada taraflar ortasında tartışma çıktı. Yaşar Ç., yanındaki Ebubekir T. ve Gökhan Y. ile birlikte E.M. ve M.Ş.’nin ellerini kelepçeleyip ayaklarını bağlayarak ağzını bantladıktan sonra yere yatırarak tekme- yumruk dövdü.

Bu sırada Yaşar Ç. belinden çıkardığı tabancayı, E.M.'nin ağzına sokup tehdit etti ve mermi yutturdu. Şüpheliler, kıyafetlerini çıkardıkları E.M.'ye gecelik giydirdi. O anları da M.Ş.'ye tehditle cep telefonu kamerasıyla kaydettirdi.

Operasyonla kurtarıldılar

Yaşar Ç.’nin, toplumsal medya hesabından paylaştığı azap imgelerini izleyen E.M.'nin arkadaşları, durumu polise bildirdi. İhbar üzerine Vilayet Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü takımları Yaşar Ç.’nin konutuna baskın yaptı. E.M. ile M.Ş.'yi kurtaran polis, Yaşar Ç.’yi ise gözaltına aldı. Takımlar, bir müddet sonra da Ebubekir T. ve Gökhan Y. ile bu sırada tıpkı meskende bulunan Gamze Ü.'yü yakaladı. Yaşar Ç., Ebubekir T. ve Gökhan Y. tutuklanırken, Gamze Ü. ise tutuksuz yargılanmak üzere hür bırakıldı.

Şüpheliler hakkında, ‘Yağma’, ‘Yaralama’, ‘Hile kullanarak kişiyi hürriyetinden mahrum kılma’, ‘Şantaj’ ve ‘Silahla tehdit’ cürümlerinden 15’er yıla kadar mahpus cezası istemiyle Bursa 10’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı.

15 yıla kadar mahpus talebi

Rehin alma imgelerinin haberlerde ve toplumsal medyada yayınlanmasının akabinde O.S. isimli bir kişi Ebubekir T. tarafından kendisine de ‘kırmızı etek’ giydirildiği ve o anların görüntüsünün çekildiği gerekçesiyle savcılığa cürüm duyurusunda bulundu. 

Tutuklu sanık Ebubekir T. hakkında Bursa 8’inci Asliye Ceza Mahkemesi’nde, ‘Özel hayatın kapalılığını ihlal etmek’, ‘Cebir, tehdit yahut hile kullanarak kişiyi hürriyetinden mahrum kılma’ ve ‘Silahla tehdit’ cürümlerinden 2 yıldan 15 yıla kadar mahpus cezası istemiyle bir dava daha açıldı.

"Geceliği giydirdim ancak görüntü paylaşmadım"

Davanın birinci duruşması 8’inci Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşmaya tutuklu bulunduğu cezaevinden Ses ve İmaj Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile bağlanan Ebubekir T., “Müştekiyi 10 yıldır tanırım. Kendisine ve annesine maddi takviyede bulundum. Kendisi benim konutumda, annesi de kız arkadaşım Elif’in konutunda kalmaktaydı. Müşteki, annesini görmek için kız arkadaşımın konutuna gittiğinde, ‘Ebubekir seni hak etmiyor, benimle birlikte olmak ister misin?’ diyerek kelamlı tacizde bulunmuş.

1 Şubat gecesi meskenime geldiğinde kendisine kız arkadaşıma tacizde bulunup bulunmadığını sordum. Bana pişman olduğunu söylemişti. Ben de o anlık sonumla yüzüne ve çenesine yumruk attım. Daha sonra kız kardeşime ilişkin eteği giydirdim. Bu biçimde görüntü çekip telefonumda tuttum. Görüntüyü hiçbir yerde paylaşmadım. Kendisine mutlaka silahla vurmadım. Konutumda zorla tutmadım. Kendi elbisesini giydirip evimden gönderdim. Görüntü toplumsal medyada yoktur. Polisler telefonumda yaptığı arama sırasında bu görüntüye ulaşmışlardır. Hakkımda şikayetten vazgeçme olursa kabul ederim. Cürümden doğan ziyanı karşılamak isterim” dedi.

Tahliye kararı çıktı

Cumhuriyet Savcısı mütalaasında tüm kanıtlar toplandığı için sanığın tahliyesini talep etti. Mahkeme heyeti, duruşmaya katılmayan O.S.’nin zorla getirilmesine, Ebubekir T.’nin kız arkadaşının dinlenmesine ve sanığın bu kabahatten tahliyesine karar verdi.

Yaşar Ç., Ebubekir T., Gökhan Y. ve Gamze Ü. hakkında 15’er yıla kadar mahpus cezası istemiyle 10’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan başka dava ise önümüzdeki ay görülecek.

Üst Alt