Son Konu

Sinavsiz geciş hakkında genel bilgiler

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
31
Credits
-6
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Arkadaslar 2007 EndMeslisesi mezunuyum ve gecen gun osym ye sinavsiz gecis e basvurdum Ben aciktan sinavsiz gecisten 2 yillik okumak icin basvurdum ama orgun ogretim oldugunu soyluyor arkadaslarim yoksa ister aciktan 2 yillik ister orgun ogretimmi okuma sansimmi var kafam iyice karisti konu ile tam bilgisi olan arkadaslar yardimci olabilirmi?

Cevap: Sinavsiz geciş hakkında genel bilgiler

Sınavsız Gecişler Hakkında Genel Bilgi

Sizlere verilmiş bulunan tercih haklarının hepsini sonuna kadar kullanınız Nasıl olsa sınavsız gecişolacak, beni bir yere yerleştirirlerrehavetine kapılmayınız Yanlış tercih, eksik tercih yapılırsa herhangi bir programa yerleşememe olasılığı da mevcuttur Sınavsız geciş yuzde yuz yerleştirme garantisi demek değildir; kurallar ve bilhassa mevcut kontenjanlar cercevesinde uygulanan bir sistemdir Daha oncede belirtildiği gibi, Anadolu Universitesi Acıkoğretim Fakultesindeki acıkoğretim onlisans programlarına da sınavsız geciş yapılacaktır Buraya yapılabilecek yerleştirmelerde herhangi bir kontenjan sınırlaması yoktur
Sosyal bilimler ağırlıklı olan bu programları iyi inceleyiniz Bu programlar, bilhassa bir işyerinde calışmakta olan veya yeni mezun olup da calışmayı duşunen adaylar icin cazip olanaklar sunmaktadır Son yıllarda eğitimoğretim kalitesinde onemli aşamalar geciren acıkoğretim onlisans programları ile orgun meslek yuksekokulları programları arasında herhangi bir fark yoktur, diplomaları aynıdır
Dolayısıyla eski ve yeni tum mesleki ve teknik lise mezunları arzu ettikleri takdirde bitirdikleri programın devamı niteliğindeki veya buna en yakın acıkoğretim onlisans programlarına hicbir kontenjan sınırlamasına tabi olmadan yerleşebilirler Tum İmam Hatip Lisesi mezunları, Acıkoğretim İlahiyat Onlisans Programına herhangi bir kontenjan sınırlamasına tabi olmaksızın yerleşebilirler

AO onlisans programları mezunları da Dikey GecişSınavı'na (DGS) girmek ve başarılı olmak suretiyle gerek acıkoğretim lisans programlarına gerekse orgun oğretim lisans programlarına devam edebilirler
ON LİSANS TERCİHLERİNDE NELERE DİKKAT ETMELİYİZ ! İC: Bu programın kontenjanı tamamen dolmuştur Bolume yerleşen oğrencilerin tamamı o bolumun METEB'inden olan meslek lisesi oğrencilerdir Orneğin Balıkesir METEB'indeki bir bolume sadece Balıkesir METEB'ine dahil olan oğrenciler (Balıkesir'deki meslek liselerinden mezun olan) yerleşmişlerdir
DIŞ: Bu programın kontenjanı tamamen dolmuştur Bu bolume once o bolumun METEB'inde yer alan meslek liselerinden mezun olan oğrenciler yerleştirilmiş ama bunlar kontenjanı dolduramadığı icin başka METEB bolgelerinden oğrencilerde bu bolume yerleşmişlerdir Orneğin Balıkesir METEB'indeki bir bolume once Balıkesir'deki meslek liselerinden mezun olan oğrenciler yerleşmiş ama kontenjan dolmadığı icin Bursa veya Canakkale'deki meslek liselerinden mezun oğrencilerde yerleşmişlerdir
PUANI OLAN BOLUMLER: Bu programın kontenjanı tamamen dolmuştur Bu bolume once o bolumun METEB'indeki meslek lisesi oğrencileri yerleştirilmiş, kontenjan dolmayınca bu bolumu tercih eden diğer METEB'lerden meslek lisesi oğrencileri yerleştirilmiş, kontejan yine dolmayınca bu kez bu bolumu tercih eden normal lise oğrencileri yerleştirilmeye başlanmıştır Verilen puan değeri o bolume yerleşen son normal lise oğrencisinin puanıdır
DOLMADI: Bu programın kontenjanı dolmamıştır Bu bolume once kendi METEB'inden meslek lisesi oğrencileri yerleştirilmiş dha sonra kontenjan dolmadığı icin diğer METEB'lerden meslek lisesi oğrencileri yerleştirilmiş kontenjan yine dolmayınca normal liselerden bu bolumu tercih edenler yerleştirilmiş ama yine de bolumun kontenjanı dolmamıştır Bu yuzden taban puan da oluşmamıştır
Bu acıklamaları verdikten sonra şimdi de onlisans tercihi yaparken hangi bolumleri hangi sıralama ile tercih etmemiz gerektiğine bakalım
MESLEK LİSESİ OĞRENCİLERİ, oncelikle kendi METEB lerindeki bolumleri tercih etmeliler Bizim vereceğimiz listelerde kendi METEB lerindeki İC yazan bolumleri tercih ettiklerinde yerleşme şansları en fazla olacaktır Daha sonra diğer METEB lerdeki bolumleri tercih edebilirler Diğer METEB lerden tercih yaparlarken oncelikle DIŞ yazan bolumleri secmelidirler Bu oğrenciler Puanı verilen veya kontenjanı dolmayan bolumleri de tercih edebilirler Puanı verilen bolumler, meslek lisesi cıkışlı oğrencilerin pek tercih etmediği bolumlerdir Cunku bu bolumlere yerleşme onceliği meslek lisesi oğrencilerindedir

NORMAL LİSE OĞRENCİLERİ, eğer istiyorlarsa kontenjanı dolmayan bolumleri tercih edebilirler(DOLMADI) Bu durumda buyuk olasılıkla bu bolumlere yerleşeceklerdir Ancak bu bolumler tercih edilmediklerinden buyuk capta normal lise oğrencisinin bu bolumlere gitmek istememesi normaldir Oyleyse bu oğrencilerin en fazla tercih yapacağı duşunulen bolumler puan değeri verilen bolumlerdir Bu bolumler meslek lisesi oğrencileri tarafından doldurulmadığından normal lise oğrencileri bu bolumlere yerleşebilmişlerdir Normal lise oğrencilerinin İC veya DIŞ yazan yani meslek lisesi oğrencilerinin coğunlukla tercih ettiği bolumleri secmesi durumunda yerleştirilmeler oldukca zor gorulmektedir

SINAVSIZ GECİŞTEN YARARLANACAK MESLEK LİSELERİ

Milli Eğitim Bakanlığı'na Bağlı Tum Mesleki ve Teknik Ortaoğretim Okul ve Kurumları
Endustri Meslek Lisesi
Teknik Lise
Anadolu Meslek Lisesi
Anadolu Teknik Lisesi
Mesleki Eğitim Merkezi
Kız Meslek Lisesi
Meslek Lisesi
Kız Teknik Lisesi
Anadolu Kız Meslek Lisesi
Anadolu Meslek Lisesi
Anadolu Kız Teknik Lisesi
Ticaret Meslek Lisesi
Anadolu Mahalli İdareler Meslek Lisesi
Anadolu Ticaret Meslek Lisesi
Anadolu Dış Ticaret Meslek Lisesi
Anadolu Sekreterlik Meslek Lisesi
Anadolu Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesi
Anadolu İletişim Meslek Lisesi
Anadolu Aşcılık Meslek Lisesi
Anadolu Ticaret Lisesi
Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesi
Mahalli İdareler Meslek Lisesi
Sekreterlik Meslek Lisesi
Cok Programlı Lise (Mesleki ve Teknik Ortaoğretim)
Acıkoğretim Lisesi (Mesleki ve Teknik Ortaoğretim)
İmam Hatip Lisesi
Anadolu İmam Hatip Lisesi
Ortopedik Engelliler Cok Programlı Lise
İşitme Engelliler Cok Programlı Lise
Anadolu Sağlık Cok Programlı Lise
Diğer Bakanlıklara ve Kurumlara Bağlı Meslek Liseleri
Sağlık Meslek Lisesi
Spor Meslek Lisesi
Meteoroloji Meslek Lisesi
Anadolu Meteoroloji Meslek Lisesi
Ziraat Teknik Lisesi
Adalet Meslek Lisesi