Son Konu

Sevginin Ay Işığı

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
26
Credits
-6
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Sevginin Ay Işığı

Cok eskiden yeşil bir vadinin icinde bir ırmak kıyısında kurulu bir koy varmış,taa dunyanın obur ucunda O zamanlar gunduzleri pek guneşli gecermiş, yağmur yağmadıkca; geceleri hep yıldızlı olurmuş,bulutlar olmadıkca, koy sakinleri tarımla uğraşırlarmış, hayvanlar avlarlarmış, ucsuz bucaksız arazilerinden, sularını kaynağı cok uzakta olan, koylerinin icinden gecen, ırmaktan alırlarmış Koyde herkes birbirini sever, sayarmış Koyde bir tek kişinin kalbinde oyle buyuk bir sevgi varmış ki butun koyunkune bedelmiş; Dolun un Intera'ya olan aşkıymış bu Kız Dolun'u bilirmişte tanımazmış yakından Dolun dayanamamış bir gun gitmiş kızın yanına Sormuş Intera'ya onunla evlenip evlenmeyeceğini

Intera demiş ki Doluna: Evlenirim evlenmeye ama benim isteyenim coktur, her gelen kişiden aynı şeyi ister benim babamAncak babamın bu isteğini yerine getiren benimle evlenir''
Dolun şaşmış;Sensin benim kalbimim sahibidiyerek baslamış sozune, Senin dileğin benim icin bir emirdir, soyle isteğini hemen yapayımdemiş aşkınaIntera demiş ki:Bir cicek vardır yaprakları gumuşten tomurcukları elmastan, onu ister babam benle evlenecekten Dolun; Bekle benidemiş Intera'ya, hemen gidip getireyim o ciceği ama nerededir yeri ?Intera parmağıyla gostermiş akan ırmağı İşte bu ırmağın kaynağındadır der babam, kırk gun yurumek gerekirmiş oraya varmak icin ama bir giden bir daha gelmedi şimdiye dek cunku oralar buyuluymuş derler,giden geri gelmezmiş cunku buralardan cok daha guzelmiş oralar Dolun; Senden daha guzel ne olabilir ki bu dunyadademiş Intera'ya Doneceğim, o cicekle, doneceğim cunku seviyorum seni, cunku sensiz anlamı olmaz benim icin o guzelliğin Dolun cıkmış yola sonra Kırk gun yurumuş ırmağın yanından Hep ne kadar sevdiğini duşunmuş Intera'yı yol boyuncaTek aklındaki Intera'ymış, tek amacı ise o cicekKırkıncı gun kalkmış Dolun sabah erkenden, yuzunu yıkamış ırmaktan, anlamış ki cok yaklaşmış kaynağına ırmağın suyun serinliğinden Devam etmiş yoluna sonra Biraz sonra varmış kaynağa, butun yeşilliklerle cevrili bir gol varmış kaynakta, golun ortasında bir adacık, adacığın ustunde de o cicek duruyormuş Anlamış Intera'nın anlattığı cicek olduğunu guzelliğindenYuzmeye başlamış adaya doğru hemen

Adaya cıkınca karşısında bir adam belirmiş Dolun'unAdam Doluna: Her gulun bir dikeni, koruyucusu, olduğu gibi bende bu ciceğin koruyucusuyum, eğer almaya geldiysen ben, Salut, izin vermem bunademiş Dolun şaşkın ve de kararlı bir tonla; Ben o ciceği alacağım sonra aşkıma kavuşacağımdemiş Hic bir şey beni kararımdan ceviremez O zaman beni biraz dinleyeceksindemiş Salut;sana neden koparmaman gerektiğini anlatacağım, eğer hala ikna olmazsan o zaman izin veririm almanaDolun ikna olmuş ve cokmuş yoncaların ustune, başlamış dinlemeye Eğer bir şeyi cok fazla istersen ve engelin yoksa onunde onu alırsın, hayatta boyledir,insan engelleri aşarsa yaşamına devam edebilir Bu cicekte sadece yaşam icin bir şeyler yapacaksan engelleri kaldırır onunden cunku onunda bir gorevi var, bu cicek sadece 28 gecede bir acar yapraklarını ve doker parlayan tohumlarını gole, bu sayede buradaki sular yukselir ve ırmaktan taşar gider zamanla Bu ırmak sayesinde yaşar bu doğadaki yeşillikler, insanlar, hayvanlardemiş SalutDolun başlamış duşunmeye, eğer ciceği koparırsa kavuşacaktır sevdiğine ama kuruyacaktır ırmakları bunun yanındaSonunda ciceğin başına coker kalır Dolun Gumuş yapraklarında kendini gorur Dolun ciceğin Yanında Intera vardır ama niye mutsuzdur ikiside Aslında kalbindeki tek endişeyi gorur Dolun Zaman gectikce Dolun'un duşunceleri yoğunlaşır kafasında Mutsuzluğunu duşunur, ciceksiz Intera'sız bir yaşam duşunur Koparamaz ciceği gunlerce Dolun artık yaşamaktan zevk almaz şekilde sadece aşkını duşunerek beklemeye başlar olacakları

Bir gece cicek tohumlarını birakırken gole bir tomurcukta Dolun'un sertleşmiş kalbinin ustune duşmuş, aniden Dolun kalbindeki aşkının buyukluğu kadar kocaman bir taşa donuşmuş, taş o kadar buyukmuş ki dunyaya sığmamış gokyuzune yukselmiş ve Dunya'yla donmeye baslamış Boylece Ay olmuş Dolun'un kalbi Dunya'ya O gunden sonra sadece 28 gecede bir gostermiş Dolun kalbinin tum yuzunu, aşkının butun parıltısını diğerlerine; sadece o gecelerde aydınlatmış Dunya'yı, aynı cicek gibi

Üst Alt