Son Konu

Tarımdaki Açık, Nadas Arazilerle Kapanacak

morfeus

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
s-a771c2621bb8082c979ccf55a898de079c8b55aa.jpg

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Lideri Şemsi Bayraktar, tahıl, bakliyat ve hububatta üretim açığı için nadas alanlarının çok kıymetli olduğunu ve tarım üretiminin artması için tüm kaynakların seferber edilmesi gerektiğine dikkat çekti.

Üretim dışa bağımlı mı?

Ülke olarak geçilen güç süreçten en fazla etkilenen alanın tarım kesimi olduğuna işaret eden Bayraktar, 'Son günlerde tesirini daha fazla yaşadığımız milletlerarası kriz nedeniyle bilhassa ithalata bağımlı olduğumuz eserlerde fiyatlar fevkalâde artmaya devam etmektedir. Kâfi üretim yapamadığımız temel besin unsurlarında, dünyada yaşanan ani gelişmelerden etkilenme seviyemiz bugün olduğu üzere her vakit fazla olacaktır.' dedi.

Bayraktar, yaşanacak her makus ihtimale karşı ülke kaynaklarının sonuna kadar kullanılması gerektiğine dikkati çekerek, üretimin artırılmasından öteki deva olmadığını söyledi.

Artan fiyatlar üreticileri de zorluyor

Bu yıl artan fiyatlar sebebiyle üreticilerin zorlandığını vurgulayan Bayraktar, vatandaşların yükselen fiyatlardan ötürü da kış meyvelerini gereğince tüketemediğini lisana getirdi.

Bayraktar, tarımda ulusal seferberlik ilan edilmesi gerektiğini tabir ederek, şöyle konuştu:

Elimizde ne var ne yoksa bitkisel ve hayvansal üretim için kullanmalıyız. Bugün yaşadığımız sorunun temeli gereğince üretememekten kaynaklanmıştır. Bu telaffuzlarımız sonrasında Resmi Gazete'nin 8 Mart 2022 tarihli sayısında yayımlanan Tarım Topraklarının Kullanımının Etkinleştirilmesinin Desteklenmesine Ait Karar değerlidir. Kararda belirtilen mevzular ve destekleme uygulaması, 2021 yılında başlatılan Tarım Yerlerinin Kullanımının Aktifleştirilmesi Projesi'nin içinde de yer almaktadır. Bu karardan beklentimiz dayanak düzeneğinin daha süratli ve verimli işlemesidir. Bu yılki bahar ekilişlerinde hibe dayanaklar çiftçiye bir an evvel ulaşmalı, çiftçi ekime yönlendirilmelidir.

23 milyon hektar arazinin ne kadarı nadasta?

Ülkede işlenen uzun ömürlü bitki alanının 23 milyon 446 bin hektar olduğu bilgisini veren Bayraktar, toplam alanın 3 milyon hektarının nadas bölgesi olduğunu lisana getirdi.

Bayraktar, işlenen alanın 15 milyon 122 bin hektarının Çiftçi Kayıt Sistemi'ne (ÇKS) kayıtlı olduğunu belirterek şu değerlendirmede bulundu:

ÇKS'ye kayıtlı alanda üretim yapan çiftçiler ziraî takviyelerden faydalanabilmektedir. Bu durumda ülkemizde 8 milyon 324 bin hektar tarım toprağı kayıt altına alınamamakta, bu alanların bir kısmında üretim devam etse de üretici dayanaklardan yararlanamamaktadır. 8 milyon 324 bin hektar tarım alanı, intikali yapılamamış, hissedarlar ortasındaki problemler yahut yerlerin çok küçük olması nedeniyle işlense de ÇKS'ye kayıt ettirilmeyen, atıl tarım alanları ve ecrimisille işlenen hazine topraklarından oluşmaktadır. Bu alanlarda üretim yapan çiftçi, yüksek üretim maliyetleri karşısında dayanak de alamayınca üretimden vazgeçmek durumunda kalmaktadır. 8 milyon 324 bin hektar alanın 2 milyon 940 bin hektarı atıl tarım alanıdır.

Uygun planlama ile üretime kazandırılabilir!

Boş, atıl durumda bulunan yahut nadasa bırakılan toprakların, uygun münavebe planı ve ekim teknikleri kullanmak suretiyle ziraî üretime kazandırılmasının çok değerli olduğunu vurgulayan Bayraktar, 'Ülkemizde tarım yapılabildiği halde nadasa bırakılmış 2021 yılı prestijiyle 3 milyon hektar alan ve 2 milyon 940 bin hektar atıl tarım yeri ile toplam 5 milyon 940 bin hektar tarım alanında, yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı çerçevesinde ekim seferberliği başlatıldığını kabul etmek istiyoruz. Bu alanlarda ithalata bağımlı olduğumuz hububat, baklagiller ve yağlı tohumlu eserler üreten çiftçilere proje toplam bedelinin azami yüzde 75'ine kadar hibe takviyesi vermek geç kalınmış olsa da epeyce yerinde bir karardır. Bununla birlikte, hayvancılık kesimimizin içinde bulunduğu zahmetli durum dikkate alınarak, yem bitkisi üretimimizin artırılmasına yönelik teşvik edici tedbirlerin de kelam konusu uygulamaya dahil edilmesi gerekmektedir.' dedi.

Ekim periyodu başlıyor!

Bayraktar, bahar ekilişlerinin başlayacağını anımsatarak şunları kaydetti:

2019/2020 dönemi datalarına nazaran kuru fasulyede yüzde 24, kırmızı mercimekte yüzde 28,3, nohutta yüzde 14,7 olan üretim açığı nadas alanlarında baklagiller ekimlerinin yapılmasıyla azalacaktır. Bugünlerde savaş nedeniyle Rusya ile Ukrayna'dan yapılacak ithalatta sorun yaşanan ayçiçeğinde üretim açığımız yüzde 40'tır. Tekrar mısırda üretim açığı yüzde 24,5, pirinçte yüzde 15,1, buğdayda yüzde 17,2, arpada yüzde 5,2'dir. Bu üretim açıklarını kapatmak için atıl alanlarda ekim yapılarak üretimin artırılması elzem hale gelmiştir. Bahar aylarında yapılabilecek en fazla üretim hedeflenmeli, çiftçinin girdi maliyetleri desteklenmeli, öteki taraftan hasatta kıymetinde eserini pazarlayabileceğinin garantisi verilmelidir.

Üst Alt