Son Konu

Sebzeli Bulgur Pilavı

iltasyazilim

Yeni Üye
Tepkime
1
Credits
-2
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Sebzeli Bulgur Pilavı Tarifi İçin Malzemeler

*1 su bardağı kalın pilavlık bulgur
*2 yemek kaşığı tereyağ
*23 adet sivri biber
*1 adet iri büyük,olgun domates ( 2 orta boyda olabilir)
*1 adet iri kuru soğan
*2 yada 2,5* su bardağı tavuk* suyu ( oda ısısında)
*12 çay* kaşığı tuz ( sizde )
*Yarım çay kaşığı karabiber
*Yarım çay kaşığı pul biber
*34 dal maydanoz

*
Sebzeli Bulgur Pilavı Tarifi Yapılışı Merhabalar,
Türk mutfağının olmazsa olmazı bulgur ile yapılan tariflerden olan “sebzeli bulgur pilavını paylaşmasam olmaz dedim …denemek isteyenlerle devam edelim… hadi başlayalım…
Bulguru ayıklayıp soğuk suyla yıkayıp süzgece alın… bulgurun suyu süzgeçte iyice süzülsün…
Pilav yapacağınız tencerede tereyağı eritin eriyen yağda küp doğradığınız soğanları hafiften öldürün…şimdi* tencereye* sivri biberleri ekleyin ikiliyi birlikte biberlerin kokusu çıkana kadar* kavurun ( çok da kavurmayın* orta ateşte hafif kavurun ) Kabuğu soyulmuş küp doğranmış domatesi ( yada rendesini) de tencereye ekleyip hepsini hafiften pişirin domates suyunu ve* pişmiş kokusunu salsın… şimdi pilavın baharatlarını tencereye ekleyip hepsini 12 tur karıştırıp tencereye 2 su bardağı oda ısında ki tavuk suyunu ekleyin devamında hemen süzülmüş bulgurları da tencereye ekleyin…en son aşamada tencereye ince kıyılmış maydanozu da ekledikten sonra tencereyi 12 tur karıştırın şimdi tencerenin kapağını kapatın pilav suyu orta ateşte kaynadığı an tencereyi en küçük ocağın* orta kısık ateşine alıp pilavınızı karıştırmadan pişirin
Pilav suyunu çekince ocağın altını kapatınkapağı kaldırın* tencerede ki pilavın üstüne 2 kat kalın kağıt havlu* peçete koyup tencerenin kapağını yine hemen* kapatın pilav bir süre ( 15 dakika kadar) bu şekilde demlensin,dinlensin Şimdi dinlenen pilavınızı çok nazik bir şekilde* *alt üst edin ( sakın haldır huldur karıştırmayın nazik olun) ve pilavınızı* ayran* eşliğinde konuklarınıza ılık ılık servis edinBulgur pilavınızın yanına başka yemek düşünmenize gerek bile yok )))
Afiyetler olsun
Not : Pilava konulan domates iri olgun mevsimlik domates olursa pilavınız şahane olur… domates rende yada küp küp doğranmış olarak da kullanılabilir tercih sizin…1 adet* iri olgun domates yerine 2 adet orta boy* domates de kullanabilirsiniz o zaman pilavda domateslerin birini rendeleyerek birini de doğrayarak kullanabilirsinizdomates mevsimi değilse pilavda domates yanında + 1 tatlı kaşığı salça da kullanabilirsiniz…
Pilavlar* genelde kaynamış su ile yapılsa ,süzülmüş bulgur kaynar suya salınsa da ben bulgur pilavını oda ısısında ki suya salıp yapıyorum bulgur pilavında pirinç pilavında olduğu gibi kaynar su KULLANMIYORUM…Neden? diye sormayın annem hep öyle yapar bende öyle öğrendim ))
İsteyen pilava soğanlar kavrulurken minik doğranmış kuşbaşı et de* ekleyebilir…soğan ile eti kavurup suyunu çektirip ve devamında da biber+ domates + baharat ,su,maydanoz* ekleyerek etli bulgur pilavı da pişirilebilir pilavı böyle pişirirseniz pilavınızın adı “meyhane pilavı olur
Bulgur pilavı çok katı değilde hafif sulu şekilde olursa bence pilav çok çok* daha güzel oluyor… bu anlattığım kıvamı yakalamak isterseniz pilava 2, 5 su bardağı su ekleyebilirsiniz ki ben resimlerini gördüğünüz pilava 2,5 su bardağı tavuk suyu kullandım … ama tane tane olsun derseniz 2 bardak su yeterli gelecektir bir de bu su miktarı bulgurun cinsine göre kişinin pilav zevkine göre de değişiklik gösterebilirBulgurun cinsine göre su arttırılıp azaltılabilir
Bazısı maydanozu pilava son demlenme aşamasında eklese de ben bu tarifte maydanozu daha önce eklemeyi uygun görüyorum maydanoz daha önce eklenip pilavla beraber pişerse bence* pilavın lezzeti çok çok daha hoş oluyor ama hep dediğim gibi son tercih sizin…ben her ne kadar mutlaka eklenmesinden yana olsam da istemeyen pilavda maydanoz kullanmayabilir de…
Tavuk suyunuz yok ise pilavda 1 adet tavuk bulyonda kullanabilirsinizbulyon kullanırsanız pilav suyuna ilk bulyonu ekleyin eritin tadına bakın pilavın tuzunu bulyondan sonra ekleyin unutmayın bulyon tuzlu bir malzeme tadına bakmadan pilav suyuna + tuz eklerseniz pilavınız tuzlu olabilir…
Sizler sunum anında pişmiş pilavı şekilli bir kaseye bastırıp ters çevirip daha şık bir sunum yapabilirsiniz ben bu pilavı çok sıkıştırmak istemiyorumsiz pilavın şekline bakmayın lezzeti oldukça güzel bir pilavdır tavsiye ederim ))))…
Hoşça kalın

Üst Alt