Son Konu

Universite Doğru Tercihi Nasıl Yapılır

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
31
Credits
-6
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
imagesuniversitedogrutercihinasilyapilir5af9a4b50c875

Tercih yapma sureci sınava hazırlanma surecinden daha zor ve stresli bir hal alabilmektedir Bu yuzden tercihi doğru yapmak cok onemlidir Tercih yaparken bir anlamda hayatınız ile ilgili karar veriyorsunuz Yazdığınız bir bolum sizin hayatınız, işiniz olacak

2019 yılı tercih sureci onceki yıllarla kıyasladığımızda daha fazla onem arz etmektedir Bu yıl tercih surecine denk gelen alan icin alan dışı (0,120,15) farkın ortadan kalkması, kontenjanlarda oluşan buyuk artış, sınava giren oğrenci sayısındaki rakamların değişmesi, eğitim fakultelerinin bir coğunun ikinci oğretim programlarının kapatılması Acık Oğretim fakultesinin 4 yıllık programlarının kontenjanlı olması gibi değişiklikler 2019 yılı tercihlerinin hassasiyetini ortaya koymaktadır

Doğru tercihin anahtarı

Yapılacak ilk şey sınav sonuc belgesinin doğru yorumlanmasıdır Oğrenciler sınav sonuc belgesindeki hangi puan ve başarı sıralarını kullanacaklar? Yapılacak olan tercih eğer sınavsız geciş ile gidilen program ise okul başarı puanları dikkate alınacaktır Acık Oğretim tercihi yapılacaksa sol sutundaki ham puanlar, diğer tum programlar icin yerleştirme puanları (orta sutundaki Y harfli puanlar) dikkate alınacaktır

Kılavuz doğru anlaşılmalıdır Kılavuzda Tablo3A daha cok sınavsız gecişle gidilen 2 yıllık on lisans programlarını, Tablo3B YGS puanıyla gidilen 2 yıllık on lisans programlarını, Tablo 4 ise 46 yıllık lisans programlarını icermektedir

Kılavuzun en onemli kısımlarından biri de kuşkusuz ozel koşullardır Ozel koşullara tercihin anahtarı diyebiliriz Ornek olarak; bazı bolumler bağlı olduğu universitenin olduğu şehirde değil de başka şehirde eğitim veriyor olabilir Ya da İngilizce eğitim veren, İngilizce hazırlığı mecburi olan bolumler var Eğer oğrenciler kılavuzu doğru okumazlar ise yerleştiklerinde surprizlerle karşılaşabilirlerTercihi yaparken puandan ziyade başarı sıralarını dikkate almakta fayda var

Üst Alt