Son Konu

teravih namazı nasıl kılınır, teravih namazının kılınışı

iltasyazilim

Yeni Üye
Tepkime
1
Credits
-2
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Teravih namazı yatsı namazından sonradan kılınır Yatsıdan önce kılınması caiz değildir Vitir namazı Ramazan ayında teravihten sonradan kılınır Teravihden önce de kılınabilir
Yirmi rek'at olan teravih namazı her iki rek'atın sonunda selâm verilerek kılındığı gibi dört rek'atta bir selâm verilerek de kılınır Her iki durumda da namaza devam edilir ve yirmi rek'at tamamlanır

İki Rek'atta Bir Selâm Verilerek Teravihin Cemaatle Kılınışı:
Yatsı namazının farzı ve son sünneti kılındıktan sonra teravih namazına başlanır
Namaz kıldıracak imam: Gaye ettim Allah rızası için teravih namazını kılmaya bana uyanlara imam oldumdiye maksat ederek iftitah tekbirini alıp ellerini bağlar
İmam'ın uydum imamadiyerek amaç eder ve imamın tekbirinden sonradan Allahü Ekberdiyerek tekbir alır ve ellerini bağlar
Bundan sonradan imam ve cemaat el altından Sübhânekeyi okur Sübhaneke'nin okunması bitince (Cemaat ayakta diğer bir şey okumaz) imam gizli gizli EûzüBesmele açıktan fatiha ve bir sûre okur Cemaatle birlikte rükû ve secdeleri yaptıktan daha sonra ikinci rek'ata kalkılır
Burada yine imam çaktırmadan Besmele açıktan da fatiha ve bir sûre okuyup cemaatle birlikte rükû ve secdeleri yaparak oturulur
Bu oturuşta imam ve cemaat Ettehiyyatü Allâhümme salli Allâhümme bârik ile Rabbenâ âtinaduasını okuyarak selâm verirler Böylece iki rek'at kılınmış olur
Ayağa kalkılarak tanım ettiğimiz şekilde ikişer rek'at kılınmaya devam edilerek yirmi rek'at tamamlanır Bundan daha sonra üç rek'atlı vitir namazı da cemaatle kılınır

İki Rek'atte Bir Selâm Verilerek Teravihin Tek Başına Kılınışı:
Hedef ettim Allah rızası için teravih namazını kılmayadiyerek amaç edilir ve tıpkı sabahtan namazının iki rek'at sünneti gibi kılınır
Yirmi rek'at tamamlanıncaya kadar ikişer rek'at kılmaya devam edilir teravih bitince de vitir namazı kılınır

Dört Rek'atta Bir Selâm Verilerek Teravihin Cemaatle Kılınışı:
Namazı kıldıracak imam ve cemaat yukarıda tarif ettiğimiz gibi hedef ederek iftitah tekbirini alır ve ellerini bağlar İmam ve cemaat el altından Sübhaneke'yi okuduktan sonradan (Cemaat başka birşey okumaz) imam gizlice EûzüBesmele açıktan fatiha ve bir sûre okuyup rükû ve secdeleri yaparak ikinci rek'ata kalkılır
Burada imam gizlice Besmele'yi açıktan fatiha ve bir sûre okuyup rükû ve secdeleri yapar ve otururlar İkinci rek'atın sonundaki bu ilk oturuşta imam ve cemaat Ettehiyyatü Allâhümme salli ve Allâhümme barikokur ve üçüncü rek'ata kalkarlar
Üçüncü rek'atın başında keza imam ayrıca de cemaat gizilce Sübhaneke'yi okur Daha Sonra imam çaktırmadan EûzüBesmele açıktan fatiha ve bir sure okur Sonradan rükû ve secdeleri yaparak dördüncü rek'ata kalkarlar
İmam el altından Besmele'yi açıktan da fatiha ve bir sure okuyarak tekrar rükû ve secdeler yapılıp oturulur
Bu oturuşta da imam ve cemaat Ettehiyyatü Allâhüme salli Allâhümme barik Rabbenâ âtinaokuduktan sonradan selâm verirler Böylece teravih namazının birincil dört rek'atı kılınmış olur
Bundan daha sonra ayağa kalkılarak tıpkı betimleme ettiğimiz gibi dörder rek'at kılınmaya devam edilerek yirmi rek'at tamamlanır
Sonra da cemaatle vitir namazı kılınır

Dört Rek'atta Bir Selâm Verilerek Teravihin Kimsesiz Kılınışı:
Niyet ettim Allah rızası için teravih namazını kılmayadiye niyet edilir ve tıpkı ikindi namazının sünneti gibi kılınır Aradaki ayrım sadece niyetin öbür olmasıdır Böylece dörder rek'at kılınarak yirmi rek'at tamamlanır Bunun peşinden de vitir namazı kılınır *

Üst Alt