Son Konu

Siyatik Ağrıları Nasıl Giderilir?

Welcome! You have been invited by spartakus to join our community. Please click here to register.

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
32
Credits
-6,413
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Siyatik ağrıları, bundan etkilenen insanlarda rahatsızlığa sebep olur ve hareketliliği kısıtlar Siyatika, siyatik sinir ve dalları boyunca, sırttan başlayıp aşağı, kalca ve bacaklara doğru yayılan ağrı anlamına gelir Bu ağrı omurgadan her bir bacağın arkasına kadar mevcut olan siyatik sinirlerin sıkışmasından kaynaklanır Sinir sıkışmasına, disk kayması, dejeneratif disk hastalığı gibi disk rahatsızlıkları ya da tumor ve diğer ağrı bozuklukları neden olmaktadır
1 Adım
İlk birkac gun boyunca dinlenin Rahatsızlığın başlangıcında, doktorunuz daha fazla inflamasyonun onlenmesine yardımcı olmak icin, bir kac gun istirahat tavsiye edebilir
2 Adım
Once soğuk daha sonra sıcak uygulaması yapın Amerikan MedlinePlus iki uc gun boyunca soğuk uygulanmasını onerir Buz uygulamak inflamasyona etki ederek ağrının azaltılmasında faydalı olabilir Soğuk kompresin ağrıyı azaltması durumunda ardından sıcak kompres uygulanabilir
3 Adım
Doktorun yonlendirdiği recetesiz ilacları alın Bu ilaclar ibuprofen veya asetaminofen icerebilir Doktorunuz, bu ilacların sizin icin uygun olup olmadığını, sağlık gecmişinize veya ilac rejimine bağlı olarak değerlendirecektir
4 Adım
Bacaklarınızın arasına bir yastık alarak fetus pozisyonunda uyuyun Bu pozisyon, sinir sıkışmasının hafifletilmesine yardımcı olur, dolayısıyla dinlenme sırasında siyatik ağrılar hafifletilebilir
5 Adım
Yuruyun ya da sık sık rahatlık seviyesine bağlı olarak vucut pozisyonunuzu değiştirin Hareketli olmak onemlidir cunku hareketli olmak zamanla inflamasyonu azaltmaya yardımcı olabilir
6 Adım
Guvenli ve duzenli egzersiz programı icin doktorunuza ya da fizyoterapistinize başvurun Bu program, sırtınızın ve bel kaslarınızın guclenmesini ve esnemesini sağlayacaktır Durumunuza bağlı olarak, doktorunuz duşuk etkili egzersizler veya aerobik aktiviteler tavsiye edebilir
7 Adım
Bu programlar işe yaramazsa, diğer cozum yolları icin doktorunuza danışın Bahsedilen diğer cozum yolları, doktorun muayenehanesinde uygulanan enjeksiyon, fizik tedavi ya da bu ağrılara sebep olan rahatsızlıkların tedavisini icerebilir Fizyoterapi doğru vucut pozisyonuna faydalı olup, guc ve esnekliğin artırılmasına yardımcı olabilir
İpucları ve Uyarılar

Sabırlı ve ısrarcı olun Siyatik ağrısından şikayetci olan kişilerin yuzde 80 ila yuzde 90 oranındaki bir kısmı, cerrahi mudahale olmaksızın iyileşebilirler

Üst Alt