Son Konu

Tefekkur hakkında ayetler

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
31
Credits
-6
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Tefekkur hakkında ayetler

Sana, şarap ve kumar hakkında soru sorarlar De ki: Her ikisinde de buyuk bir gunah ve insanlar icin bir takım faydalar vardır Ancak her ikisinin de gunahı faydasından daha buyuktur Yine sana iyilik yolunda ne harcayacaklarını sorarlar «İhtiyac fazlasını» de Allah size ayetleri boyle acıklar ki duşunesiniz
Bakara : 219

Sizden biriniz arzu eder mi ki, hurma ve uzum ağaclarıyla dolu, arasından sular akan ve kendisi icin orada her ceşit meyveden (bir miktar) bulunan bir bahcesi olsun da, bakıma muhtac coluk cocuğu varken kendisine ihtiyarlık gelip catsın, bahceye de icinde ateş bulunan bir kasırga isabet ederek yakıp kul etsin! (Elbette bunu kimse arzu etmez) İşte duşunup anlayasınız diye Allah size ayetleri acıklar
Bakara : 266

Onlar, ayakta dururken, otururken, yanları uzerine yatarken (her vakit) Allah'ı anarlar, goklerin ve yerin yaratılışı hakkında derin derin duşunurler (ve şoyle derler Rabbimiz! Sen bunu boşuna yaratmadın Seni tesbih ederiz Bizi cehennem azabından koru!
Ali İmran : 191

Yahudiler ve hıristiyanlar «Biz Allah'ın oğulları ve sevgilileriyiz» dediler De ki: Oyleyse gunahlarınızdan dolayı size nicin azap ediyor? Doğrusu siz de O'nun yarattığı insanlardansınız O, dilediğini bağışlar ve dilediğine azap eder Goklerde, yerde ve ikisinin arasında ne varsa mulkiyeti Allah'a aittir Sonunda donuş de ancak O'nadır
Maide : 18

De ki: Ben size, Allah'ın hazineleri benim yanımdadır, demiyorum Ben gaybı da bilmem Size, ben bir meleğim de demiyorum Ben, sadece bana vahyolunana uyarım De ki: Kor ile goren hic bir olur mu? Hic duşunmez misiniz?
En'am : 50

Dileseydik elbette onu bu ayetler sayesinde yukseltirdik Fakat o, dunyaya saplandı ve hevesinin peşine duştu Onun durumu tıpkı kopeğin durumuna benzer: Ustune varsan da dilini cıkarıp solur, bıraksan da dilini sarkıtıp solur İşte ayetlerimizi yalanlayan kavmin durumu boyledir Kıssayı anlat; belki duşunurler
A'raf : 176

Duşunmediler mi ki, arkadaşlarında (Muhammed'de) delilik yoktur? O, ancak apacık bir uyarıcıdır
A'raf : 184

Dunya hayatının durumu, gokten indirdiğimiz bir su gibidir ki, insanların ve hayvanların yiyeceklerinden olan yeryuzu bitkileri o su sayesinde gurleşip birbirine girer Nihayet yeryuzu zinetini takınıp, (rengarenk) suslendiği ve sahipleri de onun uzerinde kudret sahibi olduklarını sandıkları bir sırada, bir gece veya gunduz ona emrimiz (afetimiz) gelir de onu sanki dun yerinde yokmuş gibi kokunden koparılarak bicilmiş bir hale getiririz İşte iyi duşunecek kavimler icin ayetlerimizi boyle acıklıyoruz
YUnus : 24

Yeri doşeyen, onda oturaklı dağlar ve ırmaklar yaratan ve orada butun meyvelerden cifter cifter yaratan O'dur Geceyi de gunduzun uzerine O ortuyor Şuphesiz butun bunlarda duşunen bir toplum icin ibretler vardır
Ra'd : 3

(Allah) su sayesinde sizin icin ekinler, zeytinler, hurmalar, uzumler ve diğer meyvelerin hepsinden bitirir İşte bunlarda duşunen bir toplum icin buyuk bir ibret vardır
Nahl : 11

Apacık mucizeler ve kitaplarla (gonderildiler) İnsanlara, kendilerine indirileni acıklaman icin ve duşunup anlasınlar diye sana da bu Kur'an'ı indirdik
Nahl : 44

Rabbin bal arısına: Dağlardan, ağaclardan ve insanların yaptıkları cardaklardan kendine evler (kovanlar) edin Sonra meyvelerin her birinden ye ve Rabbinin sana kolaylaştırdığı yaylım yollarına gir, diye ilham etti Onların karınlarından renkleri ceşitli bir şerbet (bal) cıkar ki, onda insanlar icin şifa vardır Elbette bunda duşunen bir kavim icin buyuk bir ibret vardır
Nahl : 69

Kendi kendilerine, Allah'ın, gokleri, yeri ve ikisinin arasında bulunanları ancak hak olarak ve muayyen bir sure icin yarattığını hic duşunmediler mi? İnsanların bircoğu, Rablerine kavuşmayı gercekten inkar etmektedirler
RUm : 8

Kaynaşmanız icin size kendi (cinsi)nizden eşler yaratıp aranızda sevgi ve merhamet peyda etmesi de O'nun (varlığının) delillerindendir Doğrusu bunda, iyi duşunen bir kavim icin ibretler vardır
RUm : 21

(ResUlum! Onlara) de ki: Size bir tek oğut vereceğim: İkişerli olarak, teker teker Allah'a yonelin ve duşunun! Arkadaşınızda (peygamberde) hicbir delilik yoktur! O ancak şiddetli bir azap gelip catmadan evvel sizi uyaran bir peygamberdir
Sebe' : 46

Allah, olenin olum zamanı gelince, olmeyenin de uykusunda iken canlarını alır da olumune hukmettiği canı alır, otekini muayyen bir vakte kadar bırakır Şuphe yok ki, bunda iyi duşunecek bir kavim icin ibretler vardır
Zumer : 42

O, goklerde ve yerde ne varsa hepsini, kendi katından (bir lutfu olmak uzere) size boyun eğdirmiştir Elbette bunda duşunen bir toplum icin ibretler vardır
Casiye : 13

Eğer biz bu Kur'an'ı bir dağa indirseydik, muhakkak ki onu, Allah korkusundan baş eğerek, parca parca olmuş gorurdun Bu misalleri insanlara duşunsunler diye veriyoruz
Haşr : 21

Üst Alt