Son Konu

Septum deviasyonu nedir?

iltasyazilim

Yeni Üye
Tepkime
1
Credits
-2
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Septum deviasyonu burun deliklerinizin arasındaki ince duvarın bir tarafa doğru eğrilmesi Septum dediğimiz kısım burun deliklerinizi sağ ve sol olarak ikiye ayıran ince kısım İdeal olanı burnunuzun orta yerinde olması, iki tarafı eşit olarak ikiye bölmesi Ancak çoğu kişide septum yanlış yerde ve bir taraf daha küçük
Septum deviasyonu ciddi bir sorun olabilir Burnunuzun bir deliği tamamen kapanıp, hava geçişini engelleyebilir Nefes almada güçlük ya da burun kanaması gibi sonuçları olabilir
Septum deviasyonu tedavisinde ilaçlar etkili ancak tamamen düzelmesini istiyorsanız cerrahi müdahale şart
Septum deviasyonu belirtileri

Septuma ilişkin şekil bozuklukları genelde belirtisiz olur Çoğu zaman septum deviasyonu probleminiz olduğunu bile bilmezsiniz Septuma ilişkin bazı bozukluklar da kendilerini şu şekillerde gösterebilir:
Bir ya da iki burun deliğinde engel Bu engel burundan nefes almayı engelleyebilir Özellikle soğuk algınlığı ya da alerji gibi durumlarda kendini daha da hissettirir Çünkü üst solunum yolu rahatsızlıkları genelde burun kanallarının şişmesine ve daralmasına neden olur
Burun kanaması Septum kuruduğunda burun kanaması riski de artar
Yüz ağrısı Septum burnunuzun dış duvarlarıyla iletişime geçerse ağrıya neden olur
Tekrarlayan sinüs enfeksiyonları Mukus yollarının kapanmasına neden olabilir Yüz ağrısı ve burun tıkanıklığına neden olabilir
Uykuda sesli nefes alma Bu durum septum deviasyonu olan bebeklerde ve küçük çocuklarda daha yaygın görülür
Bakalım septum deviasyonuna doktor müdahalesi gerektiren durumlar nelermiş
•*** Tekrar eden sinüs enfeksiyonunuz varsa
•*** Burnunuz sık sık kanıyorsa
•*** Kapalı burun deliğiniz tedaviye cevap vermiyorsa
Septum deviasyonu nedenleri

Septum deviasyonu burun deliklerinizi ikiye ayıran ince duvar bir tarafa doğru yamulduğunda meydana gelir Nedenleri de şunlar olabilir:
Doğuştan gelebilir Bazı durumlarda septum deviasyonu bebeğin gelişimi aşamasında oluşur
Burunda yaralanma Septum deviasyonu yaralanma gibi durumlardan kaynaklanıyor olabilir Bebeklerde böyle bir yaralanma doğum sırasında bile gerçekleşebilir Çocuklarda ve yetişkinlerde septum deviasyonuna neden olabilecek çok durum var Okul bahçesinde voleybol oynamaktan, parkta yürüyüş yapmaya kadar burun yaralanmaları için risk oluşturacak durumlar çok çeşitli
Yaşlanma Yaşlanma da septumun kaymasına neden olabilir Septum deviasyonu kemiklerin yamulmasıyla yakından ilişkili
Septum deviasyonu risk faktörleriDediğimiz gibi bazıları için septum devaisyonu doğuştan gelen bir sorun olabilir İster bebeğin gelişimi sırasında isterse de doğumda bir yaralanma sırasında olsun Doğum septum deviasyonu olmadan atlatıldıysa ileriki yaşamda yaralanmadan dolayı oluşabilir İşte septum deviasyonuna davetiye çıkaran durumlar:
•*** Temas sporları yapmak
•*** Motorlu taşıt kullanırken emniyet kemerini bağlamamak
Septum deviasyonunun yan etkileriCiddi bir septum deviasyonu bazı sağlık sorunlarına neden olabilir Bu sağlık sorunları şöyle:
•*** Burun kanallarının tıkanması
•*** Sinüs enfeksiyonları
•*** Burun kanaması
•*** Yüz ve baş ağrısı
TestlerDoktorunuz öncelikle belirtileri öğrenmek isteyecektir Burnunuza herhangi bir darbe alıp almadığınız da öğrenmek istedikleri arasında olabilir Parlak bir ışık ve burun deliklerinizi açmaya yarayan bir araçla burnunuzun içine bakacak Bu test sayesinde burnunuzda septum deviasyonu olup olmadığını ve sorunun ne derecede olduğu anlaşılacak Doktorunuz tedavinin gerekli olduğunu düşünürse sizi bir kulak burun boğaz uzmanına yönlendirir
Septum deviasyonu tedavisiÖncelikli olarak tedavi şekli, belirtileri ortadan kaldırmaya yönelik olmalı Ancak ilaçlar sadece bir sürelik tedavi sağlar, septum deviasyonunu ortadan kaldırmaya yeterli değil
Belirtileriniz sizi ciddi derecede rahatsız edecek düzeydeyse cerrahi müdahale gerekebilir Septum deviasyonuna yapılan cerrahi müdahale (septoplasti) en yaygın müdahale şekli Bu işlem sonucunda durumun ciddiyetine bağlı olarak iyileşme görülür Sadece burun kanaması ve nefes almada güçlük çekiyorsanız muhtemelen ortadan kalkacaktır Ancak alerji gibi durumlar cerrahi işlemlerle iyileştirilemez
Septoplasti sırasında burnunuzun şeklinden memnun değilseniz burnunuzun şekli de düzeltilebilir Burun estetiği hem burnunuzun şeklini hem de boyutunu değiştirmek için yapılabilir
ÖnlemBurnunuzun yaralanmasını engellemek septum deviasyonuna da engel olmak anlamına gelebilir Burnunuzun yaralanmasını engellemek için şunları deneyebilirsiniz
•*** Temas sporları (basketbol, voleybol, futbol vb) yaparken kask giyin
•*** Ne olursa olsun motorlu taşıt kullanırken emniyet kemerinizi bağlayın

Üst Alt