Son Konu

Rutin alışkanlıklarımızı pekiştirelim

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
32
Credits
-6,413
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Rutin alışkanlıklarımızı pekiştirelim Anasınıfı eğitimi alan her kişi jurnal alışkanlıkları yerine getirmede daha başarılı olabilmektedir Öğretmen ilk önce misal olarak sağlıklı beslenme, öz bakım becerilerini başarılı bir şekilde yerine getirme davranışlarını tamamlayabilmektedir Sağlıklı beslenme alışkanlığı kazandırmada kahvaltıda yenilip içilen yiyecek ve içecekler dinç beslenmenin temelini kazandırmada büyük etki göstermektedir Örneğin haşlanmış yumurta, süt, peynir, zeytin gibi dinç kahvaltılıklar beslenirken bizlerin dengeli beslenmede etkisi olduğu gerçeğini çocuğa hissettirebilecektir Birbirinden bambaşka dinç atıştırmalık seçeneklerini değerlendirirken çocuklara pozitif hamur işi tarzı yiyecek tüketimlerinde bulunmamanın önemine değinilmektedir Kahvaltı saati harici yapılacak etkinlikler aracılığıyla da dinç besin ve önemi üzerinde durulabilmektedir Sağlıklı beslenen çocuk ve sağlıksız beslenen çocuk resimlerinin yer aldığı afişlerin etrafına eklemelerde bulunularak dikkat çekilebilir Sağlıklı çocuk mutlu çocuk figürüyle fon kartonuna yapıştırılır Etrafında da sağlıklı tüketim olabilecek sebze meyve ve süt, peynir, zeytin gibi tüketim tercihlerinde bulunulabilir Sağlığa Zararlı çocuk resminde mutsuz yüz ifadesi olarak fon kartonu üstünde egzersiz tamamlayabilirsiniz Civarda hamur işi, kızartma, hamburger, pizza, çikolata, tatlı, kola, fanta, cips tarzı o kadar fazla zararlı gıda tüketim önerilerini yapıştırabilirsiniz Türkçe dil etkinliği saati içinde de tekerleme ve öykü etkinlikleriyle tamamlayıcı olabilme yoluna gidebilirsiniz Şarkı etkinliğinde faktör yatarım şarkısından faydalanabilirsiniz Parmak oyunu – Yumurta Bir kek yapalım fırında ( kollar açılarak tepsi görünümü yapılır) İçine koyalım yumurta ( yumurtaları kırma hareketi yapılır) Yumurtanın akını karıştıralım sarısıyla Karıştıralım, karıştıralım…(kaşık tutuyor gibi karıştırma hareketi gerçekleştirilir) Yanına başka malzemeler yakıştıralım Cevizleri kıralım Pekmezle tanıştıralım ( tokalaşma hareketi) Unu, yağı ve sosu sakın unutmayalım! ( sinyâl parmağı sallanır) Bir lahza üfledim una ( iki avuç tabi yana getirilerek üflenir) Dağıldı her bir yana Kek kıvamını alınca annem dokundu burnuma (buruna dokunulur) Kek hamuru burnumda, Gülünç göründüm aynada ( iki el ile baş tutulur ve gülümsenir) Yaptığım keke fantastik! ( parmaklar birleştirilir, sallanır) Siz de katılın bana! ( el sallanarak karşıdakiler çağırılır) Yapalım bir keke daha Erken yatarım Erken yatarım erken kalkarım bir yumurtayı sütle çırparım Kızarmış ekmek biraz da peynir aman efendim ne hoş yenir İster yaz olsun ister karakış sabahtan olunca karnım doyunca Çantam kitap kalem dolunca giderim okula ben tıpış tıpış Üstte yer alan parmak oyunu ve şarkı etkinliği dinç beslenme alışkanlığı kazanmada çocukları eğlendirebilecek çalışmalardandır Resim galerisine eklediğim örneklerden faydalanabilirsiniz Bunun yanına kendi eşsiz çalışmalarınızdan da faydalanabilirsiniz Aile katılım etkinliğinde tıpatıp parmak oyununda yaptığımız gibi annemizle ya da anneanne babaanneyle kek yapma denemesinde bulunabiliriz Fazla eğlenceli olacağına eminim Eğitici videolar: Tatmin Edici ve dengeli beslenme Ciciki yeterli beslenme Yeşilay dinç besin öğretici video Dinç ye dinç kal   h4Ekli dosyalarh4 rutinaliskanliklarimizipekistirelim5c589f2b3ec36alt 1SINIF 1SINIF 1,6 MB Görüntüleme: 32 rutinaliskanliklarimizipekistirelim5c589f2b4211falt 1SINIFLARR 1SINIFLARR 1,3 MB Görüntüleme: 29 rutinaliskanliklarimizipekistirelim5c589f2b45d4balt 2SINIF 2SINIF 1,7 MB Görüntüleme: 20 rutinaliskanliklarimizipekistirelim5c589f2b4993dalt imagewdw imagewdw 1,7 MB Görüntüleme: 27

Üst Alt