Son Konu

Sağlıklı beslenme kahvaltıyla başlar

makaleci

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
5557.jpg
5557.jpg
Mektebe giderken sırasıyla yapılanlar epeyce zahir. Evladınız kalkıyor, elini yüzünü yıkayıp üzerini giyindikten sonra yanlışsız mektebe gidiyor. Kahvaltı sofrasının suratına bile bakmıyor. Mektebe gitmese bile kahvaltı yapmasını sağlamak güya bir mucize. İşte yapılması gerekenler ve nerede günah yaptığınız.

Ø 1. ADIM: Unutmayın. Beslenme bir alışkanlıklar zinciridir. En başta nasıl alışırsanız gerisinde de tıpkı formda devam ettirirsiniz. Tıpkı uyku sisteminiz üzere. Şayet uyku sistemimizi hiç değiştiremiyor olsaydık, yerkürenin hiçbir alanında gece vardiyaları olmazdı. Bunu değiştirebildiğimize nazaran beslenme de değişimini sağlayabileceğimiz bir alışkanlık. Bunu için birinci adım olarak ona sofra kurmakla başlayın. Aslında alışkanlığı aşıladığınızda kendi kahvaltısını hazırlamaya başlayacak, kahvaltı etmemek artık bir eksik olmaya başlayacaktır.

Ø 2. ADIM: Sabahın epeyce erken saatlerinde bir şeyler yeme isteği birçok vakit olmayabilir. Mahsusen beyaz peynir, ekmek üzere klasik sayılabilecek bir kahvaltı da iştah açma özelliğini taşımayabilir. 2. adım atarak bu besinleri cazip hale getirmeniz gerekiyor. Mesela tost her hengam evlatların ilgisini çeken bir besin olmuştur. Beyaz peyniri iki dilim kepekli ekmek arasına atıp tost makinesinde biraz ısıtmak ve yanına iştah açıcı taze sıkılmış bir meyve suyu sunmak evladınızın kahvaltıya olan bakış açısını değiştirebilir.

Ø 3. ADIM: ‘’Kahvaltı yaptığımda midem çok bulanıyor. Dayanamıyorum.’’ cümlesinin duyduğunuzda birazcık ısrarcı olmakta yarar var. Kahvaltının hepsini yemesi için ısrar etmeseniz bile, yarım dilim beyaz peynir, bir çay bardağı süt kadar ölçülerini tüketmesi için ısrarcı olun. Zira umumiyetle bulantı bahane edilen bir durumdur. Evladınız tahminen de bulantı hissinin nasıl bir şey olduğunu bile bilmez. Lakin siz bu cümleyi duyduktan sonra onu rahat bıraktığınız için bu cümleyi sık tekrar ederek sizi ekarte etmiş olur.

Ø 4. ADIM: Onunla konuşun. Kahvaltının günün en değerli öğünü olduğunu anlamasını sağlayın. Zira her evlat belirli bir zekâya ve aşikâr bir manaya kapasitesine sahiptir. Değerli olan vakanın değerini kavramasıdır. Zira çetinle dayatılmak istenen şeyin sağlam bir temeli olduğunu anlaması gerekir ki, bunu ana ve pedere karşı bir isyan durumu olarak kullanmasın.

Ø 5. ADIM: Bütün bunlara karşın hala meseleler devam ediyorsa, hiç olmadı kahvaltısını mektepte yapması için uğraşın. Biraz evvel bahsettiğimiz yalın tost ve yanında alacağı bir küçük kutu süt inanın mektepte yiyeceği poğaçalardan çok daha sağlıklı olacaktır.

Üst Alt