Son Konu

Televizyonun yararları ve zararları nelerdir maddeler halinde

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
32
Credits
-6,413
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Teknolojinin Yararları Ve Zararları Neler

Teknolojiyi kısaca bilimsel bilgiden yararlanarak yeni bir urun geliştirmek, uretmek ve hizmet desteği sağlamak icin gerekli bilgi, beceri ve yontemler butunu olarak tanımlayabiliriz Bu duruma gore ozgun uretim icin gerekli safhaları da dorde ayırabiliriz

Bilimsel bilgiye ulaşmak veya geliştirmek
Bilgiden faydalanarak bir urun tasarlamak (tasarım yeteneği veya teknolojisi)
Tasarlanan bir urunun uretim tekniklerini belirlemek (uretim teknolojisi)
Uretim

Bir urun geliştirmek icin gerekli malzeme ve ekipmanı ceşitli kaynaklardan bulabilirsiniz Bu nedenle onemli olan tasarım yeteneğine sahip olmaktır Tasarım yeteneğine sahipseniz her şeyi yapabilirsiniz Bağımsızlık da bundan sonra gelir

Teknoloji ulkelerin gelişmişlik duzeyini belirlemekte ve uluslararası yarışta, sahibine buyuk bir ticari ustunluk sağlamaktadır Dunya ulusları teknoloji uretebilenler ve uretemeyenler olarak ikiye ayrılmakta, teknoloji uretemeyen uluslar az gelişmiş uluslar olarak sınıflandırılmaktadır

TEKNOLOJİNİN İNSAN YAŞAMINA OLUMLU ETKİLERİ

Teknolojinin gecmişten gunumuze kadar insan yaşamına bircok olumlu etkisi olmuştur İnsanlar bilimsel araştırmaları insanların doğası gereği merak edip sorgulamaları sonucu yaptıkları calışmalarla meydana getirirler technoslogos teknolojinin Latince karşılığıdır techne yapmak, logos bilmek anlamına gelmektedir Alet ve edevatın yapılması icin gerekli olan bilgi ve yetenektir

1 İnternet sayesinde dunyanın diğer bir ucundan diğer ucuna bilgi ulaştırılabilmesi

2 Teknoloji sayesinden insanlar cok daha kolay yaşam imkanlarına sahip olurlar ve yapacakları işler cabul ve rahat yapabilirler Orneğin evlerde kullanılan camaşır makinesi, bulaşık makinesi gibi teknolojik urunler işleri kolayca yapmaya yararlar Evlerde bulunan teknolojik aletler yardımıyla hem bilgileri ve yiyecekleri saklarsınız hemde yapacağınız işleri daha hızlı ve basit bir şekilde yapabilirsiniz Bu işleri yaparken daha az enerji sarfedebilirisiniz

3 Teknoloji tıp alanındada cok faydalı birşeydir İnsanların hayatına olumlu etkiler sağlamaktadır İnsanların hastalıkların daha cabuk bulunması icin tıptaki teknolojik urunlerden yararlanılmaktadır

4Eğitim alanındada teknolojinin cok faydası vardır Mesela ; episkop, projeksiyon makinesi ve televizyon gibi urunler yardımıyla okullarda ders anlatmada kolaylık sağlanmaktadır

5 Teknolojinin birdiğer faydası insanların duşuncelerini, duygularını daha fazla insana anlatmasının daha kolay bir hale gelmesidir Matbaa sayesinde bircok kitap basılmış ve insanlar bu kitaplar sayesinde kulturleri gelişmiştir Hayatımızda internet, gazete, televizyon, radyo ve diğer iletişim aletleri ile daha fazla insana haberler ulaştırılmaktadır

6 Teknoloji ulaşım alanındada cok faydalıdır Eskiden yolları atlarla veya yureyerek aylarda belkide yıllarda gidilmekteydi Teknoloji sayesinde bu kolaylaştı ve cok uzak biryere kısa zamanda ulaşılabilmektedir
Teknolojinin yararı olduğu kadar Teknolojinin zararları vardır

Üst Alt