Son Konu

Siyatik Bacak Ağrısı Nasıl Giderilir ?

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
31
Credits
-6,413
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Siyatika, siyatik sinir ve dalları boyunca, sırttan başlayıp aşağı, kalca ve bacaklara doğru yayılan ağrı anlamına gelir Siyatikanın ozelliği bel omurundan başlayıp, aşağıya kalca kısmına ve daha sonra bacaklara yayılmasıdır Buna ek olarak, siyatika bir hastalık değil, bir hastalık belirtisidir Siyatik bacak ağrısı, bel fıtığı rahatsızlığının gostergesi olabilir
Siyatik Siniri Ağrısı İcin Ne Yapılmalı ?

1Adım
Dinlenin Birkac gun dinlenmek, siyatik bacak ağrısını hafifletebilir; bununla birlikte uzun sureli yatak istirahati akıllıca değildir cunku fazla hareketsizlik de belirti ve semptomların kotuleşmesine neden olacaktır
Siyatik Siniri

2 Adım
Doktorunuz ile fizik tedavi hakkında goruşun Eğer siyatik ağrının sebebi bel fıtığı ise fizik tedavi, etkileyici ve tesirli bir rahatlama sağlayabilir Akut ağrı geliştikten sonra, doktorunuz veya fizyoterapistiniz, gelecekteki sakatlanma ve hasarları onlemek icin bir rehabilitasyon tedavi planı geliştirebilir
3 Adım
Recetesiz ağrı kesiciler satın alın Recetesiz ilaclara ornek olarak, ibuprofen ve aspirin gibi steroid olmayan antiinflamatuar ilaclar veya asetaminofen ve tylenol gibi analjezik ilaclar verilebilir Steroid olmayan antienflamatuar ilaclar veya NSAIDS ağrı ve şişliğin her ikisini de azaltırken, asetaminofen tabanlı ilaclar sadece ağrı tedavisinde kullanılır Ancak her iki ilac turu de siyatik bacak ağrısının giderilmesinde yardımcı olabilir İlacları, prospektusteki talimatlara uyarak kullanın, eğer recetesiz ilac kullanıyorsanız, kullanmadan once doktorunuza danışın Genellikle guvenilir olmasına rağmen, bazı ilaclar tıbbi durumlar ile kontrendike olabilir
4 Adım
Soğuk ve sıcak paket uygulayın Ağrı ilk hissedildiğinde gunde birkac kez 20’şer dakikalık surelerle, ağrıyan bolgeye soğuk kompres uygulayın Soğuk kompres uygulanması şişliği ve ağrıyı azaltır ve yaklaşık 3 gun sonra sıcak kompres uygulanması ile devam edilebilir Buna ek olarak hicbir zaman buzu cilt uzerine direkt olarak uygulamayınız cunku bu doku hasarına yol acabilir Sıcak paket uygulamaları ve ısıtma pedi kullanılması ağrıyı hafifletir; ancak inflamasyonu azaltmaz Etkilenen bolgeye gerektiği kadar ısı uygulayın ve ısı pedini daima en duşuk sıcaklık ayarında tutun
5 Adım
Siyatik bacak ağrısını gidermek icin doktorunuza kortikosteroid ilac enjeksiyonu hakkında danışın Ağrıyı hafifletmeye yardımcı olan kortikosteroidler, tahriş olmuş sinir cevresinde şişliği de engellemektedirler Etkili olmalarına rağmen, bu enjeksiyonları lokal irritasyona neden olabilirler ve izin verilen enjeksiyon sayısı sınırlıdır, bu nedenle doktorunuz ile bu tedavi seceneği hakkında tartışın
Siyatik Bacak Ağrısı İcin İpucları ve Uyarılar

Aşağıda anlatılanları uygulamadan once mutlaka doktorunuza danışmanız gerekmektedir
Esnemeye calışın Hafif esneme egzersizleri, sinir koku basısını azaltabilirler, diğer bir deyişle sinir sıkışmasını hafifletebilirler, bundan dolayı ağrı gidericidirler Esneme egzersizleri sırasında, eğilmekten, zıplamaktan ve ani hareketlerden kacının Esneme pozisyonlarını en az 20 saniye boyunca uygulamaya calışınEğer siyatik bacak ağrısına uyuşma veveya artan ağrı eşlik ediyorsa, derhal tıbbi yardım isteyin Boyle bir durum varsa, doğru şekilde tedavi edilmezse kalıcı sinir hasarlarına neden olabilecek disk yırtılması, disk kayması gibi ciddi bir durumla karşı karşıya olabilirsinizSiyatik Bacak Ağrısı Nasıl Tedavi Edilir ?Receteli ilaclarRecetesiz satılan ilaclarSıcak ve soğuk kompres pedleriFizik tedavi rejimiEpidural enjeksiyon

Üst Alt