Son Konu

Süt Banyosu Tepki Çekmişti: Beraat Etti, Tazminat Kazandı

dadaş

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
imodifier

Konya'nın Meram ilçesinde süt toplama merkezinde bulunan kazanda süt banyosu yaptığı suçlamasıyla 6 gün cezaevinde kalan Emre Sayar beraat edince tazminat için Maliye Hazinesi'ne dava açtı. Mahkeme heyeti Sayar'ı haklı bularak kendisine 1150 lira tazminat ödenmesine hükmetti. Karara itiraz edeceğini belirten Sayar, 'Sonuçta tüm dünyaya reklam olduk. Beşerler tanıyor, iş bulamamıştım. Ödenecek tazminat kâfi değil. 6 gün cezaevinde boşu boşuna tutuklu olarak kaldım. Psikolojim ve aile nizamım altüst oldu' dedi.

Süt toplama merkezindeki işçilerden Emre Sayar'ın paklık kazanında Süt Banyosu yaptığı ana ilişkin manzaralar, 6 Kasım 2020'de toplumsal medyada paylaşıldı. Uğur Turgut'un paylaştığı imgelere reaksiyon yağdı. Tarım ve Orman Bakanlığı'nın talimatıyla firmanın Meram Sanayi Sitesi'ndeki süt toplama merkezine giden Tarım ve Orman Vilayet Müdürü Ali Ergin ve beraberindeki grup, iş yerini denetledi. Kontrollerin akabinde iş yerindeki eserler imha edildi.

İş yeri kapatıldı 

Ayrıca firmanın işletme onay dokümanı iptal edildi, faaliyetlerden menedildi ve mühürlenip kapatıldı. 5996 Sayılı Kanun gereği de hijyen gerekliliklerini karşıtlıktan para cezası uygulandı. Olayla ilgili savcılığa da kabahat duyurusunda bulunuldu. Soruşturmayla ilgili gözaltına alınan Emre Sayar ve Uğur Turgut, 7 Kasım 2020'de sevk edildikleri mahkemece tutuklandı. Sayar ve Uğur, 12 Kasım'da avukatları aracılığıyla üst mahkemeye itiraz etti. Daha sonra Sayar ve Uğur tutuksuz yargılanmak üzere tahliye edildi.

15 yıla kadar mahpus istemi

Tutuksuz yargılanan 2 firma çalışanı hakkında iddianame hazırlandı. İddianamede, Türk Ceza Kanunu'nun 185'inci unsurundaki 'İçilecek sulara yahut yenilecek yahut içilecek yahut kullanılacak yahut tüketilecek her çeşit besin yahut şeylere zehir katarak yahut diğer suretlerle bunları bozarak bireylerin hayatını ve sıhhatini tehlikeye düşüren kimseye 2 yıldan 15 yıla kadar mahpus cezası verilir' kapsamında yargılanmaları talep edildi.

2 sanık da beraat etti

Konya 5'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılanan 2 kişi hakkında görülen duruşmada savcı mütalaasında; sanıkların dezenfektan teknesine sıcak su ve biraz da süt artığı koyarak, iç çamaşırlarıyla banyo yaptığı manzaraların toplumsal medyadan yayınladığını belirtti. 

Tekne içerisindeki hususun süt olmadığı, görüntünün akabinde teknede bulunan çoğunluğu sıcak su olmak üzere süt artığının imha edildiğinin tespit edildiğinin anlatıldığı mütalaada, 'zehirli unsur katma' cürmü argümanıyla açılan davada teknenin süt üretimine uygun olmadığı, kişi yahut bireylerin sıhhatini etkileyecek bir durum olmadığı belirtilerek, 2 sanığın beraati talep edildi. Mahkeme heyeti, 21 Ekim 2021'de yapılan duruşmada sanıklar Emre Sayar ve Uğur Turgut'un beraatine karar verdi.

Tazminat davası açtı

6 gün cezaevinde tutuklu kalan Emre Sayar, Maliye Hazinesi'ne 20 bin lira maddi, 100 bin lira da manevi olmak üzere tazminat davası açtı. Dava ile ilgili duruşma 7 Haziran'da Konya 9'uncu Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü. Mahkeme heyeti, Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın Emre Sayar için 450 lira maddi, 700 lira da manevi tazminat ödenmesine karar verdi.

"Güçlükle iş bulabildim"

Hükmedilen tazminatı az bulan ​Emre Sayar, avukatı aracılığıyla karara itiraz edeceğini söyledi. 6 gün hatasız yere cezaevinde kaldığını tabir eden Sayar, '6 gün hatasız yere cezaevinde tutuklu kaldım. Avukatım aracılığıyla 100 bin lira manevi, 20 bin lira da maddi tazminat davası açtık. Psikolojim berbat etkilendi. Sonuçta tüm dünyaya reklam olduk. Beşerler tanıyor, iş bulamamıştım. Artık zahmetle bir iş buldum. Hayata tutunmaya çalışıyorum. Bu yüzden tazminat davası açtık, o da pek olumlu olmadı. Çıkan kararda maddi 450 lira, manevi ise 700 lira verilecek. Ödenecek tazminat kâfi değil. 6 gün cezaevinde boşu boşuna tutuklu olarak kaldım. Psikolojim ve aile tertibim altüst oldu' diye konuştu.

Emre Sayar'ın avukatı Mehmet Tunç ise karara itiraz edeceklerini belirterek 'Maddi zararın ölçüsü; tutuklu kaldığı 6 günde uğradığı kar kaybı ve geliri, o dönemki taban fiyat seviyesinde olduğu için bu kadar az oldu. Manevi tazminat için komik bir sayı verildi' dedi.

Üst Alt