Son Konu

Tasarruf Nasıl Ne Şekilde Ve Nerelerde Yapılabilir?

iltasyazilim

Yeni Üye
Tepkime
1
Credits
-2
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Tasarruf Nedir? Nasıl Ne Şekilde Ve Nerelerde Tasarruf Yapılabilir?

Yaşamın devam etmesinde,insanların ve diğer canlıların kullandığı,vazgeçilmez olan maddelerin tüketimindedikkatli davranma,gereği dek kullanım,ekonomik tüketmeye tasarruf denir Üzerinde yaşadığımız dünyada,insanların ve diğer canlıların yaşamsal olarak kullandıkları, bütün kaynakların, tükenen cinsten kaynaklar olduğunu, düşünecek olursak,bu hayati kaynakların bir gün tükeneceği zaruri bir sondur

İnsanlığın yaşamsal kaynakları olan bu maddelerin, bilinçsizce tüketilmesi yada tüketilmesi esnasında çevreye bahşedilen zararların,bir takım maddelerin tüketilmeden yok olmasına sebep olduğu, tüketilen bir takım maddelerin ise bir tedarik enerji kullanılarak geri dönüşümlerinin mümkün olmasına rağmen,bu enerjinin harcanarak geri dönüşümün sağlanmadığı, insanlığın karşılıklı malı olan bazı maddelerin, insanlığın bazı kesimleri kadar ekonomik güç ve üstün olma hırsı gibi, gayeler için kullanılması tahribatın boyutlarını artırmakta ve bahşedilen zararlar önüne geçilmez bir çabucak insanlığın yaşamını korkutma edecek düzeylere gelmektedir

Dünyamızda var olan,su,hava,toprak,bitki,hayvanlar,petrol ve doğalgaz gibi maddeler, sınırlı hayati kaynaklardır Bilinçsiz ve aşırı tüketim sebebiyle bu kaynaklar her geçen gün biraz daha azalmakta Nispeten daha uzun süreli olan,güneş enerjisi ve rüzgar gibi enerji kaynakları ise insanlık kadar henüz yeteri değin kullanılmamaktadır Yada bu enerjilerde muamele etmek için kurulan sistemlerin idareli olarak fiyatı yüksek sistemler olması nedeni ile insanlık az önce bu kaynaklara yeteri dek yönelmemiştir Hazırlanmış kaynakları göstermek daha eksik emek ve sermaye gerektirdiğinden, daha çekici gelmektedir

İnsanlık görülen ve hiçte uzak olmayan bir tehlike ile karşı karşıya bulunmaktadır İnsanlığı korkutma eden tehlikeye karşısında, dünyanın iki taraflı malı olan bir takım tüketim maddelerinin bilinçsizce tüketilmesi insanlığı ortak konuşma almaya zorlamaktadır Karşılıklı tavır alınabilmesi için insanlara, eğitim yolu ile tasarruf yapma,bilinçli tüketicilik, dünyanın karşılıklı malı olan bir takım tüketim maddelerine sahip çıkma,gibi istendik davranışların kazandırılması gerekmektedir

Tasarrufun yapılabileceği alanlar:

Yaşamın her alanında, her tülü eylem ve hareketlerde tasarruf yapılacak,alanlar mevcutturBiz bu alanları özet olarak şu belli başlı başlıklar aşağı toplaya biliriz

1 Enerjide tasarruf:

2 Tüketimde tasarruf

3 Zamanda tasarruf

4 Üretim aşamasında tasarruf *

Üst Alt