Son Konu

Sinavsiz geçiş hakkında genel bilgiler

iltasyazilim

Yeni Üye
Tepkime
1
Credits
-2
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Arkadaslar 2007 EndMeslisesi mezunuyum ve gecen gun osym ye sinavsiz gecis e basvurdum Ben aciktan sinavsiz gecisten 2 yillik okumak icin basvurdum ama orgun ogretim oldugunu soyluyor arkadaslarim yahut ister aciktan 2 yillik ister orgun ogretimmi okuma sansimmi var kafam en ince ayrıntısına kadar karisti konu ile bütün bilgisi olan arkadaslar yardimci olabilirmi?

Cevap: Sinavsiz geçiş hakkında genel bilgiler

Sınavsız Geçişler Hakkında Genel Data

Sizlere verilmiş bulunan seçim haklarının hepsini ardına kadar kullanınız Nasıl olsa sınavsız gecişolacak, beni bir yere yerleştirirlerrehavetine kapılmayınız Hatalı tercih, yetkisiz seçim yapılırsa herhangi bir programa yerleşememe olasılığı da mevcuttur Sınavsız geciş yüzde yüz sıralama garantisi çağrıda bulunmak değildir; kurallar ve özellikle mevcut kontenjanlar çerçevesinde uygulanan bir sistemdir Daha oncede belirtildiği gibi, Anadolu Universitesi Açıköğretim Fakültesindeki açıköğretim önlisans programlarına da sınavsız geciş yapılacaktır Buraya yapılabilecek yerleştirmelerde herhangi bir kontenjan sınırlaması yoktur
Sosyal bilimler ağırlıklı olan bu programları iyi inceleyiniz Bu programlar, bilhassa bir işyerinde calışmakta olan ya da yeni mezun olup da calışmayı düşünen adaylar için çekici olanaklar sunmaktadır Son yıllarda eğitimöğretim kalitesinde kayda değer aşamalar geçiren açıköğretim önlisans programları ile örgün meslek yüksekokulları programları arasında herhangi bir fark yoktur, diplomaları aynıdır
Dolayısıyla eski ve yeni tüm mesleki ve teknik lise mezunları özlem ettikleri takdirde bitirdikleri programın devamı niteliğindeki ya da buna en yakın açıköğretim önlisans programlarına hiçbir kontenjan sınırlamasına emrindeki olmadan yerleşebilirler Bütün İmam Konuşmacı Lisesi mezunları, Açıköğretim İlahiyat Önlisans Programına herhangi bir kontenjan sınırlamasına emrindeki olmaksızın yerleşebilirler

AÖ önlisans programları mezunları da Dikey GecişSınavı'na (DGS) girmek ve başarılı olmak suretiyle gerek açıköğretim lisans programlarına gerekse örgün öğretim lisans programlarına devam edebilirler
ÖN LİSANS TERCİHLERİNDE NELERE DIKKAT ETMELİYİZ ! İÇ: Bu programın kontenjanı en ince ayrıntısına kadar dolmuştur Bölüme yerleşen öğrencilerin tamamı o bölümün METEB'inden olan iş lisesi öğrencilerdir Örneğin Balıkesir METEB'indeki bir bölüme sadece Balıkesir METEB'ine dahil olan öğrenciler (Balıkesir'deki meslek liselerinden mezun olan) yerleşmişlerdir
DIŞ: Bu programın kontenjanı iyice dolmuştur Bu bölüme önce o bölümün METEB'inde bulunan meslek liselerinden mezun olan öğrenciler yerleştirilmiş lakin bunlar kontenjanı dolduramadığı için diğer METEB bölgelerinden öğrencilerde bu bölüme yerleşmişlerdir Mesela Balıkesir METEB'indeki bir bölüme önce Balıkesir'deki meslek liselerinden mezun olan öğrenciler resmileşmiş fakat kontenjan dolmadığı için Bursa veya Çanakkale'deki iş liselerinden mezun öğrencilerde yerleşmişlerdir
PUANI OLAN BÖLÜMLER: Bu programın kontenjanı tamamen dolmuştur Bu bölüme önce o bölümün METEB'indeki meslek lisesi öğrencileri yerleştirilmiş, kontenjan dolmayınca bu bölümü seçim eden öteki METEB'lerden iş lisesi öğrencileri yerleştirilmiş, kontejan tekrar dolmayınca bu kere bu bölümü seçim eden bayağı lise öğrencileri yerleştirilmeye başlanmıştır Verilen puan değeri o bölüme yerleşen son bayağı lise öğrencisinin puanıdır
DOLMADI: Bu programın kontenjanı dolmamıştır Bu bölüme önce kendi METEB'inden iş lisesi öğrencileri yerleştirilmiş dha daha sonra kontenjan dolmadığı için diğer METEB'lerden iş lisesi öğrencileri yerleştirilmiş kontenjan yeniden dolmayınca sıradan liselerden bu bölümü tercih edenler yerleştirilmiş ama gerçi bölümün kontenjanı dolmamıştır Bu yüzden taban puan da oluşmamıştır
Bu açıklamaları verdikten daha sonra derhal de önlisans tercihi yaparken hangi bölümleri hangi koyma ile tercih etmemiz gerektiğine bakalım
IŞ LİSESİ ÖĞRENCİLERİ, başta kendi METEB lerindeki bölümleri seçim etmeliler Bizim vereceğimiz listelerde kendi METEB lerindeki İÇ yazar bölümleri tercih ettiklerinde yerleşme şansları en fazla olacaktır daha sonra öteki METEB lerdeki bölümleri seçim edebilirler Öteki METEB lerden tercih yaparlarken başta DIŞ yazan bölümleri seçmelidirler Bu öğrenciler Puanı bahşedilen ya da kontenjanı dolmayan bölümleri de seçim edebilirler Puanı verilen bölümler, iş lisesi çıkışlı öğrencilerin böylece seçim etmediği bölümlerdir Çünkü bu bölümlere yerleşme önceliği iş lisesi öğrencilerindedir

SIRADAN LİSE ÖĞRENCİLERİ, eğer istiyorlarsa kontenjanı dolmayan bölümleri tercih edebilirler(DOLMADI) Bu durumda büyük olasılıkla bu bölümlere yerleşeceklerdir Ancak bu bölümler tercih edilmediklerinden büyük çapta sıradan lise öğrencisinin bu bölümlere gitmek istememesi normaldir Öyleyse bu öğrencilerin maksimum seçim oluşturacağı düşünülen bölümler puan değeri bahşedilen bölümlerdir Bu bölümler iş lisesi öğrencileri kadar doldurulmadığından alışılagelmiş lise öğrencileri bu bölümlere yerleşebilmişlerdir Alişilagelmiş lise öğrencilerinin İÇ ya da DIŞ yazar yani iş lisesi öğrencilerinin çoğunlukla seçim ettiği bölümleri seçmesi durumunda yerleştirilmeler epeyce zor görülmektedir

SINAVSIZ GEÇİŞTEN YARARLANACAK IŞ LİSELERİ

Milli Eğitim Bakanlığı'na Emrindeki Tüm Mesleki ve Teknik Ortaöğretim Okul ve Kurumları
Endüstri Iş Lisesi
Teknik Lise
Anadolu Iş Lisesi
Anadolu Teknik Lisesi
Mesleki Eğitim Merkezi
Kız Iş Lisesi
Meslek Lisesi
Kız Teknik Lisesi
Anadolu Kız Meslek Lisesi
Anadolu Iş Lisesi
Anadolu Kız Teknik Lisesi
Ticaret Meslek Lisesi
Anadolu Mahalli İdareler Iş Lisesi
Anadolu Ticaret Iş Lisesi
Anadolu Dış Ticaret Meslek Lisesi
Anadolu Sekreterlik Meslek Lisesi
Anadolu Otelcilik ve Turizm Iş Lisesi
Anadolu Irtibat Meslek Lisesi
Anadolu Aşçılık Iş Lisesi
Anadolu Ticaret Lisesi
Otelcilik ve Turizm Iş Lisesi
Mahalli İdareler Iş Lisesi
Sekreterlik Meslek Lisesi
Çok Programlı Lise (Mesleki ve Teknik Ortaöğretim)
Açıköğretim Lisesi (Mesleki ve Teknik Ortaöğretim)
İmam Konuşmacı Lisesi
Anadolu İmam Konuşmacı Lisesi
Ortopedik Engelliler Çok Programlı Lise
İşitme Engelliler Fazla Programlı Lise
Anadolu Sağlık Durumu Çok Programlı Lise
Diğer Bakanlıklara ve Kurumlara Emrindeki Meslek Liseleri
Sağlık Iş Lisesi
Spor Iş Lisesi
Meteoroloji Meslek Lisesi
Anadolu Meteoroloji Iş Lisesi
Ziraat Teknik Lisesi
Yargı Meslek Lisesi