Son Konu

Rukye ve temimenin (muskanın) cevazı

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
31
Credits
-6
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
3992 Hz Cabir radıyallahu anh anlatıyor: ResUlullah aleyhissalatu vesselam Beni Amr İbni Hazm'a yılana karşı rukye yapma ruhsatı tanıdı Biz ResUlullah aleyhissalatu vesselam ile birkilkte otururken bizden bir kimseyi akrep soktu Bir adam: Ey Allah'ın ResUlu, buna rukye yapayım mı?diye sordu Sizden kim kardeşine faydalı olabilecekse hemen olsunbuyurdular

Muslim, Selam 6061, (2198, 2199)

3993 Hz Enes radıyallahu anh anlatıyor: ResUlullah aleyhissalatu vesselam bize, zehire karşı, goz değmesine karşı, nemle kurduna karşı rukye yapmamıza ruhsat tanıdı

Muslim, Selam 58, (2196); Ebu Davud, Tıbb 18, (3889); Tirmizi, Tıbb 15, (2057)

3994 Ebu Davud'un bir diğer rivayetinde: Rukye sadece goz değmesine veya zehire veya kesilmeyen kana karşı yapılırdenmiştir

Ebu Davud, 18, (3889)

3995 Yine Ebu Davud'un Sehl İbnu Huneyf'ten yaptığı bir diğer rivayetinde: Rukye sadece nefse (insana değen gozden), veya zehire veya sokmaya karşı vardır

Ebu Davud, Tıbb 18, (3888)

3996 İbnu Abbas radıyallahu anhuma anlatıyor: ResUlullah aleyhissalatu vesselam, humma'ya ve butun ağrılara karşı şu duayı okumamızı oğretmişti: Bismillahi'lKebiri eUzu billahi'lAzimi min kulli ırkın na'arın ve min şerri harri'n narUlu Allah'ın adıyla, kanla kabaran her bir damardan ve ateş hararetinin şerrinden buyuk Allah'a sığınırım

Tirmizi, Tıbb 26, (2076)

3997 Hz Ali radıyallahu anh anlatıyor: ResUlullah aleyhissalatu vesselam bir hastaya geldiği veya kendisine bir hasta getirildiği zaman şu duayı okurdu: Ey insanların Rabbi, acıyı gider, şifa ver, sen Şafisin Senin şifandan başka şifa yoktur Senden hicbir hastalığı haric tutmayan şifa istiyoruz

Tirmizi, Da'avat 122, (3560) Rivayet Buhari'de Hz Aişe'den gelmiştir Marda 20, Tıbb 39

3998 Sabit İbnu Kays İbni Şemmas radıyallahu anh anlatıyor: ResUlullah aleyhissalatu vesselam, ben hasta iken yanıma gelip şu duayı okudu: Ey insanların Rabbi! Sabit İbni Kays İbni Şemmas'tan acıyı kaldırSonra (Medine'nin) Buthan (nam vadi)den toprak alarak bir kadehe koydu, uzerine su dokup nefes etti, sonra (su ile karışan bu toprağı) ustume serpti

Ebu Davud, Tıbb 18, (3885)

3999 Ebu Sa'idi'lHudri radıyallahu anh anlatıyor ResUlullah aleyhissalatu vesselam cinlerden ve insanın goz (değmes)inden (ceşitli dualar okuyarak) Allah'a sığınırdı Muavvizeteyn (Nas ve Felak sureleri) nazil olunca bu iki sureyi esas aldı, diğerlerini terketti

Tirmizi, Tıbb 16, (2059); İbnu Mace, Tıbb 33, (3511)

4000 Yine Ebu Sa'idi'lHudri radıyallahu anh anlatıyor: Cibril aleyhisselam ResUlullah aleyhissalatu vesselam'ın yanına geldi ve: Ey Muhammed, hasta mısın? diye sordu Evet!cevabını alınca, Cibril aleyhisselam şu duayı okudu: Bismillahi erkike, min kulli dain yu'zike ve min şerri kulli nefsin ev aynin hadisin Allahu yeşfike, bismillahi erkike (Seni Allah'ın adıyla, sana eza veren butun hastalıklara karşı, butun kotu nefis ve hasedci gozlere karşı sana okuyorum Allah sana şifa versin, ben Allah'ın adıyla sana dua ediyorum)

Muslim, Selam 40, (2186); Tirmizi, Cenaiz 4, (972)

4001 Ebu'dDerda radıyallahu anh'ın anlattığına gore, kendisine bir adam gelerek idrar tutukluğuna yakalandığını soyledi O da adama: Ben ResUlullah aleyhissalatu vesselam'dan şoyle soylediğini işittimdedi: Sizden kim hastalanırsa şu duayı okusun: Rabbuna'llahu'llezi fi'ssemai tekaddese ismuke, emruke fi'ssemai ve'lardı kema rahmetike fi'ssemai fec'al rahmeteke fi'lardı Vegfir lena hUbena ve hatayana Ente Rabbu'ttayyıbin Enzil rahmeten min rahmetike ve şifaen min şifaike ala haza'l vec'i fe yebreu (Ey huzuru semavatı dolduran Rabbim! Senin ismin mukaddestir Senin emrin arz ve semadadır, tıpkı Rahmetin semada olduğu gibi Arza da rahmetinden gonder ve bizim gunahlarımızı ve hatalarımızı affet Sen (kotu soz ve fiillerden kacınan) butun iyi kimselerin Rabbisin Bu ağrıya, Rahmetinden bir rahmet, şifandan bir şifa indir, iyileşsin

(Ebu'dDerda radıyallahu anh, adama) bu duayı okumasını emretti O da okudu ve iyileşti

Ebu Davud, Tıbb 19, (3892)

4002 Osman İbnu Ebi'lAs radıyallahu anh anlatıyor: ResUlullah aleyhissalatu vesselam'a musluman olduğum gunden beri bedenimde cekmekte olduğum bir ağrımı soyledim Bana: Elini, vucudunda ağrıyan yerin uzerine koy ve şu duayı oku!buyurdu Dua şu idi: Uc kere: Bismillahtan sonra yedi kere, EUzu biizzetillahi ve kudretihi min şerri ma ecidu ve uhaziruBedenimde cekmekte olduğum şu hastalığın şerrinden Allah'ın izzet ve kudretine sığınıyorumdiyecektim

Bunu bircok kereler yaptım Allah Teala hazretleri benden hastalığı giderdi Bunu ehlime ve başkalarına soylemekten hic geri kalmadım

Muslim, Selam 67(2202); Muvatta, Ayn 9, (2, 942); Ebu Davud, Tıbb 19, (389); Tirmizi, Tıbb 29, (2081)

4003 Hz Ebu Sa'id radıyallahu anh anlatıyor: Biz, (ResUlullah aleyhissalatu vesselam'ın cıkardığı askeri) bir seferdeydik Bir yerde konakladık Yanımıza bir cariye gelip: Obamızın efendisi Selim'i bir zehirli soktu Onunla meşgul olacak erkekler de şu anda yoklar sizde rukye yapan biri var mı?dedi Bunun uzerine bizden rukye hususunda maharetini bilmediğimiz bir adam kalkıp onunla gitti ve adama okuyuverdi Adam iyileşti Kendisine otuz koyun verdiler Bize sutunden icirdi Ona: Yahu sen rukye bilir miydin?dedik Hayır, ben sadece Fatiha okuyarak rukye yaptımdedi Biz kendisine ResUlullah aleyhissalatu vesselam'a sormadan (bu verdiklerine) dokunma!dedik Medine'ye gelince, durumu ona soyledik Aleyhissalatu vesselam Fatiha'nın rukye olduğunu (tedavi maksadıyla okunacağını) sana kim soyledi? (verdikleri koyunları paylaşın, bana da bir hisse ayırın!buyurdular

Buhari, Tıbb 39, 323, İcare 16, Fedailu'lKur'an 9; Muslim, selam 66, (2201); Ebu Davud, Tıbb 19, (3900); Tirmizi, Tıbb 20, (2064, 2065)

RUKYEDEN NEHİY

4004 İmran İbnu Husayn radıyallahu anhuma anlatıyor: ResUlullah aleyhissalatu vesselam: Ummetimden yetmişbin kişi (Mahşer'de) hesaba cekilmeden cennete girecektir!buyurdular Kendisine: Ey Allah'ın ResUlu! Bunlar kimlerdir?diye sual edildi

Onlar, kendilerine dağlamayanlar, rukyeye başvurmayanlar, teşa'ume (uğursuzluğa) inanmayanlar ve Rablerine tevekkul ederlerdir!buyurdu

Ukkaşe radıyallahu anh kalkıp: Ey Allah'ın ResUlu! Dua buyur, Allah beni onlardan kılsın!dedi Aleyhissalatu vesselam: Sen onlardansın!mujdesini verdi Bir başkası daha kalkıp: Ey Allah'ın ResUlu! Beni de onlardan kılması icin Allah'a dua eer!dedi Aleyhissalatu vesselam: O hususta Ukkaşe senden once davrandı!cevabını verdi

Muslim, İman, 371, (218)

4005 İbnu Mes'ud radıyallahu anh anlatıyor: ResUlullah aleyhissalatu vesselam'ı işittim, diyordu ki: Rukyelerde, temimelerde (muskalarda), tivelelerde (muhabbet muskası) bir nevi şirk vardırBunu işiten bir kadın atılarak, (İbnu Mes'ud'a): Boyle soylemeyin, benim gozum ağrıyordu Falan yahudiye gittim geldim O bana rukye yaptı Ağrım kesildidedi Abdullah İbnu Mes'ud radıyallahu anh tereddut etmeden, Bu (ağrı) şeytanın işiydi, o eliyle durtuyordu, sana rukye yapılınca vazgecti Bu durumda sana ResUlullah aleyhissalatu vesselam gibi, şoyle soylemem kafidir: İzhebi'lbas Rabbe'nnas eşfi ente'şŞafi, La şifae illa şifauke, şifaen la yuğadiru sakamen (Ey insanların Rabbi, acıyı gider, şifa ver, sen Şafisin Senin şifandan başka bir şifa yoktur, hicbir hastalığı terketmeyen bir şifa istiyorum

Ebu Davud, Tıbb 17, (3883)

4006 Hz Cabir radıyallahu anh anlatıyor: ResUlullah aleyhissalatu vesselam'dan nuşre hakkında sorulmuştu: O şeytan işidir!buyurdu

Ebu Davud, Tıbb 9, (3868)

Üst Alt