Son Konu

Sony, PlayStation 5 Pro Üzerinde Çalışıyor

dagcı

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Sony-PlayStation.jpg

Microsoft’un Xbox Series X ve S oyun konsollarında bir yenilemeye gideceğinden daha önce bahsetmiştik. Sony ise rakibinin konsollarıyla rekabet etmek amacıyla yeni bir Pro sürümü hazırlıyor olabilir.

Yeni konsol, daha yüksek performanslar sunabilen gelişmiş AMD SoC (çip üzerinde sistem) ile gelecek. Bunun yanında Sony’nin yeni modeli premium 4K/8K oyun segmentinde konumlandırabileceği söyleniyor.

Sony PlayStation 5 Pro’nun 2023 veya 2024 yılında piyasaya çıkması bekleniyor ve mevcut PlayStation 5’e göre yaklaşık %75 daha yüksek olan 600-700 dolar civarında bir fiyata sahip olacağından bahsediliyor. Fiyattaki artış, muhtemelen artan üretim maliyetinden ve şirketin PlayStation 4 Pro lansmanında edindiği tecrübelerden kaynaklanmakta. Sony, Pro sürümünden kâr elde etmek için konsolu daha yüksek bir fiyata satmak zorunda kalacak. Aksi takdirde şirket, yeni bir SoC’e geçtiğini de hesaba katarsak satılan her PS5 Pro’dan zarar edecek.

ps5-sistem-guncellemesi-21-01-03-20-00-04-yayinlandi-640x360.jpg

Sony, yüksek ihtimalle yepyeni CPU ve GPU mimarilerini kullanan bir AMD SoC tercih edecek. Microsoft, iddialara göre Xbox Series S/X’i 6nm üretim teknolojisiyle yenileyecek. Sony ise 5nm üretim teknolojisiyle birlikte yeni bir RDNA ve Zen tabanlı mimari yoluna gidebilir.

Fiyatların yanı sıra oyun konsolunun hatırı sayılır bir performans artışı sunacağı da gelen bilgiler arasında. Durum böyle olunca TDP’nin 300W’ı geçeceği tahmin ediliyor. Bu da konsolun tasarlanması ve üretimini çok daha pahalı hale getirebilir. Pro varyantıyla ayrıca AMD’nin FSR (FiedelityFX Super Resolution) teknolojisine destek sunulabilir.

Belirttiğimiz gibi, bunlar tamamen söylentiden ibaret var ve henüz bir kesinliği bulunmuyor. Son olarak, bu hafta Sony’nin etkinlikte yer verebileceği bazı oyunlardan da bahsedildi ve liste şu şekilde:
  • God of War (Oynanış/tanıtım videosu)
  • Gran Turismo (Oynanış/tanıtım videosu)
  • Stray (Tanıtım videosu)
  • Call of Duty: Vanguard (Yeni oynanış videosu)
  • TLOU: Factions (Söylenti)

Üst Alt