Son Konu

Surusune Bereket Fıkralar

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
31
Credits
-6
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Anaokulunun son gunu kucuk oğrenciler oğretmenlerine hediye verdikleri bir parti duzenler Cicekcinin oğlu oğretmene bir hediye paketi uzatır Oğretmen paketi yavaşca sallar eliyle tartar ve
Sanırım bu bir buket cicek?
Doğru Nerden bildiniz oğretmenim ??
Şey, tahmin ettim

Sıradaki oğrenci şekercinin kızıdır O da oğretmene bir hediye verir Oğretmen gulumseyerek paketi alır, eliyle tartar ve hafifce sallar:
Sanırım bu bir kutu cikolata
Aaa, nerden bildiniz oğretmenim ??
Şey, bir tahmin sadece Nasılsa tuttu işte

Bir sonraki hediye TEKEL bayisinin oğlundan gelir Oğretmen paketi alır ama alttan kucuk bir sızıntı vardır Paketi tutarken parmağı ıslanan oğretmen yavaşca parmağını diline surer:
Bu şarap olabilir mi ?
Hayır oğretmenim !! …diye bağırır cocuk heyecanla
Oğretmen tekrar sızan yerden bir damlayı parmağıyla alıp tadına bakar:
Şampanya oyleyse?
Daha da heyecanlanan cocuk
HAYIR oğretmenim !!
Oğretmen sızıntının bir daha tadına bakar:
Tamam Pes ediyorum, bilemeyeceğim Nedir bu ??
Cocuk neşeyle haykırır:
Bir kopek yavrusu !?

SU ATEŞ VE AHLAK

Eski zamanlarda bir gun su, ateş ve ahlak askere gitmeye karar vermişler Bir gun tatbikatta birbirlerini kaybetteklerinde nasıl bulacaklarını sormuşlar bunun uzerine;

Ateş, nerede bir duman gorurseniz beni orada bulabilirsiniz oraya gelin demiş

Su ise nerede bir şırıltı duyarsanız oraya gelin beni orada bulabilirsiziniz demiş

Ahlak ise beni bir kere kaybederseniz bir daha bulamazsınız boşuna aramayın demiş

KAYSERİLİ VE TERZİ

Kayseri`li Ali`ye babası hayat dersi veriyormuş oğlum senden ne kadar isterlerse istesinler yarısından fazla verme
Ali birgun terziye takım elbise diktirmiş
Kayseri`li sormuş borcum nedir?
Terzi cevap vermiş 6 milyon
Kayseri`li mumkun değil 3 milyon demiş
Terzi kurtarmaz 4 milyon demiş
Kayseri`li mumkun değil 2 milyondan fazla vermem demiş
Terzi lanet olsun tamam demiş
Bu sefer Kayseri`li 1 milyondan fazla vermem demiş
Terzi sinirlenmiş para falan istemiyorum al elbiseni defol demiş
Kayseri`li bir takım elbise daha dikmezsen şurdan şuraya gitmem demiş

CİFTCİ

İki tane ciftci, biri Adanalı, diğeri Kayserili, sohbet ederken, tabi haliyle zenginlikleriyle ovunecekler Adanalı başlamış :
Bizim orda sabah gunes doğmadan biniyoruz arabaya, akşam oluyo biz hala ciftliğin oteki ucuna yetişemiyoz, demiş Kayserili de demiş ki :
Yav bizim de vardı oyle bir arabamız ama gecenlerde satıp yeni modelini aldık

KARNE

Karne gunuyduKucuk oğlan okuldan dondu
Annesi Karnen nerede?diye sordu
Cocuk guldu :
Arkadaşıma odunc verdim Babasını korkutacak

KAPI ACMAK

Arizona'da demiryolu yapımı sırasında muhendis, yaşlı adamı ikna etmeye calışıyordu:
Tom Baba, başka cozum bulamadık Demiryolunu sizin evden gecirmek zorundayız
Tom Baba ofkelendi:
Demek benim evimden! Olur mu oyle şey! Yani trenin her gecişinde gelip kapıyı acacağım, oyle mi?

NALLARI DİKMİŞ

Padişah bir gun atıyla kır gezintisi yaparken seyislerine demiş ki:
Bu atı cok sevdiğimi bilirsiniz Bu atın olum haberini bana getiren seyisin kellesini vururum, atıma cok iyi bakacaksınız Aradan birkac yıl gecmiş, seyisler bakmışlar ki padişahın atı ahırda olmuş Seyislerden biri padişahın sozunu hatırlamış, telaşlanmışlar, ne yapacaklarını bilememişler Birinin aklına İncili Cavuş gelmiş, bu işi ona danışalım demişler İncili'ye varmışlar, durumu anlatmışlar İncili demiş ki
Ben bu işi cozerim, siz işinize gucunuze bakın İncili, padişahın huzuruna varmış
Padişahım, senin bir kuheylan vardı ya
Evet
Ahırda gordum Yanına yaklaştım Su verdim icmedi, yem verdim yemedi, nalları da havaya dikmiş oylece duruyor
Yahu sen şuna oldu desene!
Padişahım ben demedim, sen soyledin olduğunu Bir ceza vereceksen kendine ver

FIKRANIN TANIMI

Fıkra, yaşamsal olaylardan hareketle anlatılan, anlatılanlardan bir sonuc cıkarma amacında olan, nukte, hiciv, mizah unsuru barındıran kısa sozlu urunlerdir

Mizah sanatının en temel unsurlarından fıkralar, cok eskiden beri var olan edebi metinlere ornek teşkil ederler Turkiye' de fıkra, coğu zaman şahıs, yore, topluluk ile ozdeşleştirilir, ve bu unsurlara ait guldurucu oğeleri hatırlatışı ile guc kazanır Nasreddin Hoca fıkraları, Karadeniz Fıkraları, Bektaşi Fıkraları bunlara ornektir

Fıkralarda siyasal ve toplumsal olaylar ele alınırken belgelere,kanıtlara,aşırı ayrıntıya yer verilmez iddalı ve ispatlayıcı yonu ağırlıklı değildir

Gazete ve dergilerde yayınlanan gunluk,siyasal,toplumsal sorunları ele alan yazılardır Fıkralar, gulme nitelikli olmakla birlikte; yazılı kompozisyon turu olarak fıkra,duşunsel ağırlıklı kısa yazılardır Fıkralarda siyasal ve toplumsal olaylar ele alınırken belgelere,kanıtlara,aşırı ayrıntılara yer verilmezMakaleler gibi iddialı ve ispatlayıcı yonu ağırlıklı değildirFıkra yazarı,geniş kitlelere seslendiği icin dili kolay anlaşılır bir dil olmalıdır Her konuda fıkra yazılabilir

temele arkadaşları kahfede sorarlar temel sacların neden dokuldu uzuntuden peki neye uzuluyorsun temelin cevabı şaşırtıcı olur saclarımın dokulmesine

Adam o kadar sakinmiş ki, arkadaşları ne derse desin Daha kotusu olabilirdidiyerek yanıtlar ve ciddiye almazmış Arkadaşları bir sure sonra bundan cok rahatsız olmaya başlamışlar ve gercekten onu rahatsız edecek bir haber bulmak istemişler Bir gun bulduklarına ikna olarak, adamın yanına gitmişler

Merhaba, Mustafa'yı duydun mu?

Hayır, ne olmuş?

Adam'a, gecen Carşamba gecesi Mustafa'nın iş gezisinden eve erken donduğunu, karısını yatakta bir başka adamla yakaladığını ve adamı oldurduğunu anlatmışlar

Adam: Daha kotusu olabilirdidiye yanıtlamış

Arkadaşları sormuş: Bundan daha kotusu ne olabilir ki?

Ben onlardayken Salı gecesi geziden geri donebilirdi

Bir kadınla bir adam ayrı ayrı arabalarında giderlerken Carpışırlarikisinin de arabası mahvolur ama şans eseri ikisi de hic yara almadan kurtulur
Arabalarından surunerek cıkarlar ve kadın adama bakıp: Cok ilginc! Sen erkeksin ben de kadınArabalarımız mahvoldu ama ikimizde hicbir şey olmadıBu belki de tanışıp, dost olup, hayatimizin sonuna kadar huzur icinde birlikte yaşamamız icin bir işarettirder
Muthiş heyecanlanan adam: Evet, galiba haklisindiye cevap verir
KADIN şaşkınlıkla :Bak, arabam hurdaya dondu ama bir sise sarap sapasağlam Bu kesin bir işaret Bu şarabi icip şansımızı kutlamalıyızderken, şarap şişesini adama uzatır Adam şişeyi alır, acar ve yarısını icip kadına Verir Kadın hemen şişenin mantarını kapatıp adama geri uzatır
Bunun ustune adam sorar: Sen icmeyecek misin ?
Kadın cevap verir: Hayır, ben polisi bekleyeceğim!

Üst Alt