Son Konu

Toyota/Bozkurt: Faizlerin düşmesi ertelenen satın almaları hayata geçirecek

klimaci

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
2245806_720x360.jpg

Toyota Türkiye CEO'su Ali Haydar Bozkurt faizin yıl sonuna kadar % 1 civarında kalması, Dövizde de sert iniş çıkış olmamasının otomotiv sektörü için olumlu olacağını söyledi. Bloomberg HT'deki İş dünyası programında Hande Berktan'a konuk olan Bozkurt otomotiv sektöründe satışların 3 - 5 yıl öncesinde 1 milyon adetlere ulaştığını, faiz, kur, global pazarda gelişmeler bu haliyle kalırsa bu yıl satışların 600 bin adetlere yükselebileceğini söyledi.

Bozkurt "Bu sene 550 - 600 bin bandında pazar seyri yaşayabiliriz. Geçen sene 479 binle kapatmıştık. Faizlerin düşmesi ertelenen satın almaların hayata geçmesini sağlayacak" diye konuştu.

"YENİ TEKNOLOJİLERİ DİKKAT ALAN VERGİ SİSTEMİ OLMALI"

Vergi sisteminin masaya yatırılması gerektiğini kaydeden Bozkurt "Konu, toplanacak verginin düşmesi değil, yeni otomotiv teknolojisini tanımlayan bir sistem olmazsa dünyadaki otomotiv yarışından geri kalmaya başlayacağız. Endişemiz bu" diye konuştu.

YERLİ OTOMOBİL

Yerli otomobilin uzun soluklu ve zor bir iş olduğunu kaydeden Bozkurt "yerli otomobili dünya pazarına tanıtım, markalaşma süreci gibi uzun soluklu bir süreç bekliyor.  Ama ben kişisel olarak elektrikli otomobilden pozitif katkı bekliyorum" dedi.

"VOLKSWAGEN YATIRIMININ OLUMLU KATKISI OLUR"

Otomotiv devi Volkswagen'in Türkiye'ye fabrika kurmayı değerlendirmesine dair ise Bozkurt "Otomotiv yatırımı ihracat demektir çünkü burada üretilen ürünün en az yüzde 85'i en az başka ülkelere ihraç ediyor. Cari dengeye olumlu katkı yapar, daha önce ülkemizde olmayan yabancıl yan sanayicilerin ülkemizde üretim tesisi kurmasına neden olur ve öyle bir fabrika minimum 5 - 6 bin insan çalıştırmak demektir. İnşallah sektörümüze güzel katkısı olur " yorumunu yaptı.

Üst Alt