Son Konu

Umre'nin Farz ve Vacipleri

nicebayan

Yeni Üye
Tepkime
2
Web
nicebayan.com
Credits
-1
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Umre'nin Farz ve Vacipleri
A) Tanım

Umre, ihrama girerek tavaf ve sa`y yaptıktan sonradan tıraş olup ihramdan çıkmaktan ibarettir Hanefî ve Mâlikîler'e kadar müslümanın ömründe bir kere umre yapması müekked sünnettir Şâfiî ve Hanbelîler'e kadar ise farzdır

B) Umrenin Farz ve Vâcipleri

Hanefîler'e göre, umrenin farzları ihram ve tavaf edinmek üzere ikidir Bunlardan ihram durum, tavaf ise rükündür Şâfiî ve Hanbelîler'e göre bu dört nüsük yani ihram, tavaf, sa`y ve tıraş birer rükündür Mâlikî mezhebinde ise, birincil üçü rükün, tıraş ise vâciptir Bu nüsüklerle ilgili hükümler ve umre için ihrama girme yerleri daha önce açıklanmıştır

C) Umrenin Zamanı

Umre için belirtilen bir vakit yoktur, her zaman yapılabilir Ramazanda yapılması mendup ve daha faziletlidir Fakat Hanefî mezhebinde teşrîk günleridenilen yılda beş gün yani arefe günü sabahından bayramın 4 günü güneş batıncaya kadarki süre içinde umre yapmak, tahrîmen mekruhtur Diğer üç mezhepte, haccetmeyen kişilerin teşrîk günleri dahil tekrar tekrar umre yapmaları, kerâhetsiz câiz görülmüştür Haccedenler ise, Mâlikîler'e kadar bayramın 4 günü güneş batıncaya dek, Şâfiîler'e tarafından ise vedâ tavafı dıştan haccın tüm menâsiki tamamlanmadıkça umre yapamazlar

D) Umrenin Yapılışı

Bulunulan yere göre mîkat sınırında ya da Harem bölgesi dışında usulüne göre ihrama girilir Haremi şerif'e gelince: Allahım, senin rızânı galip gelmek için umre tavafını gerçekleştirmek istiyorum Onu bana kolay eyle ve kabul buyur!diye maksat edilerek umre tavafı yapılır Tavaf namazı kıldıktan daha sonra, Allahım, senin rızânı için umrenin sa`yini yerine getirmek istiyorum Bana rahatlık ver ve onu benden kabul eyle!diye maksat edilip Safâ ile Merve arasında umrenin sa`yi yapılır Sa`y tamamlandıktan sonra, yerinde bir yerde saçlar dipten tıraş edilir veya kısaltılır Bu Nedenle umre işlenmiş ve ihramdan da çıkılmış olur *

Üst Alt