Son Konu

Tutum Yatırım ve Turk Malları haftası ile ilgili yazı

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
31
Credits
-6
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Yerli Malı haftası ile ilgili yazı
tutum yatırım ve turk malları haftası ile ilgili kompozisyon
tutum yatırım ve turk malları haftası hakkında bilgi

Tutum Yatırım ve Turk Malları haftasından ve oneminden bahsetmeden once tutumluluk, yatırım ve Turk malının anlamını oğrenelim

Tutumlu: Aşırı harcamalardan kacınan, idareli anlamına gelmektedir

Parada Tutum : Paranın gerektiği yerde, gerektiği kadar harcanmasına parada tutum denir Tutumlu olmak cimrilik değildir Cimrilik, gerektiği halde para harcamamaktır
Eşyada Tutum : Elbiselerimizi, ayakkabılarımızı, arac ve gereclerimizi iyi kullanmakla olur
Zamanda Tutum: Zamanımızı iyi değerlendirmekle olur Derse, kitap okumaya, oyuna, dinlenmeye ayırdığımız zamanları amaca uygun olarak kullanmalıyız Zamanımızı boş yere gecirmemeliyiz

Yatırım: biriken paranın gelir sağlayacak bir işe bağlanmasıdır Yatırım sonunda arac, gerec uretilir Yatırımlar sonunda yeni iş alanları acılır Toplumun gereksinmeleri karşılanır Biriken para yatırımla değerlenir

Peki Turk Malı ne demektir, onemi nedir?

imagestutumyatirimveturkmallarihaftasiileilgiliyazi5af62ab0c506c

Ulkemizin sınırları icinde yetiştirilen urunlere, fabrikalarımızda yapılan mallara Turk Malı denir Turk malına yerli malı da denir Gereksinmelerimizi yerli mallarla karşılamalıyız Bugun yurdumuzda her tur arac ve gerec yapılmakta, topraklarımızda her tur urun yetiştirilmektedir Yerli malı kullandığımızda ilac, akaryakıt, hammadde ve dış borclarımız icin gerekli olan dovizimiz azalmamış olur Yurtseverlik yurdu duşunmektir Her yurtsever yerli malı kullanmaya ozen gostermeli, yaşam boyu tutumlu olmalıdır

Tutum, Yatırım ve Turk Malları Haftası hakkında bilgi:

imagestutumyatirimveturkmallarihaftasiileilgiliyazi5af62ab1d95db

Tutum, Yatırım ve Turk Malları Haftası 1218 Aralık tarihleri arasında kutlanır
İnsanın kazancını, malını, zamanını verimli bir şekilde ve gerektiği gibi kullanmasına tutumluluk adı verilir Tutumluluk asla cimrilik değildir ve her insanın tutumlu olması gerekir Tutumlu insan, eşyalarını guzel bir şekilde kullanır, onları gerektiği gibi korur ve muhafaza eder Zamanını boşa gecirmez, faydalı işlerle değerlendirir

Tutumlu insan sadece kendi eşyalarına değil, toplumda ortak kullanılan elektrik, su, doğalgaz gibi maddeleri de verimli bir şekilde kullanmalı, boş yere fazladan harcamalardan kacınmalıdır Okulda kullandığımız okula ait veya arkadaşlarımıza ait eşyaları da ozenle ve dikkatli kullanmalıyız Boşa kullanılan her kaynağın toplumun her kesimine zarar verdiği gibi kendimize de zarar verdiğini, bizi fakirleştirdiğini unutmamalıyız

Ulkemiz Kurtuluş Savaşı'ndan cıktığı Cumhuriyetin ilk yıllarında cok fakir ve yoksulluk icindeydi Ulkenin her koşesi cok buyuk zararlar gormuştu Ataturk bu duruma cok uzuluyor ve bu durumdaki halka bir şeyler vermek istiyordu Ataturk 1923 yılında İzmir İktisat Kongresini topladı Bu kongrede yurdun bağımsızlığının korunması, yerli mallar uretilmesi ve kullanılması kararlaştırıldı Donemin başbakanı İsmet İnonu 12 Aralık 1929 tarihinde TBMMde bir konuşma yaptı Konuşmasında ulusal ekonomi, yerli malı ve tutumlu olma konularını anlattı

12 Aralık gununu icine alan hafta “Tutum Yatırım ve Turk Malları Haftası olarak kutlanmaktadır Cumhuriyet doneminde temelleri atılan kendi kendine yeter bir toplum olmadaki ilk adım bugun de devam etmektedir Tutum ve yatırım alışkanlığı kucuk yaşlarda kazanılır Yiyecek, icecek, giyecek,ders aracları ve harclıkların verimli ve tutumlu bir şekilde kullanılması alışkanlığını kucuk yaşta edinen cocuklar, bu alışkanlıklarını ileri yaşlarında da devam ettirirler Kucukken boşa akan su musluğu, gereksiz yanan lambayı kapatan cocuk bu guzel alışkanlığı buyuyunce de devam ettirir Okul cağlarında zamanı iyi değerlendirme alışkanlığı kazanan cocuk, bu huyundan vazgecmez O nedenle cocukları kucuk yaşlarda tutumlu olmaya ozendirmeliyiz

Tasarruf yapmak, milli kaynakların işletilmesi, yerli fabrikalar kurulması, paranın dış ulkelere gitmesini onlemek, temel tuketim maddelerini oz kaynaklardan karşılamak, ekonomimizi geliştirmek bu haftanın belli başlı amacları icindedir Okullarımızda 12 – 18 Aralık tarihleri arasında kutlanan bu haftada tutum, yatırım ve Turk malları hakkında bilgiler verilir Şiirler okunur, konuşmalar yapılır Yerli malı değişik yiyecekler sınıfa getirilerek tanıtılır ve beraberce yenilir Yerli mallarımız tanıtılmaya calışılır

imagestutumyatirimveturkmallarihaftasiileilgiliyazi5af62ab3020e5

Üst Alt