Son Konu

tortum şelalesi nasıl gidilir

iltasyazilim

Yeni Üye
Tepkime
1
Credits
-2
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
tortum şelalesi,
tortum şelalesi nerede,
tortum şelalesi nasıl gidilir
tortum şelalesi resimleri,

Tortum Şelalesi Türkiye'nin Asya ve Avrupa kıtalarının en yüksek şelalesidir

Tortum Şelalesi oluşumu açsından dünyanın ikinci, yüksekliği bakımıdan ise dünyanın üçüncü şelalesidir

Tortum Gölü kuzey ucu ile Tev Vadisi arasındaki heyelan kütlesini aşarken yaptığı şelale burada yatağa yakın dayanıklı kireçtaşı katmanları üzerinden geçer 22 metrelik genişlikten 48 metre yükseklikten düşen sular; tepede gökkuşağı, altta koca bir Dev Kazanı meydana getirmiştir Şelalenin aktığı yerde çok hoş piknik alanları bulunmaktadır Şelalenin aktığı yerden dipteki Dev kazanı'na demir korkuluklu, fazla uzun taş merenlerle inip Tortum Çayını ahşap köprüden geçerek Tortum Hidroelektrik Santrali sahasına aynı merenlerin karşı tarafındaki ile çıkılmaktadır

Dev Kazanı diye nitelendirilen yerde şelalenin aktığı zamanlarda şelale sularının oluşturduğu yağmur insanları yazın sıcaklığında serinletmektedir Afrika'daki Zambezi Nehri üzerindeki Vietorio Şelalesi 120 metre zirve ile dünyanın en yüksek şelalesi, ABD de Erie Gölü ile Ontario Gölü arasındaki Niagara Şelalesi 51 metre zirve ile ikinci, 48 metre yükseklik ile dünyanın üçüncü yüksek şelalesi Uzundere ilçesindeki Tortum Şelalesidir Şelalemiz oluşumu açısından ise dünyanın ikinci önemli şelalesidir

Tortum Şelalesine 19521960 yılları aralarında Hidroelektrik Santrali yapılmış ve ülkemizin elektrik ihtiyacına katkıda bulunmaya başlamıştır

Tortum Şelalesi manzarasıyla insanın hayal gücünü zorlar; bilhassa ilkbahar aylarında dış görünüş sanatçı bir yönetmenin bir filmi karesi gibi eşsizdir

İlçe toprakları ErzurumArtvin yolu üstünde dağlık ve derin vadilerle yayılmış bir arazi üzerindedir

Tortum ilçesi tabiat güzellikleri bakımından çok meşhurdur Vadiler boyunca yeralan köyler meyve bahçeleri ve eşsiz güzelliklere sahiptir İlin en kuzey ucunda yeralan tortum gölü ve şelalesi benzersiz tabii güzelliği ile yerli ve yabancı turistlerin sık sık gidilen yer yeridir

Nasıl Gidilir: Erzurum doğu semt garajından Uzundere minibüsleri kesintisiz sefer yapmaktadır Uzundere ilçesi Erzurum'a 85 km uzaklıkta olup Tortum şelalesi ilçeye 35 km uzaklıktadır *

Üst Alt