Son Konu

Samsung, akıllı saatler için One UI Watch’u duyurdu

teknolojiuzmani

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
One-UI-Watch.jpg

Samsung, merakla beklenen MWC 2021 etkinliğine biraz önce başladı. Şirket bu etkinlikte ilk olarak akıllı saatleri için geliştirdiği yeni işletim sistemini duyurdu. Uzun zamandır Tizen işletim sistemini kullanan üretici, özellikle Google ile ortaklık kurduktan sonra yeni One UI Watch işletim sistemini açıkladı.

Koreli üreticinin akıllı saatler için geliştirdiği bu arayüz Wear OS’ye dayanıyor. Şirketin vaatlerine göre bu, Tizen ile Android‘e kıyasla daha entegre bir işletim sistemi olarak geliyor.

Google ve Samsung imzalı One UI Watch duyuruldu

Samsung’un bugünkü etkinlikte normal şartlarda Galaxy Watch 4’ü açıklaması bekleniyordu. Ancak şirket bunun yerine akıllı saatler için geliştirdiği yeni One UI Watch’u açıkladı. Resmi açıklamalara göre bu işletim sistemi, saat ve akıllı telefon için sorunsuz bir senkronizasyon gerçekleştirecek.

watch.jpg

Örneğin Google Play Store üzerinden saatle alakalı bir uygulama indirdiğinizde, bu eşzamanlı olarak akıllı saatiniz içinde inecektir. Öte yandan One UI Watch, mevcut Tizen sistemine kıyasla bileklikte daha büyük uygulama listesi açacak. Bunun yanı sıra; Adidas Running, Calm, Spotify, YouTube Music ve Google Maps gibi popüler uygulamaların yüklenmesi de artık desteklenecek.

Google, geçtiğimiz aylarda düzenlediği etkinlikte Samsung ile beraber çalıştıklarını açıklamıştı. Bu açıklamadan kısa süre sonra Samsung’da bunu onayladı ve Wear OS’u temel alan işletim sistemini duyurdu.

Her iki şirketin vaatlerine göre bu yazılımı kullanan akıllı saatler, Tizen’e kıyasla daha iyi pil ömrü sunarken, aynı zamanda performansı da önemli ölçüde arttıracak.

Samsung, One UI Watch ile donatılan ilk Galaxy Watch’u bu yaz piyasaya sürecek. Muhtemelen bu akıllı saat Galaxy Watch 4 ismini taşıyacak ve onlarca yeni özellikler ile donatılacak.

Peki sizler Samsung’un yeni işletim sistemi hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlarda paylaşın.

Üst Alt