Son Konu

Ulaştırma Bakanı, Kılıçdaroğlu'nun Yolsuzluk İddiasına Ne Yanıt Verdi?

klimaci

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
s-baf71ac71231e0731b98afab945d442d82b6f74c.jpg

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, CHP başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun ihalede yolsuzluk tezlerine cevap verdi. Karaismailoğlu, 'Öyle bir evrak yok. Cumhurbaşkanımız hiçbir ihaleye yahut ödemeye imza atmaz' dedi. CHP'li Başarır ise bakana karşılık verme haklarının engellendiğini söyledi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Habertürk TV’de Mehmet Akif Ersoy’un sorularını yanıtladı

CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun dün gece Bursa süratli tren ihalesiyle ilgili tezlerine karşılık veren Bakan Adil Karaismailoğlu şöyle konuştu:

'Keşke ellerine verilen kağıda inanmayıp, teferruatlarını araştırsalardı. Cumhurbaşkanımız hiçbir vakit hiçbir ihaleye imza atmaz. Bunu devlet deneyimi olan herkes bilir. Bakanlar da imza atmazlar. Hiçbir ihale ve ödemeye Cumhurbaşkanı imza atmaz. Oradaki kağıdı göstererek palavra konuştu. Ana muhalefet partisi önderinin bu türlü bir palavraya alet olmasına üzülüyorum doğal ki. Cumhurbaşkanımız yalnızca yatırım programını onaylar. O programda binlerce proje vardır. Maalesef tekrar boşa düşmüştür sayın Kılıçdaroğlu, tahminen de kasıtlı verilmiştir bu belge'.

"Mahkeme süreçleri çıktı, yönetim de bu işi iptal etti, iş kapandı"

Bakan Karaismailoğlu, şöyle devam etti:

'Tez edilen şey; Bursa Süratli Tren ihalesi. Bu türlü bir ihale var. Şu an Ankara-İstanbul ortasında süratli tren var. Bursalılar da süratli treni çoktan hak ediyorlar. Onunla ilgili geçmişte yapılmış olan, iptal edilmiş olan ihaleler var. En kısa vakitte Bursalılar süratli trene kavuşacak. 2018 yılında yapılmış olan ihale yalnızca Bursa Yenişehir Osmaneli ortasında. Yalnızca 50 kilometrelik kısmı. Yenişehir Bursa ortasındaki kısmında üst yapı işleri. 50 kilometresi hem altyapı hem üst yapı. Bunun yaklaşık maliyeti 3 milyar 200 milyon lira civarındadır. İhalede tutarsız ve uygunsuz teklifler çıktı. Mahkeme süreçleri çıktı. Yönetim de bu işi iptal etti, iş kapandı.

Ondan sonra yeni bir ihale süreci başladı. 106 km.lik ihale 201 kilometreye çıktı. Bursa'dan Bandırma'ya kadar uzadı iş. Bursa ile Bandırma ortası bağlandı. Yenişehir Osmaneli ortasında altyapı ve üstyapı istasyon eklendi. 7 istasyon ve 201 kilometreye çıktı ihalenin boyutları. Birinci ihale 56 kilometre, 50 kilometre altyapı ve üstyapı. Toplamda 106 kilometre. İkinci ihalemiz, şu andaki mevcut ihalemiz Bandırma-Osmaneli ortasında altyapı ve üstyapı işleri. Toplamda 201 kilometrelik hatta çalışma yapılmaktadır. Birazcık matematiği olan, devlet deneyimi olan bu fiyatlar niçin buraya çıktı bilir. 9.4 milyar TL'ye bu iş ihale ediyorlar. Elmayla karpuzu karıştırıyorlar.

Birinci ihalede altyapı işleri 50 kilometre iken 145 kilometreye çıkıyor. Sinyalizasyon işleri iki katına çıkmış. Güzergahta hafriyat 22 milyon metreküpe çıkmış. Doğal ki bu artacaktır. Bu türlü bir şeyi kamuoyuna anlatması o kadar vahim ve acındırıcı bir durum ki. 2018 ünite fiyatları ile 2021 ünite fiyatları tıpkı değil. Oradan da bir fark var. 3 milyar 191 milyar TL'lik iş kur farkıyla 5 milyar TL'nin üzerine çıkıyor. Mevzunun uzaması, Bandırma tarafının eklenmesi. Bursa-Yenişehir ortası üstyapının eklenmesi artışı çıkarıyor ortaya. Ayrıyeten istasyonlar da üzerine eklenmiş. Yani iki defa iki dört eder. Evrak zati yok ki. Gösterdiği bir şey var. Cumhurbaşkanımızın onlarca imzaladığı karar var, onlardan birini gösteriyor.'

CHP'li Başarır: "Yanıt hakkımız engelleniyor"

CHP Mersin Milletvekili Ali Becerikli Başarır, toplumsal medya hesabından yaptığı açıklamada Bakan Karaismailoğlu'na cevap verme haklarının engellendiğini belirtti.

Başarır, açıklamasının devamında şu sözleri kullandı:

• Genel Liderimiz Sn. Kemal Kılıçdaroğlu’nun programına her isteyeni bağladınız, tüm Türkiye şahit! Gerçeklerden bu kadar korkmayın!

• 'Konuyu araştıran Milletvekili benim! Sayın Genel Başkan'ın bu mevzuda gerçek bilgileri aktarmak üzere görevlendirdiği Milletvekili benim! Yani bahsin direkt muhatabı benim! Yalanların ardına saklanmayın, hala bekliyorum' 
Sunucu Mehmet Akif Ersoy ise Karaismailoğlu'nun muhatabının Kemal Kılıçdaroğlu olduğunu belirterek Başarır'ı yayına almadı.

Başarır sonraki tweet'lerinde ise ihale sürecinde yaşananları şöyle aktardı.

İmamoğlu'nun "Engelleniyoruz" tezleri

İBB Lideri Ekrem İmamoğlu'nun 'engelleniyoruz' tezlerine da cevap veren Bakan Karaismailoğlu şunları söyledi:

'Oynamaya niyetin yok yerim dar diyorsun! İBB'de Ulaşım Daire Başkanlığı yaptım. Mevcut metro çizgilerini yapmak için kapı kapı dolaşıyor onayını alıyorduk. Arkadaşlar bilmiyorsa ön, avam, kesin proje nedir anlatırız onlara. 12/03/2021 tarihinde gelmişler Bakanlıkta toplantı yapmışlar. Biz 'projedeki eksiklikleri tamamlamanız lazım ki, yatırım programına alalım' demişiz 31/03/2021 tarihinde. Kendi yazılarında 'ön projeler teslim edilmiştir' deniyor. Onay alınabilmesi için kesin proje olması lazım. Biz de kesin projeleri istemişiz. O süreçte gelip sunumlar yapılmış Bakanlıklara. Kesin projeler gelmediği için süreç o yüzden uzadı.

03/11/2021'de kendi yazıları var, bize birtakım dokümanlar sunmuşlar fakat tekrar kesin dokümanlar yok. Hepsi kendi yazılarında var. Toplantılar devam ediyor. Yazı yazılmış, dokümanlar bekleniyor. Biz 'şunları toplayıp gelin' demişiz. Hem karşılık, hem toplantı hem de toplantı tutanakları var. En son 03/11/2021'de talepte bulunmuşlar. Sonra evraklarını güya teslim etmişler, bütün iş bitmiş yalnızca Sefaköy-Beylikdüzü metrosu kalmış üzere. Artık başlamışlar 4 istasyon yapacağız diye. Tahtakale'de, İspartakule'deki vatandaşımız ne yapacak? Bir algı yapıyorlar, ortada olmayan bir şey üzerinde fırtına koparıyorlar. Kirazlı metrosunda ne yaptınız onu söyleyin! Ortada hiçbir şey yok. Bostancı-Dudullu metro sınırı kendilerinde. Yerinde yeller esiyor. Pendik-Tuzla metrosu ortada bir şey yok. Yenidoğan-Sancaktepe metrosunun üzerine harfiyat döküyorsunuz. Mağdur olma peşindeler. Vazifelerini yapacaklar ondan sonra konuşmaya hakları olsun.

Yazılarla bildirildi, şifahen bildirildi. Toplantı devam ederken birileri çıkıp 'Bize müsaade vermiyorlar' deniliyor. Uygulama kesin proje olmadan ne yatırım programı teklif edilebilir ne de ihale yapılabilir. Yer etüdleri, zelzele raporları oluşturmadan olmaz. Biz Kadir Bey'ye hiçbir vakit projelerimiz Bakanlıkta takıldı demezdik. Kapı kapı dolaşır projemizin onayını alırdık. Maalesef proje firmasına işi ihale etmişler artık. Natürel ki proje firmasından biz de faydalanıyorduk lakin bürokrat işini takip eder.'

"İstanbul'da maalesef sınıfta kaldılar"

Ağır kar yağışı sonrası İstanbul'da hayatın felç olmasına ait de konuşan Bakan, şunları söyledi:

'24 yıldır İBB'de daire başkanlıkları, genel sekreter yardımcılıkları yaptım. İBB'nin yükümlülük ve sorumluluklarını çok uygun bilen birisi olarak konuşuyorum. Maalesef sınıfta kaldılar. Olumsuz hava şartların şiddetine nazaran birtakım zahmetler natürel ki yaşayacaksınız. Ancak oraya hazırlıklı olmak lazım. Pazar günü Bolu Dağı'ndaydım, Pazartesi gecesi İstanbul'daki badireyi görünce sayın Bakanımızla buraya gelip müdahale edip badireyi çözdük. Gözünüz öbür yerde olduğunuzda bu badireler yaşanır. Bunları söylediğiniz vakit kızmaya hakkınız yok.'

Üst Alt