Son Konu

Restoranda Yedikleri Karnıyarık Aile Faciasına Sebep Oldu: Minik Ece Hayatını Kaybetti

dagcı

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
s-ccbd5d2fbcc82631369b0f73b500326ea8a92155.jpg

İzmir'de bir restoranda yedikleri yemek sonrası annesi ve kardeşiyle birlikte rahatsızlanan Ece Melisa Mercankaya'nın (6) kaldırıldığı hastanede 4 gün sonra ömrünü yitirdi. Didim Devlet Hastanesi başhekim ve hekimleri ile lokanta hakkında ihmalleri olduğu teziyle hata duyurusunda bulunuldu. Mercankaya'nın annesi ve kardeşiyle yemekte karnıyarık yedikleri öğrenildi. Acılı baba Cihan Mercankaya ise olayı anlatırken, 'Eşime ilaç verdiler o kurtuldu. Çocuklarıma ilaç vermediler. 3 saat sonra bizi taburcu ettiler. Kızımı kurtarabilirlerdi. Otomobilimiz vardı. Bizi yönlendirselerdi öbür hastaneye giderdik. Bize 'çocuğun iyi' dendi ancak çocuğum öldü. Kızım sapasağlamdı, hiçbir rahatsızlığı da yoktu' dedi.

Hollanda'da yaşayan ve tatil için Aydın'ın Didim ilçesindeki yazlık konutlarına gelen Cihan ve Hasret Mercankaya çifti, geçen 13 Nisan'da İzmir'in Gaziemir ilçesindeki bir restoranda çocukları Ece Melisa ve Ege (4) ile Yemek yedi. Yemeğin akabinde Mercankaya ailesi, Didim'e döndü. Bir müddet sonra Hasret Mercankaya ve iki çocuğu rahatsızlandı.

Didim Devlet Hastanesi'ne birkaç defa giden Hasret Mercankaya ve iki çocuğuna argümana nazaran bir teşhis konulamadı. Ece Melisa'nın 17 Nisan'da durumu ağırlaşınca aile fertleri bir sefer daha birebir hastaneye gitti. Ece Melisa ile durumu daha âlâ olan annesi Hasret Mercankaya Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Uygulama ve Araştırma Hastanesi'ne, Ege Mercankaya ise sonraki gün İzmir Ege Üniversitesi Hastanesi'ne sevk edildi.

Ece Melisa kurtarılamadı

Tedavileri süren aileden Ece Melisa, hekimlerin müdahalesine karşın hayatını yitirdi. Küçük kızın cansız vücudu, kesin mevt nedeninin tespiti için otopsi yapılmak üzere Aydın Adnan Menderes Üniversitesi İsimli Tıp Morgu'na gönderildi. Ege ile annesi Hasret Mercankaya'nın ise tedavilerinin sürdüğü bildirildi.

Anne ve iki çocuk karnıyarık yemiş

Torununu kaybetmenin acısını yaşayan Davut Ülgen, şunları anlattı:

'Kızım Hasret Mercankaya, damadım ve iki torunumla bir restorana yemeğe gitmiş. Kızım ve iki torunum karnıyarık, damadım ise diğer bir yemek yemiş. Akabinde Didim'e meskene döndüklerinde 3'ü rahatsızlanıp, kusmaya başlamış. Didim Devlet Hastanesi'ne bir günde 5 sefer gitmelerine karşın teşhis koyamadılar. Bize de bir bilgi vermediler. Torunum Ece Melisa'nın durumu çok ağırlaşınca öbür hastaneye sevk ettiler. Hastanedeki tabipler, 'Bunların bir şeyi yok neden ikide bir getiriyorsunuz' demiş. Vaktinde öbür hastaneye sevk etseler tahminen torunum kurtulacaktı. Öteki torunum ve kızımın tedavileri sürüyor.'

Torununun mevtinde ihmal olduğunu düşündüklerini belirten Ülgen, 'Bu nedenle Aydın Cumhuriyet Savcılığı'na Didim Devlet Hastanesi başhekim ve tabipleri ile restoran hakkında kabahat duyurusunda bulunduk. Otopsi sonucuna nazaran hareket edeceğiz' dedi.

Gözyaşlarıyla toprağa verildi

İzmir'in Gaziemir ilçesindeki bir restoranda yedikleri yemek sonrası annesi ve kardeşiyle birlikte rahatsızlanan Ece Melisa Mercankaya'nın cenazesi, memleketleri Manisa'da toprağa verildi.

Küçük Ece Melisa için Şehzadeler ilçesi Yusuf Sedat Altıntaş Mescidi'nde öğle cenaze merasimi düzenlendi. Cenazede anne Hasret Mercankaya ve baba Cihan Mercankaya ayakta durmakta zahmet çekti. Çift, kızlarının tabutuna sarılarak ağladı. Cihan Mercankaya'nın 'Canım kızım' diyerek gözyaşı döktüğü görüldü.

Kılınan namazın akabinde Ece Melisa'nın cenazesi Kırtık Mezarlığı'na götürülüp, toprağa verildi. Anne Hasret Mercankaya'ya olaydan 3 gün evvel göğüs kanseri teşhisi konulduğu öğrenildi.

"Dönüş yolunda rahatsızlandılar"

Yaşananları anlatan Cihan Mercankaya, 'Gaziemir'deki bir alışveriş merkezindeki restoranda yemek yedik. Eşim ve çocuklarım karnıyarık, köfte ve patates yedi. Ben karnıyarık yemedim. Bana bir şey olmadı. Diğer da bir şey yemedik. Didim'e dönmek için yola çıktık. Söke yolundayken kızım oğlum ve eşim rahatsızlandı. Kusmaya başladılar' dedi.

Eşi ve çocuklarını Didim Devlet Hastanesi'ne götürdüğünü belirten Mercankaya, 'Ancak her kezinde bizi konuta gönderdiler. 4'üncü sefer acile gittiğimizde 17 Nisan Pazar günü bizi Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Uygulama ve Araştırma Hastanesi'ne sevk ettiler. Kızım, orada ağır bakıma alındı, 12 saat sonra da öldü. Oğlum da birebir formda ağır bakımda 35 saattir makinelere bağlı bir formda yaşıyor. Onu da sevk etmediler ben kendim hastaneden alıp Ege Üniversitesi'ne götürdüm' diye konuştu.

Didim Devlet Hastanesi'nden şikayetçi olduğunu belirten Mercankaya, şöyle devam etti:

'Eşime ilaç verdiler o kurtuldu. Çocuklarıma ilaç vermediler. 3 saat sonra bizi taburcu ettiler. Kızımı kurtarabilirlerdi. Otomobilimiz vardı. Bizi yönlendirselerdi öbür hastaneye giderdik. Bize 'çocuğun iyi' dendi lakin çocuğum öldü. Kızım sapasağlamdı, hiçbir rahatsızlığı da yoktu.'

Üst Alt