Son Konu

Un Helvası (Sütlü Mısır Unlu İpek Gibi)

morfeus

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
imodifier

Un Helvası (Sütlü Mısır Unlu İpek Gibi) Tanımı İçin Malzemeler

• 1 su bardağı un
  • Yarım su bardağı mısır unu
  • 1 çay bardağı sıvı yağ
  • 1 yemek kaşığı tereyağ
Şerbeti için
  • 1 su bardağı toz şeker
  • 2 su bardağı sıcak süt (kaynar olmasın
  • Yarım su bardağı su
  • Çeyrek su bardağı pekmez
Bardak ölçüsü (200ml-100ml)

Un Helvası (Sütlü Mısır Unlu İpek Gibi) Tanımı Nasıl Yapılır?
Not EkleTarifi Yazdır

Herkese merhaba mutfağıma güzel geldiniz tüm islam aleminin berat kandili mübarek olsun. Arkadaşlar bugün sizlere değişik bir helva tanımı hazırladım mısır unlu un helvası tanımı çok hafif ve çok lezzetli oluyor. 10 dakika içerisinde de hazır oluyor denemenizi tavsiye ediyor ve tanımına geçiyorum buyurun efendim.
  1. Öncelikle helvanın şerbetini hazırlayalım tüm helva materyallerini bir kapta birleştirip güzelce şeker eriyinceye kadar karıştıralım ,şerbetimiz hazır.
  2. Tencereyi ocağa alalım üzerine yağları ek edip biraz kızdıralım akabinde unları ekleyip karıştıralım ocağın büyük gözünde orta ateşte daima karıştırarak 5-6 dakika unun rengi açık kahverengiye dönünceye kadar kavuralım.
  3. şerbeti dökmeye yakın ocağı biraz kısalım hazırlamış olduğumuz şerbeti kavrulmuş olduğumuz unun üzerine yavaşça dökelim ve süratli bir halde karıştıralım bu basamakta biraz dikkatli olun şerbete sıçrama yapabilir karıştırmaya devam edelim.
  4. şerbeti saniyeler içinde çekecek şerbeti çekmeye başlayınca 1- 2 dakika daha pişirip ocağı kapatalım.
  5. İsterseniz çabucak servis edebilir, isterseniz dinlendirdikten sonra servis edebilirsiniz.Ben genelde dinlendirmeden servis ediyorum sıcak sıcak sevdiğim için deneyeceklere kolay gelsin hoşça kalın Allah’a emanet olun.
Un Helvası (Sütlü Mısır Unlu İpek Gibi) Tanımı Fotoğraflı Yapılışı

Üst Alt