Son Konu

Sıfır Atık Çalışmalarımızı Bir Kez Daha Belgeledik

klimaci

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
bha_15_4183908fff19992f66f4.jpg

Çorlu Belediyesi, kendi öz sermayesi ile kent genelinde etrafın korunması, kirliliğin önlenmesi ve etraf problemlerinin tahliline yönelik sürdürdüğü çalışmalar nedeniyle Sıfır Atık Evrakı almaya hak kazanan birinci belediye oldu.

Çorlu Belediyesi Paklık İşleri Müdürlüğü grupları tarafından kentin her noktasında 'Temiz Çorlu, Pak Etraf ve Pak Nefes' anlayışıyla titizlikle ve muvaffakiyetle yürütülen "Sıfır Atık" uygulamaları kapsamında bir kere daha dokümanın sahibi oldu. Sıfır Atık Belgesi'ni Çorlu Belediye Lideri Ahmet Sarıkurt'u makamında ziyaret eden Etraf Şehircilik ve İklim Değişikliği Tekirdağ Vilayet Müdürü Kaan Sinan Tohumcu takdim etti.

Belgenin İkinci Kere Sahibi Olduk

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yürütülen “Sıfır Atık Projesi” kapsamında 2020 yılında israfı önlemek, kaynakları daha verimli kullanmak, atık ölçüsünü azaltmak, geri kazanmak ve yarınlara pak bir dünya bırakmak emeliyle başlatılan ve “Daha Yeşil, Daha Pak Bir Dünya İçin Haydi Sen De Sıfır Atık Hareketine Katıl!” daveti doğrultusunda atıkların geri dönüşümü ve geri kazanımına verdiği kıymetle birlikte gerçekleştirdiği çalışmaları sonucunda tüm hizmet binaları ile şantiyelerini kapsayan "Sıfır Atık Belgesi"ni almaya hak kazan Çorlu Belediyesi, Tekirdağ Valiliği Etraf Şehircilik ve İklim Değişikliği Vilayet Müdürlüğü tarafından yapılan değerlendirmeler çerçevesinde "Sıfır Atık Belgesi"nin farklı kapsamda ikinci defa sahibi oldu.

Proje Kent Geneline Yayıldı

Çorlu Belediyesi Sıfır Atık İdare Sistemi'ne entegre bir formda kent genelinde geri dönüşüm ve sıfır atık projesine yönelik teşvik edici uygulamalar ile uygulama alanlarını devreye alarak sistemin fonksiyonel hâle gelebilmesi ve geri dönüşüm şuurunun tüm kent geneline yayılabilmesi maksadıyla vatandaşlar için okullarda ve kurumlarda eğitim ve bilgilendirme toplantıları düzenlenmesi, vatandaşları sıfır atık konusunda teşvik edebilmek için ödüllü geri dönüşüm proje uygulamaları ve yatırımlar kapsamında kentin bir çok noktasında halka dokundu.

"Hiçbir Hibe ve Yardım Almadan Yürütüyoruz"

Sıfır Atık Belgesi'ni Etraf Şehircilik ve İklim Değişikliği Tekirdağ Vilayet Müdürü Kaan Sinan Tohumcu'dan alan ve Çorlu Belediyesinin kendi imkânlarıyla yürüttüğü projede farklı bir kapsamda ikinci defa evrakın sahibi olmaktan ötürü şad ve keyifli olduklarını belirten Çorlu Belediye Lideri Ahmet Sarıkurt, "Çorlu Belediyesi olarak hiçbir hibe ve yardım almadan kent genelinde Sıfır Atık Projesi kapsamında çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bölgemizde hiçbir hibe ve yardım almaksızın sıfır atık konusunda çalışma yürüterek bu evrakın sahibi olan birinci belediyeyiz. Evrakın alınması için her alanda efor sarf eden bedelli mesai arkadaşlarıma, projeye takviye olan, hassaslık göstererek katkı sağlayan değerli hemşehrilerime başka ayır teşekkür ederim. "Sıfır Atık Belgesi"nin kentimize iyi olmasını diliyorum.

"Sıfır Atık Uygulama Alanlarımızı Büyüttük"

Daha evvel sıfır atık konusunda yürüttüğümüz çalışmaları bugün Çorlu'muzun genelinde farklı uygulama ve eğitimlerle daha da büyüttük. Geçtiğimiz süreç içerisinde Sıfır Atık İdare Sistemi kapsamında Taşınabilir Atık Merkezleri, Ödüllü Taşınabilir Atık Merkezleri, Sıfır Atık Konteyner ve Kumbaraları, Dokumacılık Atık Konteynerleri, Atık İlaç Kutuları, Cam Atık Kumbaraları, Mamamatikler, Kalemmatikler ve Çorlu Sıfır Atık Taşınabilir Uygulaması ile kent genelinde geri dönüşüm ve sıfır atık yatırımı gerçekleştirdik. Bu çalışmalarımızda vatandaşlarımızın ilgi ve takviyelerini artırabilmek için de ödül düzeneğini devre koyduk. Ödüllü Taşınabilir Atık Merkezlerimize 5 litre atık yağ getiren vatandaşlarımız bunun karşılığında maske, bulaşık deterjanı yahut su tasarruf aparatı alabiliyorlar. Ayrıyeten kalemmatikler sayesinde pet şişeler kaleme dönüşüyor. Çorlu Sıfır Atık Taşınabilir Uygulaması ile de vatandaşlarımızı birebir sisteme dâhil etmiş oluyoruz.

Ülke İktisadına Kıymetli Katkılar Sunuyoruz"

'Temiz Çorlu, Pak Etraf ve Pak Nefes' anlayışıyla yürüttüğümüz çalışmalarımız çerçevesinde bu yılın birinci 8 ayında 44 bin kilogram bitkisel atık yağ, 1.250 ton cam atık, 1.850 ton ambalaj, 2.771 kilogram atık pil, 2.944 kilogram elektronik atık, 1.480 kilogram ömrünü tamamlamış lastik toplayıp geri dönüşüme göndererek ülke ekonomimize kıymetli oranlarda katkı sağladık ve sağlamaya da devam ediyoruz.

"Sıfır Atık Eğitimlerine Kıymet Verdik"

Yine 2022 yılı içerisinde sıfır atık konusunda 7 adet eğitim ve bilgilendirme toplantısının yanı sıra etraf aktifliği ve kampanyalar düzenledik. Yıl içerisinde birinci ve orta dereceli okullarda Sıfır Atık İdare Sistemi mevzularında eğitmenler ve belediye işçimiz tarafından öğrencilerimize yönelik eğitimler gerçekleştirdik. Çocuklarımızı teşvik edebilmek için okullarımızda geri dönüşüm kampanyaları düzenlemeye de devam ediyoruz.

Her şey daha hoş, pak ve yemyeşil bir kent ortaya koyabilmek için. Bu doğrultuda Çorlu Belediyesi olarak çalışmalarımızı sürdüreceğiz." dedi.
Kaynak: (BYZHA) - Beyaz Haber Ajansı

Üst Alt