Son Konu

Tevrat hakkında ayetler

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
29
Credits
-6
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Tevrat hakkında ayetler

(ResUlum!) O, sana Kitab'ı hak ve onceki kitapları tasdik edici olarak tedricen indirmiş; daha once de, insanlara doğru yolu gostermek uzere Tevrat ile İncil'i indirmişti Furkan'ı da indirdi Bilinmeli ki, Allah'ın ayetlerini inkar edenler icin şiddetli bir azap vardır Allah, suclunun hakkından gelen mutlak guc sahibidir
Ali İmran : 3

(, Meryem'e hitaben İsa hakkında sozlerine devam ettiler Allah ona yazmayı, hikmeti, Tevrat'ı, İncil'i oğretecek
Ali İmran : 48

Benden once gelen Tevrat'ı doğrulayıcı olarak ve size haram kılınan bazı şeyleri de helal kılmam icin gonderildim Size Rabbinizden bir mucize getirdim O halde Allah'tan korkun, bana da itaat edin
Ali İmran : 50

Ey ehli kitap! İbrahim hakkında nicin cekişirsiniz? Halbuki Tevrat ve İncil, kesinlikle ondan sonra indirildi Siz hic duşunmez misiniz?
Ali İmran : 65

Tevrat'ın indirilmesinden once, İsrail'in (Ya'kub'un) kendisine haram kıldıkları dışında, yiyeceğin her turlusu İsrailoğullarına helal idi De ki: Eğer doğru sozlu iseniz, o zaman Tevrat'ı getirip onu okuyun
Ali İmran : 93

İcinde Allah'ın hukmu bulunan Tevrat yanlarında olduğu halde nasıl seni hakem kılıyorlar da sonra, bunun arkasından yuz cevirip gidiyorlar? Onlar inanmış kimseler değildir
Maide : 43

Biz, icinde doğruya rehberlik ve nur olduğu halde Tevrat'ı indirdik Kendilerini (Allah'a) vermiş peygamberler onunla yahudilere hukmederlerdi Allah'ın Kitab'ını korumaları kendilerinden istendiği icin Rablerine teslim olmuş zahidler ve bilginler de (onunla hukmederlerdi) Hepsi ona (hak olduğuna) şahitlerdi Şu halde (Ey yahudiler ve hakimler!) İnsanlardan korkmayın, benden korkun Ayetlerimi az bir bedel karşılığında satmayın Kim Allah'ın indirdiği (hukumler) ile hukmetmezse işte onlar kafirlerin ta kendileridir
Maide : 44

Kendinden once gelen Tevrat'ı doğrulayıcı olarak peygamberlerin izleri uzerine, Meryem oğlu İsa'yı arkalarından gonderdik Ve ona, icinde doğruya rehberlik ve nUr bulunmak, onundeki Tevrat'ı tasdik etmek, sakınanlara bir hidayet ve oğut olmak uzere İncil'i verdik
Maide : 46

Eğer onlar Tevrat'ı, İncil'i ve Rablerinden onlara indirileni (Kur'an'ı) doğru durust uygulasalardı, şuphesiz hem ustlerinden, hem de ayaklarının altından yerlerdi (yeraltı ve yerustu servetlerinden istifade ederek refah icinde yaşarlardı) Onlardan aşırılığa kacmayan (iktisatlı, mutedil) bir zumre vardır; fakat coğunun yaptıkları ne kotudur!
Maide : 66

«Ey Kitap ehli! Siz, Tevrat'ı, İncil'i ve Rabbinizden size indirileni hakkıyle uygulamadıkca, (doğru) bir şey (yol) uzerinde değilsinizdir» de Rabbinden sana indirilen, onlardan coğunun kufur ve azgınlığını elbette artıracaktır Kafirler topluluğuna uzulme
Maide : 68

Allah o zaman şoyle diyecek: «Ey Meryem oğlu İsa! Sana ve annene (verdiğim) nimetimi hatırla! Hani seni mukaddes ruh (Cebrail) ile desteklemiştim; (bu sayede) sen beşikte iken de yetişkin cağında da insanlarla konuşuyordun Sana kitabı (okuyup yazmayı), hikmeti, Tevrat ve İncil'i oğretmiştim Benim iznimle camurdan, kuş şeklinde bir şey yapıyordun da ona ufluyordun, hemen benim iznimle o bir kuş oluyordu Yine benim iznimle anadan doğma koru ve alacalıyı iyileştiriyordun Oluleri benim iznimle (hayata) cıkarıyordun Hani İsrailoğullarını (seni oldurmekten) engellemiştim; kendilerine apacık deliller (mucizeler) getirdiğin zaman iclerinden inkar edenler, «Bu, apacık bir sihirden başka bir şey değildir» demişlerdi
Maide : 110

Allah muminlerden, mallarını ve canlarını, kendilerine (verilecek) cennet karşılığında satın almıştır Cunku onlar Allah yolunda savaşırlar, oldururler, olurler (Bu), Tevrat'ta, İncil'de ve Kur'an'da Allah uzerine hak bir vaaddir Allah'tan daha cok sozunu yerine getiren kim vardır! O halde O'nunla yapmış olduğunuz bu alış verişinizden dolayı sevinin İşte bu, (gercekten) buyuk kazanctır
Tevbe : 111

Muhammed Allah'ın elcisidir Beraberinde bulunanlar da kafirlere karşı cetin, kendi aralarında merhametlidirler Onları rukUya varırken, secde ederken gorursun Allah'tan lutuf ve rıza isterler Onların nişanları yuzlerindeki secde izidir Bu, onların Tevrat'taki vasıflarıdır İncil'deki vasıfları da şoyledir: Onlar filizini yarıp cıkarmış, gittikce onu kuvvetlendirerek kalınlaşmış, govdesi uzerine dikilmiş bir ekine benzerler ki bu, ekicilerin de hoşuna gider Allah boylece onları coğaltıp kuvvetlendirmekle kafirleri ofkelendirir Allah onlardan inanıp iyi işler yapanlara mağfiret ve buyuk mukafat vadetmiştir
Fetih : 29

Hatırla ki, Meryem oğlu İsa: Ey İsrailoğulları! Ben size Allah'ın elcisiyim, benden once gelen Tevrat'ı doğrulayıcı ve benden sonra gelecek Ahmed adında bir peygamberi de mujdeleyici olarak geldim, demişti Fakat o, kendilerine acık deliller getirince: Bu apacık bir buyudur, dediler
Saf : 6

Tevrat'la yukumlu tutulup da onunla amel etmeyenlerin durumu, ciltlerce kitap taşıyan merkebin durumu gibidir Allah'ın ayetlerini yalanlamış olan kavmin durumu ne kotudur! Allah, zalimler topluluğunu doğru yola iletmez
Cuma : 5

Üst Alt