Son Konu

RTÜK'e 2018'de Gelen Şikayet Sayısı Belli Oldu

makaleci

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
imodifier

Radyo ve Televizyon Üst Şurası, geçtiğimiz sene de şikayetleri dinledi. RTÜK'e yapılan 124 bin 234 şikayetin 123 bin 409'u televizyon yayınları ile ilgili olurken, 825 tanesi de radyo yayınlarıyla alakalıydı. İzleyiciler 48 bin sorun ile en çok seri sinemalardan şikayetçi olurken, bunların ortak noktası umum manada "şiddet içerikli ve yasadışı fiillerin yansıtıldığı sahnelerin, münhasıran evlatlara ve gençlere olumsuz örnek olduğu, emsal hareketlere teşvik ettiği, bu durumun da topluluğun hukuka inancını sarsılabileceği" oldu.

d575af51ea5b352e728b210a0f120e204af3989f.jpeg

RTÜK'ün muhabere hattına gelen şikayetlerden birisi ise dikkat cazip olduğu kadar üzücü. Bir evlat, RTÜK'ü arayarak yaptığı şikayette "Annemle ben şu an babamdan kaçıyoruz. Lütfen seriyi bitirin. Kaç gündür size şikayet etmeye kalktım. Her seferinde beni dövdü. Lütfen bitsin de pederim valideme birebirini yapamasın" laflarını sarf etti.

İçinde evladın lisana getirdiği seri de olmak üzere RTÜK, şikayet alan serilere 6 sefer para cezası, bir sefer de program durdurma cezası verdi.

2018'de alınan şikayetler, 2017'ye nazaran azalırken bunun en büyük sebepleri arasında evlilik programlarının yasaklanması olarak gösterildi. RTÜK'e bildirimde bulunanların yüzde 67'sini erkekler oluştururken, yüzde 33'ü hatunların şikayetlerinden oluştu. Ayrıyeten şikayetlerin yüzde 34,7'si üniversite mezunlarından gelirken yüzde 11,6'lık kısmı ise memurlar tarafından yapıldı.

Üst Alt