Son Konu

Tavuklu Firik Aşı (Pilavı)

morfeus

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
tavuklu-firik-asipilavi-9.jpg

Tavuklu Firik Aşı (Pilavı) Tanımı İçin Gereçler

• 1 modül tavuk eti
  • 2 su bardağı firik
  • 1 su bardağı bulgur
  • 1 su bardağı nohut
  • 1 kaşık tereyağı
  • 1 çay bardağı sıvı yağ
  • Karabiber

Tavuklu Firik Aşı (Pilavı) Tanımı Yapılışı

1. Evvel tavuğumuzu ve nohutumuzu düdüklü tencerede yeteri kadar pişirelim (Benim nohutum haşlanmış dondurucuda olduğu için ben yalnızca tavuğu haşladım)
  2. Sonra bir tencereye haşladığımız tavuğun suyunu süzerek alalım. Sonra tuzunu denetim edelim. Kaynayan suya firik ve bulgurumuzu atalım artık ne kadar su bıraktınız diyeceksiniz bana ben annem yordamı yapıyorum kaşığı pilavın ortasına bırakırım.
  3. Şayet düşmezse suyu kâfi demektir, fakat siz anlayamayabilirsiniz hiç yapmadıysanız onun için bir bardağa bir buçuk bardak su ekleyerek yapın. Pilav suyunu çekince haşlanmış nohutları ek edin ve altını kapatalım.
  4. Üzerine bir tavada erittiğimiz tereyağı ve zeytinyağını sıcak sıcak pişen furikasimixin üzerine cozz diye dökelim, pilavımız hazır (Pişen pilavdan bir kaşık tavaya alıp gezdirip tekrar pilava ekleyelim kilis’te kesinlikle bu süreci yaparız ki tavada kalan son yağları temizlemek için)
  5. Artık ayırdığımız tavuk etimizi elimizle parçalayıp tavada az bir yağla şöyle bir kavuralım ve pişen pilavımızın üzerine döşeyelim ve servis yapalım.
  6. Üzerine bol karabiber ekleyelim. Afiyet olsun. Bizim kilis yöresinde çokça pişen bir pilavdır. Bilhassa toplu yemeklerin baş tacıdır.

Üst Alt