Son Konu

Un Kurabiyesi

iltasyazilim

Yeni Üye
Tepkime
1
Credits
-2
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Un Kurabiyesi Tarifi İçin Malzemeler

1 paket (250 gr) tereyağmargarin 1 su bardağından iki parmak eksik pudra şekeri (Elenmiş) 3 su bardağı elenmiş un (Yaklaşık olarak)

Kaç Kişilik: 1012
Hazırlama: 15dk
Pişirme: 10dk Un Kurabiyesi Tarifi Yapılışı

İlk önce biskin yağ denilen ve pastacılıkta kullanılan yöntemde olduğu gibi yağı eritip buzdolabının normal kısmında 23 saat donduralım Yağı ortadan kırıp alttaki suyunu sızdıralım Havlu kağıtta kurulayalım yağın nemi gitsin Bu kısım çok önemli! Kurabiyenin lezzeti ve uzun süre bayatlamaması açısından Bir de ben tereyağ kullandım Eğer tereyağ kullanırsanız yağı erittiğiniz zaman üzerinde biriken köpüğü süzgeç yardımı ile alın
Hazırlanan yağ ve pudra şekeri robotun haznesine yerleştirilip krema kıvamına gelene kadar yaklaşık 56 dk karıştırılır Ne kadar çok çırpılırsa o kadar iyi olur Blendırla mikserle ya da elinizle de çırpabilirsiniz Elle çırpılırsa şayet 10 dk çırpılması yeterli olacaktır
Unu bir kaba eleyelim Ve kaşık kaşık dökerek bir taraftan diğer elimizle karıştırarak yedirelim Un ölçüsüne sağdık kalmayın Kullandığınız malzemeye göre eksik ya da fazla gidebilir Onun için azar azar ekleyin Yoksa hamuru kavuşturamayabilirsiniz
Şekil verme aşamasına gelince isterseniz benim yaptığım gibi şekil verin Veya pastanedekiler gibi şeritler yapıp üzerini çatalla çizin Nasıl kolayınıza gelirse o şekli verebilirsiniz Aksaray’da hep bu şekilde yapıldığı için ben bozmak istemedim Şimdiler de ev yemekleri yapan bir kaç küçük işletme bunun satışını da yapmaktalar
Pişirmesine gelince; kurbiyeleri direk soğuk fırına verip ondan sonra derecesini ayarlayacağız Yoksa kurabiyeler yazılır
200 derece fırında beyaz kalacak şekilde yaklaşık 1012:dk pişirilir
İyice soğuyan kurabiyeleri saklama kabında ve serin bir yerde aylarca muhafaza edebilirsiniz
Eğer kurabiye hamurunu yoğurma aşamasında kavuşturmakta zorlanırsanız(Benim de ilk yaptığım zamanlar da karşılaştığım sorun du) bir kaç kaşık sıvı yağ ekleyip tekrar yoğurun Ya da yanmaz tavayı biraz ısıtıp hamuru iki parçaya bölüp tava da şöyle bir alt üst edin İçinde ki donan yağ çözülüp yumuşayacaktır Hemen şekil verin
Afiyet olsun

Üst Alt