Son Konu

'Samsun Kadın Emeği Festivali' yoğun ilgi gördü

klimaci

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
171862.jpg

Atakum Belediyesi, Atakum Kent Kurulu Bayan Meclisi ve Karadeniz Yeni Ufuklar Derneği iş birliği ile Samsun Bayan Emeği Şenliği Çobanlı İskelesi’nde görkemli bir merasimle açıldı. Açılışa Atakum Belediye Lideri Av. Cemil Deveci, Av. Gülay Deveci, Atakum Belediye Lider Yardımcısı Dr. Yusuf Yalnız, Atakum Kent Kurulu Lideri Prof. Dr. Şevket Özkaya, Atakum Kent Kurulu Genel Sekreteri Şenol Katkat, Atakum Kent Kurulu Bayan Meclisi Lideri Esin Çelebi, Atakum Kent Kurulu Engelli Meclisi Lideri Nadide Döktür ve çok sayıda yurttaş katıldı. Aktiflik, Bando 1919’un eğlenceli gösterisi ile başladı. Şenliğe katılan bayanlar bando gösterisine dans ederek eşlik etti. Şenlik alanına gelen Atakum Belediye Lideri Av. Cemil Deveci, birbirinden maharetli bayanların el emeği eserlerinin yer aldığı standları tek tek ziyaret etti. Ressam Melek Ergül’ün fotoğraf standını de gezen Lider Deveci, yurttaşlarla bol bol sohbet etti. DJ İnanç Seven’in müzik şöleninin yanı sıra fotoğraf standı, sinema gösterimleri, söyleşilerin yer aldığı şenlik programı yurttaşlar tarafından da ağır ilgi gördü.

'Gücünüzü gösterin'

Programın açılış konuşmasını yapan Atakum Kent Kurulu Bayan Meclisi Lideri Esin Çelebi, ‘’Burada bayanın gücünü bir sefer daha göstermiş olacağız Biz istedik ki siz bayanlar konutta ürettiğiniz eserleri, pazara sunun gücünüzü gösterin ve biz de sizin elinizden tutalım. Bu fırsatı verdiği için Atakum Belediye Lideri Sayın Av. Cemil Deveci’ye ve her vakit bayanların yanında olan olan Sayın Av. Gülay Deveci’ye çok teşekkür ediyorum. Güzel ki bizimleler’’ sözlerini kullandı.

'Artarak devam etmesini istiyoruz'

Av. Gülay Deveci, bayanların üretime katılarak seslerini duyurmasının son derece kıymetli olduğunu vurgulayarak şöyle konuştu:

‘’2019 mahallî seçimlerinden sonra Atakum’da bir bayan kooperatifi kurulması fikri Belediye Liderimiz tarafından birçok yerde tabir edildiğinde kendime vazife edindim ve arkadaşlarımla birlikte Atakum Bayan Teşebbüsü Üretim ve İşletme Kooperatifi’ni (ATAK) açtık. Çok da hoş gidiyor. Pandemiye denk geldik fakat pandemi bizi durduramadı. Biraz yavaş adımlarla devam ettik; zira ayaklarımız yere sağlam bassın istedik. Sürekliliği olsun istedik. Kooperatif her ne kadar bir hayır kurumu, bir bayan birlikteliği üzere görünse de bir ticari işletmedir ve sorumluluğu vardır. Şu anda hakikaten çok da hoş bir noktaya geldik. Tüm meslek hayatımca da bayan yüklü, bayana olumlu davranan bir meslek yaşantısı sürdürdüm. Bunun meyvelerini şu anda görüyorum. Bu ortamlar birçok bayanın bir ortaya geldiği emeğinin yalnızca konutta değil dışarıda da değerlendirildiği, aile bütçesine, çocuklarına katkıda bulunduğu ve emeklerinin değerlendirildiği ortamlardır. Bunların artarak devam etmesini istiyoruz. Biz bayanlar olarak seslerimizi çıkarmak durumundayız. İktisadımızı düzeltip kendi ayaklarımız üzerinde durduğumuz takdirde çocuklarımız ve bizden sonra gelecek olan jenerasyonlara de örnek olacağız demektir.’’

'Kadının elinin değdiği her şey kutsaldır'

Atakum Kent Kurulu Lideri Prof. Dr. Şevket Özkaya aktifliğin değerine değinerek:

‘’Kadının emeği, göz parıltısı ve bayanın elinin değdiği her şey kutsaldır. Boşuna ona toprak ana dememişler. Bayanın alın terinin değdiği hiçbir şey soğumaz. O yüzden bu etkinlikler üç gün, otuz gün değil, 365 gün olması lazım. Hepinize tekrar güzel geldiniz diyorum iyi ve bol yararlar diliyorum. Sayın Belediye Liderimiz Av. Cemil Deveci’ye bayan meclisimize Atakum Bayan Kooperatifi’ne ve katılan herkese çok teşekkür ediyorum‘’ diye konuştu.

'Kooperatif kurun'

Atakum Belediye Lideri Av. Cemil Deveci bayan emeğinin dayanışma ile daha da kıymet kazanacağına değinerek, ‘’Siz erkeğinin yanında değil, toplumun eşitisiniz ve vazgeçilmezisiniz. Şayet bir toplum demokrasi istiyorsa; içinde kültürü, sanatı, geçmişi ve gelenekleri olacak. O da fakat sanatla olabilir. Siz bunu elinizle, yüreğinizle ve beyninizle yapıyorsunuz. Burası sanatçı topluluğu, her birinizi farklı ayrı kutluyorum. Örgütlenin, kooperatif kurun, kurulmuş kooperatiflere üye olun ve aranızda iş birliği yapın. Buna benzeri yerleri kalıcı hale getirelim. Bayan emeğinin pazarlandığı, bayan emeğinin tüketiciye ulaştırıldığı yerler oluşturalım. Bizim kooperatifimiz ve Türkiye’nin öbür yerlerindeki kooperatifler dijital ortamlarda bayan emeğini pazara ve tüketiciye ulaştırmaya çalışıyorlar. Bayan emeğinden marka üretmeye çalışıyorlar. Şayet ürettiğiniz eserler markalaşabilirse ve daha kaliteli eserler ortaya çıkabilirse emeğinizin de karşılığını almış olacaksınız. Bu tip etkinlikler aranızda sempatik bir yarış da oluşturuyor. Birinin yaptığını başkası de görüyor ve bu örnek de olabiliyor. Bu tablo Samsun'da görülmesi gereken bir tablo’’ sözlerine yer verdi.

Üst Alt